Кой пръв е произвел уиски Шотланците или Ирландците. И за двата народа уискито е част от тяхната култура и начин наживот. Всеки един претендира за титлата прародител на кехлибарената течност. Според мен не са нито едните нито другите, пък и в днешно време няма съществено значение. На първо място, двете страни са толково близо (ако погледнем картата от дестилерията на Bushmils до тази на Lagavulin са по-малко от 100 км.), че надали едните са закусвали нещо по-различно от другите. По същия начин никога няма да разберем кафето приготвяно в джезве дали е турско или гръцко. На второ място, изкуството на дестилацията е пристигнало в тези сурови страни благодарение на монасите мисионери. Те първи са произвели «водата на живота» и са я разпространили сред местното население.
Съществува и друга теория, която не е лишена от логика и заслужава внимание. Келтите — населението на Ирландия и Шотландия са преселници с индоевропейски произход. Китайците, индийците и хуните са познавали дестилацията от много дълбока древност. Пристигащи от тази част на света, келтите най-вероятно са носели със себе си и тайната на дестилацията.
Името уиски идва от келтския израз uisge beatha, и в превод означава "водата на живота".
За дестилация на uisge beatha има данни още преди повече от 1000 години, но първият запазен документ датира от 1494 год., когато краля дава поръчка на отец Джон Кор (Friar John Cor), да произведе 8 бола малц. Естествено поръчката е била само за медицински цели.
В самото начало смесено с различни билки, минерали и дори мед, уискито наистина се е използвало от тогавашната медицина, а също така и като разменна монета. И за секунда да не ви минава през ума, че прародителя на уискито се доближава до съвременните малцови творения. Да, може би само по алкохолното съдържание. Дестилаторните казани са били малки и грубо изработени. От алхимичните стъклени колби до миниатюрни подобия на днешните дестилационни, малц от не дотам добре почистено зърно с много примеси, допълнителни добавки от билки и корени, това по-скоро е било лекарство отколкото питие за празници. Именно вековете на опит и развитие на науката са довели до усъвършенстването на тази напитка. Колкото до видовете, то определено, годините, бита, културата, научните открития, традициите , нуждите, политиката на страните , и прочие фактори, са допринесли и до различията между отделните уискита, а не границите. В днешни времена, прелитаме от един континент до друг само за няколко часа. Купуваме един продукт, и се колебаем между десетки, дори стотици предложения на различни марки от различни държави със сходни дори еднакви харектиристики, и всичко това се развива стремглаво. Какво ни кара да мислим че съдбата на уискито е по-различна. Различията между шотландско и ирландско уиски не са много, но са съществени и ако прекарате достатъчно дълго време с нас ще разберете, кои са те. Колкото до останалите напитки носещи наименованието уиски, като бърбън, тенеси, канадско, японско .... Да, те са уискита, не само защото носят белезите и характеристиките на определението за уиски, но и защото носят силата и свободомислещия дух на своя прародител.
Развитието на тази алкохолна напитка е низ от стотици последователни събития, всяко от които е изиграло своята роля при изграждането на характера й. Няма да ви занимавам със скучни детайли и дати, защото всеки вид уиски има своята собствена история, а и истинското му опознаване е в бара с пълна чаша в ръка. Преди това обаче със сигурност трябва да знаете, тънкостите на неговото производство и да правите разлика между скоч и ирландско, бърбън и тенеси, канадско и японско уиски, както и какво е сингъл малц, ватед малц, блендед скоч, сингъл барел, каск (барел) стрейт, саур маш,... След тази разходка из света на уискито, Ви обещавам, че вкусът на вашето любимо питие, вече няма да е същият, а по-богат и вълнуващ.
Наздраве!