1346491441
Не всичко, което се отнася до кафето винаги е вярно. От това дали е полезно или вредно до историите за неговия произход, за който се носят легенди, повечето изпълнени с много фантазия и малко истина.
Надали има някой, който да не е опитвал разтворимо кафе. Особено след всички реклами около комбинациите 3 в 1. Помня, че когато за първи път се появи в България, беше толкова модерно, че се подаряваше като луксозен подарък, основно на хора, които са ти свършили някаква услуга. Тогава го смесвахме със захар и малко вода и бъкахме около 5 минути, докато се получеше гъста пяна, която изчезваше буквално за 1 минута след доливането на гореща вода. Не знам защо, но този ритуал определено много ме кефеше.
Поради лесното си приготвяне за консумация, разтворимото кафе е широко използвано от десетилетия. По време на своя пик през 1970 — те, близо 1/3 от кафето се преработва като бързо разтворимо. Днес в голяма част от света хората го използват ежедневно в офиса, у дома или от вендинг машини. Все по качествените резултати, които се постигат с напредването на технологиите, помагат да се популяризира консумацията на кафе дори и в страните, където обикновено се пие основно чай.
Предимството на разтворимо кафе е, че позволява на всеки да си приготви напитка без специално оборудване, различно от чаша и бъркалка, толкова бързо, колкото отнема загряването на водата. Пазарни изследователи са установили, че потребителите харесват основно разтворимото кафе, заради това, че, при него не се налага да изхвърлят отпадък.
Желанието да се направи бързоразтворимо кафе, чрез просто смесване на гореща вода със сух концентрат е от стотици години. Най-ранните, документирани версии на разтворимо кафе, са разработени във Великобритания през 1771 год.
Първият американски продукт е разработен през 1853 г., и експериментална версия (под формата на калъпи) е тествана по време на Гражданската война. През 1901 г., първата успешна техника за производството на стабилен прахообразен продукта в Япония от Сартори Като (Sartori Kato), който използва процес, който е развил за получаването на разтворим чай. Пет години по-късно, Джордж Констант Вашингтон (George Constant Washington), британски химик живеещи в Гватемала, разработва първия, от комерсиална гледна точка, успешен процес за поучаване на разтворимо кафе. Изобретението на Вашингтон, известно като " Red E Coffee", започва да се предлага през 1910 година и заема доминираща позиция на пазара на разтворими кафета в САЩ в продължение на цели 30 години.
През 1930 година, бразилската кафе индустрия насърчава изследвания върху методите за производство на разтворимо кафе, като начин за запазване на излишъците от продукция. С тази задача се заема компанията Nestle. Не след дълго, през 1938 г., тя започва производството на своята марка Nescafé, използвайки процес на съвместна екстракция на кафе и други въглехидрати. Инстантното (едно от другите използвани наименования) кафе е изключително популярно сред американските войници по време на Втората световна война. През една от годините цялата продукция на завода на Nestle в САЩ била предназначена единствено за военните.
През 1950 г., се разработват методи за извличане на чист екстракт от кафе, без да е необходима употребата на други въглехидрати. Това подобрение стимулира употребата на разтворимо кафе. През 1963 г., Maxwell House започва маркетинг на лиофилизирани гранули (изсушени чрез замразяване), които разтворени в напитка, дават вкус като на прясно сварено кафе. През следващите пет години, всички най големи производители въвеждат лиофилизирани версии, и от средата на 1980 — те, повече от 40% от разтворимото кафе, се приготвя по тази технология. Поради ниската си цена сорта Робуста е най-често използвания при разтворимите кафета.
Съвременното приложение на разтворимото кафе е огромно. Освен бързото му и чисто приготвяне, то е чудесна съставка на десерти и коктейли. В различните страни има изградени местни традиции за неговата консумация като в Испания и Индия например, където се смесва с горещо мляко вместо вряща вода. Инстантното кафе е невероятно ценно и при приготвянето на студени напитки като гръцкото фрапе, което е изключително много популярно в България през горещия летен сезон.
История и произход на кафето
Не всичко, което се отнася до кафето винаги е вярно. От това дали е полезно или вредно до историите за неговия произход, за който се носят легенди, повечето изпълнени с много фантазия и малко истина.
От плантациите до пазара на сурово кафе
Кафето в същност е семето на плод, подобен на череша, от дърво, което вирее до около 1800 метра височина над морското равнище в екваториалния и субтропичния пояс по целия свят. Оригиналът и прародител на днешното растение е Кофеа (Coffea). Два са сортовете, които се отглеждат масово днес Кофеа Арабика (Coffea Arabica) и Кофеа Робуста (Coffea Robusta).
Изпичане на кафето
Изпичането на кафето е процесът на превръщането на зелените кафени семена в тъмно и благоуханно кафе, подтикващо към грях. Това е най-критичният етап при производството на кафе. Добрия експерт контролиращ този процес, трябва да е едновременно учен и човек на изкуството.
Характеристика на безкофеиновото кафе
За тези, които обичат кафе, но по някакви си причини (обикновено здравословни), кофеинът в него им пречи да му се наслаждават ежедневно има безкофеиново кафе. Разбира се някои хора смятат, че освен омаята от напитката, смисъла да се пие кафе е в съдържанието му на кофеин. Та нали той придава ободряващия ефект на кафето?
Характеристика и история на био (органик) кафето
Органик или Био (Organic или Bio), кафето е това, което е сертифицирано от международни наблюдатели, които следят не само крайния продукт, но и методите на неговото отглеждане и преработка, които трябва да са без конвенционални пестициди, синтетични торове или биоинженерство. Като изключим сертифициращия знак на опаковката, това кафе изглежда точно както всяко друго: черно, ароматно и съблазнително, но без отровите на съвременното общество, или поне трябва да бъде такова.
Характеристика на ароматизираните кафета
Повечето от Вас, най-вероятно ще се учудят на този въпрос, и аз чудесно разбирам защо. Кафето има един единствен аромат и той разбира се е на кафе. Да, но ако не сте забелязали пазарът е пренаситен с какво ли не и особено в по-развитите страни, конкуренцията е жестока, което кара търговците постоянно изстрелват нови предизвикателства, за да привлекат вниманието на потребителите. Ароматизираните кафета са една от тези глезотии.
Произход и история на разтворимото кафе
Надали има някой, който да не е опитвал разтворимо кафе. Особено след всички реклами около комбинациите 3 в 1. Помня, че когато за първи път се появи в България, беше толкова модерно, че се подаряваше като луксозен подарък, основно на хора, които са ти свършили някаква услуга. Тогава го смесвахме със захар и малко вода и бъкахме около 5 минути, докато се получеше гъста пяна, която изчезваше буквално за 1 минута след доливането на гореща вода. Не знам защо, но този ритуал определено много ме кефеше.
Производство на разтворимо кафе
Получаването на разтворимо кафе определено не е някакъв мистериозен процес, който се пази в дълбока тайна. Не и днес. Реално то представлява нормално сварено кафе, на което е отстранена почти всичката вода. Погрешно на много вярвания при неговото поучаване не се използват никакви химически агенти.
Напитките, приготвени от кафе
От козаря, който преди повече от хиляда години, според легендата, танцувал с животните след като опитал от мистериозните червени плодове до днес, когато кафето е неизменна част от ежедневието на хората, неговото приготвяне се е превърнало в изкуство.
Кафе регион Индонезия /Азия
Голям процент от тези кафета, идват от тихоокеанските острови като Индонезия и обикновено са оживени с билкови полутонове. Азиатските кафета са популярни с пълното им тяло и меките си, земни, аромати.
Кафе регион Централна и Южна Америка
Кафето в този постоянно развиващ се регион се отличава с леко и средно тяло, простота и остра киселинност, ярък аромат и свеж завършек.
Кафе регион Африка/Арабски полуостров
Исторически погледнато този район е родина на кафето. Като такъв той се характеризира с най-отличителната и сравнително качествена продукция. Кафето тук е богато на цвят и аромати. Характеризира се с винена киселинност, шоколадови и плодови тонове, груби, но интензивни аромати. Поради сушата в някои страни като Кения, кафето има голям диапазон на киселинност.