Водата е втория основен елемент при създаването на уиски и същевременно най-мистериозният. Тя е нужна, както за производството му, така и за неговата консумация. Най важната й характеристика е, че трябва да е много. Всяка дестилерия е позиционирана на място с изключително големи запаси на вода.
Първият етап при производството на уиски е накисването на зърното.
Най-добрата за тази цел е меката вода. Повечето шотландски дестилерии се кълнат в мекотата на водата, която използват. Това е така, когато тя извира от гранитните недра на шотландските планини или тече по торфените корита на реките. Шотландската вода е известна още с ниското си ниво на pH, понеже в нея има следи от киселинен торф, което спомага при ферментацията. Когато водата тече по своя път до дестилерията абсорбира безброй аромати. Трите торфени чудовища на южния бряг на остров Айла (Islay) — Ardbeg, Lagavulin и Laphroaig, използват вода течаща километри през торфени залежи, правещи я богата на фенолни елементи. Чудесно! Но не само меката вода прави добро уиски. Според мен заслугата на меката вода е малко надценена. Дестилерии като Glenmorangie и Highland Park произвеждат превъзходни уискита със завидни характеристики, а използват твърда вода. От друга страна за качеството на бърбъна допринася изключително варовитата и твърда вода на Кентъки и Тенеси, която същевременно е и бедна на минерали.
Каква трябва да е водата тогава?
Отговора е: «Чиста»
Също така трябва да е с много ниско съдържание на желязо и богата на калции и цинк. Дестилация е процес на разделяне на смес от течности на съставящите я части чрез частично изпарение и кондензация на образуваните пари. Т.е ако използваме вода от градската водопроводна мрежа или промишлена вода (както правят великите наши производители на алкохол), то ще имаме чедесен аромат на хлор и още нещо.
Друга необходима черта на водата е, че трябва да е студена. Някои дестилерии дори затварят за няколко седмици през летния сезон, не само поради липсата на достатъчно вода, но и заради температурните и нива. За да се получи добър конденз при дестилацията е необходима много студена вода.
Вода е нужна да се разреди уискито до необходимите 63 −64 об.% алк. преди да се налее в дъбовите бъчви за отлежаване. След завършване на матурацията настъпва ред на процеса гасене. Уискито се разрежда до желаното алкохолно съдържание отново със същата вода.
Необходимостта от вода не спира до тук.
Може би най-важния момент идва при консумацията. Би било грях да използваме лед или вода от градската водопроводна система за да охладим или разредим питието прекарало години в дъбова бъчва в очакване на този момент. Долейте своето уиски с няколко капки изворна вода със стайна температура. Така повярвайте ми ще усетите какво наистина пиете. Забравете за леда. Не разваляйте безценото си питие (независимо от цената) със замръзнала вода за 2.40 лв/куб.
Помнете! И най-малките детайли имат значение!