1346491441
Не всичко, което се отнася до кафето винаги е вярно. От това дали е полезно или вредно до историите за неговия произход, за който се носят легенди, повечето изпълнени с много фантазия и малко истина.
Изпичането на кафето е процесът на превръщането на зелените кафени семена в тъмно и благоуханно кафе, подтикващо към грях. Това е най-критичният етап при производството на кафе. Добрия експерт контролиращ този процес, трябва да е едновременно учен и човек на изкуството.
Изпичането на кафето не е задължително да става там, от където е произведено то, тоест регионална марка. Обикновено то се извършва от големи компании, специализирани точно в този бизнес. Въпреки че те най-често пекат блендове, могат да се намерят и оригинални регионални кафета, подбрани с много усет и вещина.
Специалните марки кафе обикновено се изпичат на малки партиди. Двата най-често използвани метода са в специално устройство тип барабан или в съоръжения с горещ въздух. При изпичане в устройство тип барабан, кафените зърна се въртят в барабана, който се подгрява с газ или друг вид енергия. Когато се достигне желаното ниво, зърната се изсипват в охлаждащ бункер, което ги предпазва от прегаряне. Схемата на работа в съоръжението за изпичане, чрез горещ въздух е следната: кафените зърна преминават през постоянен поток от горещ въздух.
Повечето кафета се пекат при около 220 °С. Печенето кара кафените зърна да се издуват и уголемят размер си с около 50 — 60%, като същевременно намаляват тегло си. По време на изпичането на кафето, захарите и другите въглехидрати в зърната, се карамелизират и образуват субстанция, известна като кафено масло. Технически погледнато това не е точно масло, понеже е разтворимо във вода, но точно то дава на кафето неговите вкус и аромат. Количеството на кафеното масло по повърхността на зърната се увеличава пропорционално на продължителността на печене, а киселинността и съдържанието на кофеин намаляват.
Последния етап на изпичането е охлаждането. То обикновено се осъществява с помощта на впръскване на студена вода или студен въздух. Охлаждането чрез вода е по евтиния метод, при който има риск от преовлажняване на изпеченото кафе, докато при охлаждането с помощта на студен въздух се постига запазване на ароматните характеристики, постигнати при изпичането.
Леко изпечените зърна варират като цвят от канелен до млечно шоколадов. Те обикновено не се използват при еспресо блендове, тъй като са по-остри и кисели на вкус. Силно изпечените тъмни кафета (популярни като Френски или Италианки тип изпечени — «French Roast», «Italian Roast») имат по-плътен и характерен сладко кисел вкус. Тъмно изпечените кафета придобиват цвят от шоколадово кафяво със сатенен блясък до почти черен с много висока масленост. Най-силно изпечените имат характерен опушен вкус и са по-подходящи за турско или шварц кафе, отколкото за еспресо.
При градацията на изпичане (започва от най-леко, към най силно изпечените) са се утвърдили следните имена: «Light», «Cinnamon», «Medium», «High», «City», «Full City», «French Roast», «Dark French roast», «Italian roast»
След охлаждането следва пакетиране. Кафето трябва да се пакетира в опаковки, които да не допускат никакво съприкосновение с кислорода. Кислородът е най-лошият враг на изпеченото кафе. Изложено на въздух, то ще изгуби 40% от аромата си само след осем часа. От друга страна прясно изпечените кафета, отделят стотици химически субстанции под формата на пари. Нужни са около ден или два този процес да приключи и кафето да придобие истинските си ароматни характеристики. Повечето от добрите марки опаковат кафето в специални опаковки, които позволяват на тези газове да напуснат пакета, но не допускат обратното навлизане на кислород. Ако не е опаковано по този начин, означава, че кафето е престояло преди опаковане и вече е изгубило част от аромата си или че пакета не е херметически затворен, което е още по-лошо.
Друг враг е влагата, която освен, че застрашава вкуса, може да доведе и до мухъл. Затова много внимавайте в какво състояние са опаковките на любимото Ви кафе. Въпреки че по-големите разфасовки са по изгодни, ако не изразходвате отворения пакет в рамките на няколко дни, ви съветвам да се преориентирате към по-малките размери.
Колкото повече кафето на зърна има досег с въздуха, толкова повече неговите аромати намаляват. При смеленото кафе дните се превръщат в часове.
История и произход на кафето
Не всичко, което се отнася до кафето винаги е вярно. От това дали е полезно или вредно до историите за неговия произход, за който се носят легенди, повечето изпълнени с много фантазия и малко истина.
От плантациите до пазара на сурово кафе
Кафето в същност е семето на плод, подобен на череша, от дърво, което вирее до около 1800 метра височина над морското равнище в екваториалния и субтропичния пояс по целия свят. Оригиналът и прародител на днешното растение е Кофеа (Coffea). Два са сортовете, които се отглеждат масово днес Кофеа Арабика (Coffea Arabica) и Кофеа Робуста (Coffea Robusta).
Изпичане на кафето
Изпичането на кафето е процесът на превръщането на зелените кафени семена в тъмно и благоуханно кафе, подтикващо към грях. Това е най-критичният етап при производството на кафе. Добрия експерт контролиращ този процес, трябва да е едновременно учен и човек на изкуството.
Характеристика на безкофеиновото кафе
За тези, които обичат кафе, но по някакви си причини (обикновено здравословни), кофеинът в него им пречи да му се наслаждават ежедневно има безкофеиново кафе. Разбира се някои хора смятат, че освен омаята от напитката, смисъла да се пие кафе е в съдържанието му на кофеин. Та нали той придава ободряващия ефект на кафето?
Характеристика и история на био (органик) кафето
Органик или Био (Organic или Bio), кафето е това, което е сертифицирано от международни наблюдатели, които следят не само крайния продукт, но и методите на неговото отглеждане и преработка, които трябва да са без конвенционални пестициди, синтетични торове или биоинженерство. Като изключим сертифициращия знак на опаковката, това кафе изглежда точно както всяко друго: черно, ароматно и съблазнително, но без отровите на съвременното общество, или поне трябва да бъде такова.
Характеристика на ароматизираните кафета
Повечето от Вас, най-вероятно ще се учудят на този въпрос, и аз чудесно разбирам защо. Кафето има един единствен аромат и той разбира се е на кафе. Да, но ако не сте забелязали пазарът е пренаситен с какво ли не и особено в по-развитите страни, конкуренцията е жестока, което кара търговците постоянно изстрелват нови предизвикателства, за да привлекат вниманието на потребителите. Ароматизираните кафета са една от тези глезотии.
Произход и история на разтворимото кафе
Надали има някой, който да не е опитвал разтворимо кафе. Особено след всички реклами около комбинациите 3 в 1. Помня, че когато за първи път се появи в България, беше толкова модерно, че се подаряваше като луксозен подарък, основно на хора, които са ти свършили някаква услуга. Тогава го смесвахме със захар и малко вода и бъкахме около 5 минути, докато се получеше гъста пяна, която изчезваше буквално за 1 минута след доливането на гореща вода. Не знам защо, но този ритуал определено много ме кефеше.
Производство на разтворимо кафе
Получаването на разтворимо кафе определено не е някакъв мистериозен процес, който се пази в дълбока тайна. Не и днес. Реално то представлява нормално сварено кафе, на което е отстранена почти всичката вода. Погрешно на много вярвания при неговото поучаване не се използват никакви химически агенти.
Напитките, приготвени от кафе
От козаря, който преди повече от хиляда години, според легендата, танцувал с животните след като опитал от мистериозните червени плодове до днес, когато кафето е неизменна част от ежедневието на хората, неговото приготвяне се е превърнало в изкуство.
Характеристика на Смесените (блендирани) кафета
Блендирането на кафе е изкуството на комбиниране на кафени зърна от различен географски произход сорт и тероар. Въпреки че от по-голямата част от сорта арабика може да получите прекрасно кафе и без да го комбинирате, блендовете доминират пазара на кафе.
Кратък обзор на основните региони произвеждащи кафе
Кафето е една от най-обичаните напитки по света. Въпреки това, не всички видове кафе са еднакви. Както фините вина, бренди и уиски зависят от тероара: почва, климат, местоположение на плантацията, надморска височина, машини и съоръжения, грижи за растенията и обработка на плодовете, така и при кафето комбинацията от тези променливи е решаваща за придобиването на уникален вкус и аромат, нещо което сме свикнали да наричаме характер.
Кафе регион Централна и Южна Америка
Кафето в този постоянно развиващ се регион се отличава с леко и средно тяло, простота и остра киселинност, ярък аромат и свеж завършек.
Monin Crème de Cassis de Dijon (Ликьор касис на Монин от Дижон) е автентичен френски, носещ традициите и характеристиките на единствения защитен географски район в света за производство на касис и качеството на една реномирана марка.