Глобалните продажби на премиум спиртни напитки, само напред и нагоре
Пазарният сегмент на премиум и премиум+ спиртни напитки (€ 15.00 +) ще бъде най-бързо развиващия се от всички през следващите пет години, според проучване на IWSR (International Wine & Spirit Research).
Последните прогнози показват, че престижния пазар на ултра-премиум и супер-премиум спиртни напитки изпреварва този на стандартните и евтини продукти.
IWSR наскоро оповести констатациите от своя доклад, в който се посочва, че глобалния пазар на шампанско и премиум спиртни напитки, между 2001 и 2011, е нараснал с повече от 52 млн. 9 литрови каси. Въз основа на този доклад, прогнозата на IWSR за 2012 — 2017, е тази тенденция да нараства и продажбите да се увеличат с повече от 38 млн. 9 литрови каси.
Продължаващото нарастване на прумиум сегвента може отчасти да се дължи на по-богатите икономики, където тенденциозно се формират групи от заможни хора, които все по-често търсят продукти с високи стойностни показатели. Друг фактор е увеличаването на «новия елит» в развиващите се пазари, който търси показност, която да засвидетелства по висок социален статус като например в Русия и Китай, но не само.
В долния край на търговския спектър стои това, че много страни засилват контрола върху незаконното производство и упражняват натиск към традиционното домашно производство, което така или иначе постепенно замира, поради незаинтересоваността на новото поколение.
В допълнение на това, все по-големите данъци в много от пазарите изстисква най-ниските ценови сегменти, окуражавайки потребителите да прескочат все по-малката психологическа ценова разликата, между премиум и стандартни марки. Ниско ценовия сегмент се очаква да бъде най-бавно развиваща се категория от към «общ годишен темп на растеж» между 2011 и 2017 г. от +0.9%, докато стойността и стандартни марки се очаква да расте по-бързо с +3 — 3,2%.
Алкохолните напитки от премиум категорията се очаква да имат най-висок «общ годишен темп на растеж» от +9.8%, за прогнозния период 2011 и 2017 г. Въпреки че процентно е по-бавен, отколкото между 2006 и 2011 г. промяната в обемите ще е по-голяма (43 500 9 литрови каси, съотнесено към 26 700 от 2006 г. и 2011 г.).
Общото потребление на спиртни напитки се очаква да расте с годишен темп от 2.2% до 2017 г. Общото потребление ще бъде малко на 3,4 млрд. 9 литрови каси, като спиртните напитки местно производство ще доминират. Темпът на растеж на вноса ще се ускори от 2,6% през последните пет години до 3,4% през прогнозния период, докато скоростта на растеж на местните спиртни напитки ще намалее от 6,6% до 2,0%
По публикация на IWSR «Forecast Report 2012 — 2017»