Колонизацията на новия свят през изминалите столетия прави известни предимно европейските напитки. Днес обаче, съвременното общество и глобалния пазар, преоткриват нови възможности и предизвикателства. Както при вината и тук можем да разделим ликьорите на нов свят и стар свят. За разлика от тях, тук новият свят идва с типично свои плодове, които за нас са екзотични. Разбира се в повечето от случаите тези ликьори са произведени от световните холдингови мастодонти на алкохолната индустрия, използвайки техники и знания от стария свят, но въпреки всичко тези ликьори имат екзотично излъчване и ни карат да се чувстваме различно.
Не е тайна, че в повечето случаи екзотичните плодове имат странна текстура, и в действителност някои от тях по-скоро биха ни отблъснали, отколкото привлекли. Това обаче е само привидно. Всеки един от тях има свой запомнящ се вкус и аромат, който в повечето случаи ще Ви допадне. Независимо дали това са познати като: кокос, манго, ананас, банан или по-малко известните: личи, мангостен, карамбол, маракуя, рамбутан и др., от тях биха се получили и се получават чудесни съставки за коктейли.
Кокоса е ценен заради своя неповторим вкус, аромат и сладост. Всъщност кокоса не е ядка, както грешно се смята, а костилков плод. Той расте на палми обикновено достигащи височина над 30 метра. Те се берат не само от хора, но и от специално обучени маймуни, които въртят кокосовите орехи докато те паднат. Базата за ликьорите е кокосовото мляко. То се получава чрез прецеждане на настърганото и накиснато в топла вода кокосово месо или чрез директното му смачкване и изцеждане. Карибския ром и кашасата обикновено и съвсем естествено са алкохолните напитки, използвани при производството на кокосовите ликьори. На това място не можем да пропуснем да споменем марки като Malibu (Малибу) и Batida de Coco (Батида де Коко).
Друг вкус, който определено е добре познат в Европа, обаче идва този път от Азия. Това е невероятният като цвят и неповторим на вкус пъпешов ликьор от Япония Midori (Мидори). Вкусовете на Азия идват и със силния като парфюм аромат на личи. То вирее в субтропичния пояс на Китай, а ликьорите направени от него са популярни предимно от по-младото поколение ценители на алкохолни напитки. Негов ярък представител е Soho (Сохо). Друг азиатски вкус, това е маракуята. Тя е основна съставка в ликьора Passoa (Пасоа). Със съставки като маракуя, манго, папая, лимон и лайм Safari е типичен екзотичен плодов ликьор.
Pisang Ambon (Писанг Амбон) е марка на холандски ликьор, произвеждан от Bols. Той е с доминиращ аромат на банан и допълнителни нюанси на тропически плодове. Светло зелен цвят. Основава се на стара рецепта на индонезийски ликьор. Pisang означава банан на малайски/ индонезийски, а Ambon е името на индонезийски остров, който някога е бил холандска колония. Наскоро е пусната пурпурна версия, Pisang Ambon с гуарана и лайм. За разлика от оригинала, новия вкус се смесва по добре с кола, вместо портокалов сок, който е предпочитан за основната версия.
Ако се прехвърлим в Африка, не можем да пропуснем Amarula (Амарула), произвеждан от плода марула. Той обаче е крем ликьор и неговото място е в групата на ликьорите със сметана.
Разбира се не можем да споменем всички, но определено всеки един поместен в нашата енциклопедия си заслужава вниманието и парите. Ако ви липсва екзотиката някои от тези вкусотии, определено ще донесе чистичка свеж тропически полъх и ще ви накара да се почувствате чудесно.
Наздраве!