Балкански фестивал на ракията, Варна 2014 — акценти.
В продължение на три дни в хотел Димят, Варна се проведе второто издание на балканския фестивал на ракията. На форума български и балкански производители, на спиртни напитки, предложиха за дегустация своите най-нови издания.
Ще започна с «ХКК» АД, гр. Исперих, които не бяха много близо до входа, но чисто професионално, след първият балкански ракия фест, през октомври 2013 са много близо до сърцето ми. Продуктите които създават тези толкова земни момчета са меко казано уникални, а ентусиазмът им да устоят на комерсиализма завладял България, създавайки абсолютно натурални продукти е достоен за поклон.
Бях опитал всичките им 6 плодови ракии още миналата година, Мирабелова (уникален сорт сливи), Черешова, Джиброва, Ябълкова, Сливова и Кайсиева и затова веднага протегнах ръка към дюлевата, най-новият им продукт. Само ще споделя, че все още подсъзнателно усещам нежният и наситен дюлев вкус, който се разля в устата ми. Уникални качествени плодови дестилати. С удоволствие ще се позанимая с всеки един продукт в разработката на нови коктейли като дюлево мартини например, идея, която не може да ми излезе от главата вече 2 — ри ден.
Браво момчета, браво!
Винарска изба Едоардо Миролио представиха своята нова специална ракия SOLI IVICTO.
SOLI IVICTO е наистина уникална винена ракия, резултат от двойна дестилация в меден казан тип аламбик, от сортовете Траминер, Шардоне и Мускат Отонел. Отлежала е за кратко (3 — 6 месеца) в 225 литрови барици, от френски дъб, които преди това са били дом на белите вина на избата. Резултатът е потресаващ. Изключително мека и добре балансирана ракия, с приятен свеж аромат и деликатен запомнящ се вкус. Финалът е мек, затоплящ и продължителен. SOLI IVICTO е бутилирана при 40 об. % алк. За тази година са произведени само 2 500 бутилки и едва ли ще я видите по сепермаркетите, но ако ви се удаде случай, цената от 19.80 лв. за 500 мл, определено си заслужава.
Винпром Пещера са се представили с няколко нови продукта.
Първото питие, което опитах бе новият шоколадов флейвър на водка Флирт. Като начало добра идея за безцветна шоколадова водка, каквато на нашия пазар липсва. Би стояла чудесно в някой мартини коктейл, но определено не, като доминираща съставка. Силен и наистина впечатляващ аромат на черен шоколад, с нотки на карамел, горена захар и сладка ванилия, но вкусът, въпреки ниския алкохолен градус (37,5 об. % алк.), определено ще трябва да го замаскирате с някой ликьор или миксер. Може би, ако беше охладена щеше да стои по добре.
Не така стоят нещата с новата Ямболска мускатова. Ракията е с богат и завладяващ мускатов аромат, който имайки предвид годините на стареене и типа на дестилация едва ли е изцяло самороден (на мен ми дойде малко в повечко). Въпреки това ракията е с добре балансиран вкус. Букета от пикантни подправки и нотките на карамел, продължават в дългия и нежен финал. Ямболска мускатова е бленд от гроздови дестилати (използвана е дестилационна колона) от сортовете Мускат Отонел и Тамянка, отлежали между 3 и 5 години в стари 500 литрови бъчви от стралджански дъб. Ракията е бутилирана при 40 об. % алк.
Представителите на Винпром Пещера споделиха, че скоро ще пуснат на пазара и своя сливова ракия под бранда на Кайлъшка. Ще се радваме да опитаме.
За съжаление не успях да опитам от вече широко рекламираното «приключение Блек Рам Хъни», в което са се впуснали от Пещера. Тази медена истерия, завладяла Америка и някои други части на света, явно е доста заразна. Моите наблюдения обаче показват, за разлика от производителите, българския потребител има много сериозен имунитет срещу нея. В световен мащаб около 15 бранда реализират годишно (2013) около 3 млн., 9 литрови каси като една трета от пазара е доминиран от рокерската пчела на Джак Даниелс. Въпреки това този продукт не се предлага все още у нас и явно има защо. Българина не е фен на сладникави спиртни напитки със сила на алкохола 35 %, особено когато промоциите по заведенията на популярни марки уискита достигат цените на кварталния супермаркет. Факт обаче е, че след като всички основни категории (шотландско, американско, ирландско и канадско) уискита и най-големите компании се сдобиха с медени спиртни напитки. Black Ram е първият бранд от категорията «Световни уискита», който си позволава лукса да се пробва и да помогне в надуването на балона. Искрени пожелания за успех!
Винпром Карнобат — Карнобатска Гроздова, Карнобатска Мускатова, Карнобатска Специална Селекция; Кехлибар и Перлова. Новото, с което се похвалиха, бе 5 годишната ракия на бранда Кехлибар.
Кехлибар Резерва е бленд от дестилати получени както от дестилационна колона, така и от аламбик. Гроздето е сложен купаж от сортовете Ракацители, Червен Мискет, Димят и Юни Блан. За отлежаването са използвани както стари, така и нови, 500 литрови бъчви от американски и френски дъб. Всеки един от дестилатите в бленда е отлежал минимум пет години.
Ракията е много добре балансирана с богат и нежен аромат. Въпреки годините на отлежаване се усеща игрива свежест във вкуса.
Освен със своето уиски, водка, джин, ром и текила на бранда Savoy, водка Mary Jane и узо Zorbas, от СИС Индустрийс се представиха и с новата си луксозна мускатова ракия Aristocrat.
Ракия Аристокарт, винтаж 2009, е гроздов дестилат от сорта Мускат Отонел. При дестилацията са използвани както колона, така и аламбик. Ракията е отлежала в 500 литрови силно изтощени бъчви от бяло вино. При дегустация веднага се усеща, мек и ненатрапчив мускатов аромат и нотки на пролетни цветя. Трите години изобщо не са оказали влияние на цвета, който е искрящо бистър, но са допринесли за уникалния й вкус. В началото се усеща лека цитрусова свежест, следвана от ядки и пикантни подправки. Затоплящ и продължителен финал.
Уникалната квадратна бутилка от тъмно стъкло е обвита с блестящо орнаментно фолио на гърлото, бял релефен етикет и златиста запушалка. Поздравления! Можете да я закупите на според мен много приличната цена от около 19 лв. за 500 мл. Прекрасен подарък за добър приятел!
ВИНИ АД не представиха нищо ново освен, че споделиха за намеренията си миналогодишната лимитирана серия на ракията Сливенска перла, произведена от сорта перла, да стане постоянен и най-вероятно основен продукт на бранда.
Картел отново ни предложиха да опитаме ароматното узо Бабадзим и румънските джин Wembley, водка Stalinskaya и водка Discovery.
Изба Карабунар — Ракия Културна, Ракия Люта Карабунарска, Ракия Бастуните, Ракия Шаровица.
За пореден път опитах от Ракия Културна Специална Резерва и не можах да се въздържа да не преглътна с удоволствие (три пъти). Уникална е! Не се ангажирам за определям анотациите й, защото би трябвало да са много лични, но ще споделя първите си впечатления: сладка ванилия, шоколад, индийско орехче, карамфил, канела..., колонада от сгряващи подправки.
Ракия Културна Специална Резерва е лимитирана серия от една единствена бъчва. Всяка година се избира едно буре и от него се пълнят 798 бутилки (в този случай). Ракията е отлежала 8 години в 500 литрови бъчви от български дъб. Дестилатът е от сорта Червен Мискет, получен чрез дестилационна колона.
При Черноморско злато, «нищо ново под слънцето». Изложени бяха стандартните марки и продукти на компанията: Бургас 63, Поморийска гроздова ракия, Поморийска мускатова ракия, както и някои ниски класове брендита и ликьори. Бургаската мускатова ракия, Аламбик беше само на брошура.
Геслин отново ни представиха, най-популярните марки раки (ракъ) Yeni Raki и Tekirdag Raki — анасонлийката на комшиите от Турция.
Лавита България, отново представиха ракиите на най-големия производител от Сърбия — Вино Жупа. Сред безкрайното разнообразие този път опитахме къпиновата ракия и ябълковата с добавен мед. Къпиновата е уникален плодов дестилат, определено без добавени аромати. Вкусът на къпини остава дълго след отпиването. Когато опитах от ракията от яълки и мед, обаче останах без думи. Прекрасен ябълков сладкиш. Напомни ми за меденките на баба ми. Ракията може да се определи и като ликьор, поради факта, че медът е истински и е добавен след дестилацията.
Уникални продукти! Определено бих ги пробвал и в коктейли.
Това са моите впечатления. Наздраве!