Пет мита за уискито
Уискито е едно от най-обичаните отлежали питиета. Затова около него се реят много митове, които обикновено създават грешна представа у незапознатите с материята. Въпреки че може да научите всичко за уискито от нашата енциклопедия, зачекнахме няколко често дискутирани по масите теми.
Светлите уискита не са толкова добри, колкото тъмните уискита.
Това е често срещано противоречие. Истината е, че цвета е ненадежден показател за качество. В действителност при стандартните уискита, отлежали до три години, цветът в никакъв случай не е толкова тъмен. Много марки използват безвкусен карамел, за да потъмнят своите продукти и поддържат постоянен цвят от партида на партида. Най лесно бихте се убедили в това като опитате марки като Cutty Sark и J&B.
Уискито трябва да се пие чисто.
Не, уискито, трябва да се пие точно така, както ви харесва: чисто, върху лед, със сода, със зелен чай (в момента много популярна комбинация в Япония и Китай), кокосова вода (нова мания в Бразилия), енергийна напитка или друг безалкохолен миксер. Но за да го ецените напълно ( по-специално по отлежалите и сингъл малцовите уискита), трябва да пропуснете частта с леда и да добавите малко изворна вода (10%).
Уискитата с много висок алкохолен градус не струват.
Точно обратното. Обикновено бъчвите се пълнят с дестилат със сила много по-висока от тази на която се предлага крайния продукт. Това от една страна ускорява процеса на извличане на ароматите от дървото, а от друг икономисва място. Преди бутилиране уискито се «гаси» с вода до желания алкохолен градус. През последните няколко години, повечето производители започнаха да пускат на пазара «cask-strength» продукти. Това не са само рекламни трикове. Обикновено, силния алкохол съдържа (концентрира в себе си) повече конгенери (алдехиди, естери, първични алкохоли и др.), които дават по-богат вкус. Ако добавите нотка вода към питието, тези елементи стават летливи и носът ви ще остане приятно изненадан.
Цена = Качество.
Не е задължително. Качеството на първо място е въпрос на личен вкус и се влияе основно от това с кого пиеш и къде. Няма гаранция, че ще харесате скъпо уиски повече от някое евтино и неизвестно, поради липса на реклама. В много от случаите цената отразява рядкост, опаковка, маркетингова кампания или колко време и средства дестилерията е трябвало да отдели, за да пусне продукта на пазара.
Години = Качество
Това е може би най-дискутираната тема. По-отлежалите уискита обикновено, но не винаги, са по-добри. В същност има ограничение на времето, което едно питие може да отлежи. Твърде дългото стоене в бъчвата прави аромата на дърво доминиращ. В много от случаите възрастта е просто оправдание за цената която е на етикета в магазина.