1346491441
Не всичко, което се отнася до кафето винаги е вярно. От това дали е полезно или вредно до историите за неговия произход, за който се носят легенди, повечето изпълнени с много фантазия и малко истина.
От козаря, който преди повече от хиляда години, според легендата, танцувал с животните след като опитал от мистериозните червени плодове до днес, когато кафето е неизменна част от ежедневието на хората, неговото приготвяне се е превърнало в изкуство.
Следващите редове ще Ви запознаят с най-популярните напитки, приготвяни от и с кафе.
Еспресото е силно кафе, приготвяно чрез прекарването на пара под високо налягане през изпечено и смляно кафе. Въпреки множеството предлагани кафеварки, претендиращи, че правят еспресо, този вид напитка се приготвя единствено и само в машина за еспресо.
Идеалното еспресо има плътна, златисто-кафява кремообразна пяна на повърхността. Ако каймакът е добър, при добавянето на захарта тя ще плува на повърхността за около секунда, преди бавно да потъне към дъното.
Важни моменти
Еспресото е напитка, която позната под множество наименования в зависимост от начина на приготвяне и или прибавянето на мляко и други продукти. По-надолу може да се запознаете с най-популярните от тях.
Американо (Americano) е шот еспресо долято с топла вода. Смята се, че името е произлязло като подигравка към американците, които разреждали еспресо си, когато за първи път то започва да придобива популярност в Америка. Силно препоръчвам тази разновидност на всички, които пият, така нареченото, дълго кафе. Тук отново имате ароматно и вкусно кафе, което е по-леко от нормално еспресо.
В България е популярно наименованието късо кафе. Първоначално Ristreto означавало кафе, приготвяно със същото количество вода като редовно еспресо, но с по-бързо дърпане на ръчката на ръчната (тогава) преса. Тъй като водата влиза в контакт със смеленото кафе за много по-кратко време, тя извлича по малко кофеин и повече от ароматните масла. Получената шот може да бъде описан като кафе с повече тялото и по-малко горчивина. Днес, когато ръчните еспресо машини са заменени от модерни и автоматизирани, ристрето обикновено означава кафе с по-малко вода, обикновено около 30 мл. (в Италия е по малко).
Дълго кафе или lungo (от итал. — дълго) е еспресо приготвено с повече вода преминала през кафето. Обикновено е около 80 — 90 мл. В Италия обаче ще ви сервират това, което тук е прието да е нормално кафе 50 — 60 мл.
Това, което е важно да се знае е, че дългото кафе е по-леко, но по-горчиво, защото допълнителната гореща вода, преминаваща през смляното кафе извлича компоненти, които обикновено остават неразтворени. По същите причини то е и по-богато на кофеин. Колкото повече вода е преминала през кафето, по-горчива и водниста на вкус остава напитката.
Еспресото също така е основа на широка гама от напитки като капучино, лате, макиато, мока... Ето какво представляват те:
Тази популярна кафе напитка се превърна в неизменна част от менюто на всяко, кафене, бар и ресторант, че дори и по вендинг машините (по скоро негова версия). Истинското капучино е комбинация от 1/3 части еспресо, 1/3 горещо мляко и 1/3 пяна от мляко.
Наименованието на капучиното идва от прическите на италианските монаси капуцини, които си бръснели главите само отгоре и оставяли коса отстрани.
В истинското капучино НЯМА сметана. Който ви каже обратното ви лъже. Кремообразната пяна, която нежно гали устните ни при отпиване се получава при «разбиване» на млякото на парата на еспресо машината.
Капучиното се сервира поръсено с малко неподсладено какао на прах, ситно настърган тъмен шоколад или канела. Всички тези добавки са в зависимост от желанията на клиента и не са задължителни.
Може да срещнете някъде наименованията «сухо капучино» (dry cappuccino) или «мокро капучино» (wet cappuccino). При първото кремообразната пяна от мляко е повече (за сметка на горещото мляко), а при второ обратното.
В Италия може да си поръчате «Scuro» (тъмно), което означава, че искате по-малко мляко, отколкото обикновено, а «Chiaro» (светло) означава, че искате повече мляко.
Кафе лате е напитка, приготвена (както се разбира от името Latte, което преведено от италиански означава мляко) от еспресо и «разбито» на парата мляко. Приготвя се в съотношение: 1/4 части еспресо, ½ горещо мляко и ¼ пяна.
Миксирането на кафе с мляко като стандартна напитка, е широко разпространено в Европа от години. Във Франция е известно като café au lait (кафе о ле), в Испания, café con leche (кафе кон лече), а в Португалия, galão (галоу). В английско говорещите страни наименованието «latte» традиционно се асоциира като съкращение на «caffe latte», но ако си поръчате «latte», а не «caffe latte», в Италия ще ви сервират просто чаша мляко.
По принцип, при приготвянето на кафе лате, не е задължително млякото да се «разбива» на фина пяна и в повечето кафенета по света няма да си направят този труд. Също така в някои страни като Франция например, може да не използват еспресо и да смесят двете напитки в съотношение 1:1. В големите вериги като Starbucks например, откъдето и тръгва латето в най-съвременния си вариант, обаче това е като закон. Постепенно тази мода, започна да се утвърждава като стандарт по целия свят.
През последните години, отново не без помощта на големите вериги кафенета, приготвянето на кафе лате се превърна в изкуство, изразяващо се чрез стила на наливане на «разбитото» мляко върху еспресото, при което се «рисуват» красиви форми. Да си лате художник е голямо предизвикателството и зависи от опита на бариста и качеството на машината за еспресо.
Ако сте любители на тази напитка, миксирането на кафе лате с ароматен сироп, вместо със захар би ви доставило несравнимо удоволствие. Днес все повече компании произвеждащи сиропи, ориентират бизнеса си към тази напитка и в кафенетата може да откриете десетки аромати, от които да изберете.
Тази напитка се приготвя като към нормално еспресо се добави една лъжичка разбито на фина пяна мляко. Въпреки че буквално означава кафе маркирано с малко мляко, отново може да срещнете множество варианти в различните вериги кафенета.
Кафе мока или мокачино е капучино или кафе лате, към които е добавено какао на прах или шоколадов сироп. По принцип има много варианти, при които тази напитка може да бъде приготвена. Аз предпочитам варианта, при който към еспресото се добавя качествено какао непосредствено преди доливането с «разбито» на фина пяна мляко.
Тази напитка се приготвя като към стандартен шот еспресо се добави разбита сметана. По ирония на съдбата популярното по целия сват виенско кафе или както го наричат там Wiener Melange, в столицата на Австрия се приготвя с «разбито» на фина пяна мляко гарнирано с какао на прах. Така че не очаквайте да ви сложат сметана във Виена, когато си поръчате виенско кафе.
Филтър, филтрирано или шварц кафе, е популярен метод за приготвяне на кафе напитка, който най-общо представлява обливане с гореща вода на изпечени и смлени зърна кафе, поставено във филтър. Водата се процежда през кафето, извличайки аромати масла и есенции, след което преминава през филтъра. Употребената вече утайка от кафето се задържа във филтъра, а готовата напитка изкапва в поставения под него съд. Има много различни машини за приготвяне на филтър кафе, но принципът на всички е един и същ.
Тази техника на приготвяне на кафе е широко използвана в Северна Америка и северна Европа.
Варенето на кафе по този метод произвежда кафе с леко тяло, без наличие на утайка, но и без някои масла и есенции съдържащи се в кафето, които остават по филтърната хартия. Сред тях са някои дитерпени, които в определени количества повишават риска от коронарна болест на сърцето. Кафеварките с метални филтри нямат тази способност.
Турско кафе е напитка приготвяна от фино смелени, изпечени зърна кафе. Тя се приготвя в специален съд наречен джезве. Традиционно се приготвя със захар, която се слага предварително заедно с кафето в същото съотношение. Кафето трябва да кипне няколко пъти и да има каймак. Сервира се в малка разлята чашка. След като утайката падне на дъното се пие с шумно сърбане (с кеф). Винаги се предлага с чаша вода, за да си изплакнете устата, когато при последната глътка отпиете от утайката. Този начин на варене на кафе е широко популярен в Близкия Изток, Северна Африка, Кавказ и естествено на Балканите.
Най доброто турско кафе в България, може да опитате в кафетата на етнографските комплекси Жеравна и Етъра.
Подправянето на кафе с алкохолни напитки е широко разпространена практика в целия свят. В Италия е популярно като caffè corretto или espresso corretto, като добавената напитка може да бъде ликьор, грапа, самбука или бренди. В Испания същата напитка е известна като carajillo, в Норвегия и Швеция като kaffekask, а в Чехия, където добавят от тяхната сливовица се нарича Espresso Nocciolo.
Много от комбинациите на кафе с алкохолни напитки с времето са си извоювали популярност и се предлагат в заведенията по целия свят. Това са:
Колкото алкохолни напитки, толкова и кафе напитки. Може да срещнете всякакви странности или да измислите свои.
Наздраве!
История и произход на кафето
Не всичко, което се отнася до кафето винаги е вярно. От това дали е полезно или вредно до историите за неговия произход, за който се носят легенди, повечето изпълнени с много фантазия и малко истина.
От плантациите до пазара на сурово кафе
Кафето в същност е семето на плод, подобен на череша, от дърво, което вирее до около 1800 метра височина над морското равнище в екваториалния и субтропичния пояс по целия свят. Оригиналът и прародител на днешното растение е Кофеа (Coffea). Два са сортовете, които се отглеждат масово днес Кофеа Арабика (Coffea Arabica) и Кофеа Робуста (Coffea Robusta).
Изпичане на кафето
Изпичането на кафето е процесът на превръщането на зелените кафени семена в тъмно и благоуханно кафе, подтикващо към грях. Това е най-критичният етап при производството на кафе. Добрия експерт контролиращ този процес, трябва да е едновременно учен и човек на изкуството.
Характеристика на безкофеиновото кафе
За тези, които обичат кафе, но по някакви си причини (обикновено здравословни), кофеинът в него им пречи да му се наслаждават ежедневно има безкофеиново кафе. Разбира се някои хора смятат, че освен омаята от напитката, смисъла да се пие кафе е в съдържанието му на кофеин. Та нали той придава ободряващия ефект на кафето?
Характеристика и история на био (органик) кафето
Органик или Био (Organic или Bio), кафето е това, което е сертифицирано от международни наблюдатели, които следят не само крайния продукт, но и методите на неговото отглеждане и преработка, които трябва да са без конвенционални пестициди, синтетични торове или биоинженерство. Като изключим сертифициращия знак на опаковката, това кафе изглежда точно както всяко друго: черно, ароматно и съблазнително, но без отровите на съвременното общество, или поне трябва да бъде такова.
Характеристика на ароматизираните кафета
Повечето от Вас, най-вероятно ще се учудят на този въпрос, и аз чудесно разбирам защо. Кафето има един единствен аромат и той разбира се е на кафе. Да, но ако не сте забелязали пазарът е пренаситен с какво ли не и особено в по-развитите страни, конкуренцията е жестока, което кара търговците постоянно изстрелват нови предизвикателства, за да привлекат вниманието на потребителите. Ароматизираните кафета са една от тези глезотии.
Произход и история на разтворимото кафе
Надали има някой, който да не е опитвал разтворимо кафе. Особено след всички реклами около комбинациите 3 в 1. Помня, че когато за първи път се появи в България, беше толкова модерно, че се подаряваше като луксозен подарък, основно на хора, които са ти свършили някаква услуга. Тогава го смесвахме със захар и малко вода и бъкахме около 5 минути, докато се получеше гъста пяна, която изчезваше буквално за 1 минута след доливането на гореща вода. Не знам защо, но този ритуал определено много ме кефеше.
Производство на разтворимо кафе
Получаването на разтворимо кафе определено не е някакъв мистериозен процес, който се пази в дълбока тайна. Не и днес. Реално то представлява нормално сварено кафе, на което е отстранена почти всичката вода. Погрешно на много вярвания при неговото поучаване не се използват никакви химически агенти.
Напитките, приготвени от кафе
От козаря, който преди повече от хиляда години, според легендата, танцувал с животните след като опитал от мистериозните червени плодове до днес, когато кафето е неизменна част от ежедневието на хората, неговото приготвяне се е превърнало в изкуство.
Кафе регион Индонезия /Азия
Голям процент от тези кафета, идват от тихоокеанските острови като Индонезия и обикновено са оживени с билкови полутонове. Азиатските кафета са популярни с пълното им тяло и меките си, земни, аромати.
Кафе регион Централна и Южна Америка
Кафето в този постоянно развиващ се регион се отличава с леко и средно тяло, простота и остра киселинност, ярък аромат и свеж завършек.
Кафе регион Африка/Арабски полуостров
Исторически погледнато този район е родина на кафето. Като такъв той се характеризира с най-отличителната и сравнително качествена продукция. Кафето тук е богато на цвят и аромати. Характеризира се с винена киселинност, шоколадови и плодови тонове, груби, но интензивни аромати. Поради сушата в някои страни като Кения, кафето има голям диапазон на киселинност.
Американска компания предлага на хората възможност да си закупят оборудване за производството на домашно вино, което могат да инсталират в дома и да роизвеждат свое собствено вино с помоща на компютърна програма.