Beefeater Gin College Bulgaria 2016
За едно изключително преживяване с мноооого джин и легендарният мастър дистилър на Beefeater, Дезмънт Пейн.
За втори път тази година Перно Рикард България успяха да ме заинтригуват да пропътувам близо 1 000 км. и да присъствам на организирано от тях събитие. Първият път бе през февруари когато, за да представи своя коктейлен прочит на елитната марка Absolut Elyx, за първи път в България пристигна известния миксолог и бар консултант Гарет Еванс. Лекцията, която ме заинтригува бе посветена на все повече набиращата популярност по света тема за съчетаване на коктейли и храна. Второто събитие, което истински ме развълнува бе гостуването на почитаемия Дезмънт Пейн, мастър дистилър на Beefeater и създател на Beefeater 24. Като официално регистриран мартинихолик, не можех да пропусна да почерпя повече детайлна информация за една любимите ми напитки, директно от извора.
Събитието наистина оправда положителните ми очаквания. Изключително топло посрещане и много джин коктейли, приготвени от Драго, още на вратата. Така да го кажа, настроихме се на тема джин.
Ще се постарая да преразкажа накратко с какви знания се обогатихме присъстващите.
Лекцията откри Тим Стоунс, Бранд Амбасадор на Бийфитър, който доста увлекателно ни разказа историята на джина и разбира се на марката Beefeater.
Щафетата веднага пое Дезмънт Пейн с темата «Какво е джин?». Засегнати бяха темите за технологията на производство, видовете и стиловете на джина.
Разбира се основно внимание бе обърнато на технологията на производство на Beefeater и по-конкретно на отличаващата го от останалите London Dry, 24 часова мацерация на деветте съставки: корен от ангелика, семена от ангелика, семена от кориандър, ликорис, бадеми, корен от ирис (перуника), севилски портокали и лимонова кора. Мистър Пейн бе така добър да раздаде на всички да пипнат, смачкат и подушат повечето от основните съставки на Бийфитър. (Признавам си, за мен бе истинско щастие да видя и пипна за първи път твърдия като камък корен на перуника). Следващата част бе посветена на неговата рожба Beefeater 24 и допълнителните му съставки: японски чай сенча, китайски зелен чай и кора от грейпфрут.
Разбира се такова събитие не може да мине без сравнителна дегустация. Опитахме и сравнихме 5 различни и популярни марки джин. Чест прави на Дезмън Пейн, че спомена и детайли в технологията на всяка една, без да изказва никакво пристрастие към тази на своята марка. Както често пиша из моите статии всичко е в детайлите. Всяка марка има своя рецепта, технология и уникален почерк, всяка е различна. Няма такова понятие като най-добра марка. Това, което е важно за барманите е да познават детайлите на всяка една, за да преценят коя е най-подходяща за техния алкохолен замисъл.
Кулминацията на обучението бе създаването на собствен джин. Разбира се не Лондон Драй, но все пак джин. Дезмън Пейн бе предоставил на всеки екстракти от хвойна, ангелика, кориандър и портокалова кора.
Трябваше посредством капкомер да капнем в чаша от чист алкохол своя произволна комбинация и да създадем свой джин. Изключително полезен урок, как всяка една съставка може както да надгради, така и да съсипе дадена рецепта. Горкият Дезмънт трябваше да опита от творенията на всяка една групичка.
Последното забавление и предизвикателство, бе на тема Джин и Тоник. След кратката лекция на Тим Стоунс за историята на хининовата напитка и произхода на тази класическа комбинация, всички се впуснахме да опитваме и сравняваме на сляпо 6 различни тоника и съответно как всеки един се съчетава с Beefeater. Това, признавам си, беше много забавно.
Кулминацията на събитието, бе представянето, а по-късно и дегустацията на Beefeater Burrough’s Reserve. Спомням си, че когато преди три години писах за неговото създаване бях твърде любопитен да го опитам. Дезмънт Пейн е отново авторът на тази пикантна кехлибарена премиум напитка. Подробностите за дилемата на мистър Пейн дали изобщо да се захваща с такова начинание и технологията на производство, за която поразпитах малко по-подробно майстора на по чаша Негрони, ще изложа на по-късен етап в енциклопедията. Към дегустационните характеристики на компанията ,разпространени преди три години «... дълъг и сложен финал с фини аромати на цитрусови плодове, хвойна и подправки.», ще добавя, че зад хвойната джинът е с изключителен плодов вкус. Бих конкретизирал зрели плодове и най-вече кайсии.
Както започнах, така и ще завърша. Едно събитие, което си заслужи да отделя един цял ден и да пропътувам 1000 км. Единственото ми разочарование бе, че не успях да изкопча от Дезмънт Пейн, над какво работи в момента. Носи на джин този човек J
2016 — та започна добре и както се очертава ще бъде изпълнена с интересни събития. Първото по ред e WHISKY, RUM & WINE Master Test, който ще се състои на 23 и 24 април.