Дано не съм Ви подвел с това заглавие, но в тази статия ще стане дума не за нещо друго, а за черешовите ликьори. Рядко се срещат хора, които не обичат този плод. С него в същност започва лятото и сезона на компотите. Ликьорите са нещо подобно само където вместо вода слагаме алкохол. С една дума компоти за възрастни.
Черешовите ликьори познати най-вече като Cherry Brandy (Черешово бренди), са най-популярният представител на ликьорите от този плод, защото са задължителна част от портфолиото на топ ликьорените компании. Те от своя страна доминират пазара не само количествено, но и ценово и ето на, имаме победител. Това разбира се в никакъв случай не е лошо, защото повечето предлагат изключително качество. Тези ликьори основно се употребяват като съставки за коктейли или в кулинарията, но могат да се консумират и чисти, с лед или миксирани с безалкохолни напитки или газирано вино.
Както има различни сортове череши, така има и различни стилове черешови ликьори. Черешовите ликьори се различават от черешовите брендита и ликьорените черешови брендита.
Нашето пътешествие, ще трябва да започне от Италия, която отново доминира на световния пазар. На първо място тук е стилът мараскино (maraschino). Името идва от хърватския сорт мараска (marasca). Този сорт дава началото на коктейлните череши, които насят същото име.
Процеса започва с махането на костилките от черешите. Следва дестилацията им, за да се извлече тяхното етерично масло, което е подобно на бадемовото. Останалата месеста част на черешите (заедно с малко цвят от бъз), започва да ферментира. Ферментацията се прекъсва с добавянето на алкохол. Този лек подсилен микс се използва изключително за производството на черешово бренди (Cherry Brandy). Това което използват производителите на мараскино ликьор са люспите на черешите, дръжките и всичко което е останало на дъното на резервоара. Към тази каша се добавя дестилата от костилките и се оставя да се кисне в продължение на няколко месеца. След това се дестилира три пъти и отново се оставя да отлежи, този път за три години в кадуси (големи дървени цистерни) от ясен. След този период се подслажда и бутилира.
Това е бистър ликьор с доста интензивни вкусове и аромати. Не е типичният плътен черешов вкус, заради цветовете бъз, но някак си е доста приятен. Опитайте, като добавите няколко капки към коктейл или някоя друга алкохолна напитка и ще останете изненадани от резултата. Най-популярната марка ликьор мараскино е италианската Luxardo (Луксардо).
Останалите черешови ликьори нямат този загадъчен вкус. Но за разлика от това са типични представители на плодовите ликьори. Техните цветове са цветовете на плода и всяка една марка носи свой собствен стил. Популярни световни марки са Rocher (Роше) от Франция, Heering (Хииринг) от Дания и Eckes Edelkirsch (Екес Иделкирш) от Германия.
Създаден от Питър Хииринг, бакалин от Копенхаген, през 1818 година Heering е може би най-популярния от всички. Той използвал определен сорт растящ в неговите градини. Плодовете и костилките се строшават и заедно с няколко други растителни съставки се киснат в продължение на месеци. През това време те прогресивно се смесват с испанско бренди от Херес. Интензивния черешов аромат и качество на този ликьор го прави една от най луксозните марки на планетата. Той е измежду съставките на оригиналната рецепта на легендарния коктейл Сингапур Слинг.
За да научите повече за черешовите ликьори посетете изброените марки и прочетете техните истории и тайни. Надявам се информацията да Ви помогне да изберете своя фаворит. Когато го откриете го споделете с приятели. Хубавите напитки са създадени за да се споделят, а не да тънат в забрава на някой шкаф.