Изключителен старт на първият Балкански фестивал на ракията
С призива «Да върнем ракията на българите!» организаторите откриха първият по рода си Балкански фестивал на ракията.
Ракиените вицове на Шкумбата и неговото «Наздраве!» дадоха старта и десетки бутилки с ракия бяха отворени. Предполагам не се съмнявате, че съвсем скоро настроението на всички гости и посетители се приповдигна, а бизнес разговорите се водиха с широки усмивки и много настроение.
През последните години сме свидетели на постоянно увеличаващия се брой на винарските изби, повечето, от които бутикови. На многобройните винарски форуми, провеждани у нас всяка една от тях акцентираше върху качествата на своите вина, но тихо и в засада в тъмните им и влажни изби са отлежавали гроздови ракии. Моментът беше назрял и това изложение отпуши тапите на буретата. От друга страна производителите на плодови ракии, до момента с пазар главно в своя регион или изнасящи продукция извън пределите на страната явно вече са осъзнали, че българина винаги ще предпочете родната ракията пред вносните питиета, стига да му бъде предложено качество и че по-добър потребител, на този продукт, от него няма. Това са разбрали и производителите от нашите балкански съседи. Без повече приказки изводът, след това, което видяхме и опитахме днес е един: Пазарът на ракия определено е вече различен и много конкурентен.
Разбира се едно балканско изложение не може без анасоновите напитки узо и раки, местните съкровища на южните ни съседки.
Изложението е отворено още два дни и определено ако имате възможност трябва да го посетите.
Вижте какво видяхме и опитахме ние. Разбира се друго ще е, ако и вие го направите. Вярвайте ни, производителите не се притесняват да наливат. Едва ли скоро ще Ви се удаде възможност да опитате толкова много видове ракии. Изложението продължава до 26 октомври, така че бегом марш.
Леопард Трейдинг, се представиха Ouzo Plomari, Ouzo Adolo и Ouzo Matarelli, марки, вече са любими на много българи.
Винал — Ловеч с Ловешка специална гроздова ракия, Ловешка стара сливова, Ловешка Мускатова, Ловешка специална селекция гроздова, Ловешка сливова и Ловешка кайсиева.
Винарска изба Едоардо Миролио — Винена ракия SI !, Отлежала Sant Ilia, Специална селекция ЕМ и с новата си гордост — Орехов ликьор.
Винпром Пещера — Пещерска Гроздова, Пещерска Отлежала, Пещерска Мускатова, Кайлъшка Гроздова, Ямболска Гроздова, Стралджанска Мускатова Отлежала, Пещерска Специална Селекция.
Винпром Карнобат — Карнобатска Гроздова, Карнобатска Мускатова, Карнобатска Специална Селекция; Кехлибар и най-новият им продукт Перлова.
ВИНИ АД — Сливенска перла, Сливенска перла Барел, Сливенска перла 12 годишна, Сливенска перла 25 годишна, Сливенска специална гроздова, Гроздова ракия Любимец 13 и новата им гордост — възобновената рецепта отпреди 30 години на техния флагман Сливенска перла — лимитирана серия от сорта перла.
Изба Карабунар — Ракия Културна, Ракия Люта Карабунарска, Ракия Бастуните, Ракия Шаровица. Особено сме впечатлени то Ракия Културна Специална Резерва. Уникална!
Черноморско злато — Бургас 63, Поморийска гроздова ракия, Поморийска мускатова ракия, Бургаска мускатова ракия, Аламбик
Дамасцена се представи с гюлова ракия — Гюловица. Изключителен аромат на розова масло.
Винпром Кюстендил — Кюстендилска вилямова ракия, Кюстендилска черешова ракия, Кюстендилска ябълкова ракия, Кюстендилска сливова ракия, Кюстендилска гроздова ракия. Тяхната гордост е ябъковата.
МАЯ — ДЙ — представи своята гюлова Гюловица, която ни впечати не само с аромат, но и с уникалните си бутилки.
Винпром Троян ни представи своята серия отлежали и сливови ракии, които определено трябва да се опитат. Всичките са уникално добри, но това, което определено ни изненада и впечатли е специалното им издание: Single Barrel Family Reserve. Ами да ни е честита първата сингъл барел българска ракия. Обещаваме да отделим специално място за нея в енциклопедията на bgbarman.
«ХКК» АД, гр. Исперих ни впечатлиха съ Мирабелова ракия (уникален сорт сливи), Черешова ракия, Гроздова джиброва ракия, Ябълкова ракия, Сливова ракия и Кайсиева ракия.
Продължение
Винарна Свищов се представиха с Обикновена и Стара Свищовска Лозница, които опитахме, но това, което ни впечатли е 10 годишното бренди LEGIO I. Тук беше неговата премиера.
Перно Рикар България се представи с Ouzo Lesvos
Металотехника освен узо от Каламата, се представиха и с маслини от същия регион, но това което ни допадна е ликьора от мастиха.
Картел ни предложиха да опитаме ароматното узо Бабадзим
Геслин представиха може би най-популярните марки раки (ракъ) Yeni Raki и Tekirdag Raki — анасонлийката на комшиите от Турция. Това което опитахме и ни впечатли с вкус и аромат е ALA Raki, премиум продукта на марката Yeni Raki, който изживяваше своята премиера. Тройно дестилиран алкохол от стафиди, подправен с анасон и ароматни билки. Ще му отделим специално внимание в енциклопедията на bgbarman.
Лавита България, представиха ракиите на най-големият производител от Сърбия — Вино Жупа. Сред безкрайното разнообразие от плодови дестилати ние опитахме, дюлева и боровинкова ракия. Много сме впечатлени.
Профтрейд — представи Крушова, Дюлева, Кайсиева, Жестока Земунска ракия и ципуро Абатон. Ние опитахме дюлевата.
Ситекс ООД представиха продуктите на Винарска изба Тиквеш от Македония.
Поморийската винарна Бояр се представиха с Анхиалска Гроздова, Анхиалска Отлежала Гроздова, Анхиалска Мускатова, Бренди Аристокрт, Специалната ракия Анхиало и ликьора от вишни Амарелло, който ни очарова.
Винекс Преслав се представиха с линиите ракии: Преславска, Хан Крум и специалните издания Рабаят и Банкер. Ние опитахме и от Рабаят и от Банкер и казахме браво!
Колегите от Ракия бар Ракета представиха ракия Хове и своята уникална концепция за добро настроение.
Накрая но не с лоши мисли, а с цел е сръбският изложител KIS. След толкова аперитиви накрая да Ви предложим нещо за след храна. Те представиха своите десертни билкови вина. В интерес на истината бялото им десертно вино BERMET е първото нещо което опитахме на изложението и с ръка на сърцето мога да кажа че съм възхитен. Само за да задълбоча интригата погледнете наименованието на продукта. Според представителя на компанията Вермет се произвежда в този регион от близо 200 години. Самата изба е основана през 1830 година. Сега налегна ли ви съмнение, дали широкопопулярната история за произхода на наименованието на вермута е достоверна?
Това беше. Три дена яли пили и се веселили.