Със своите цветове от кехлибарено жълто, бакърено червено и рубинено черно, тя сякаш отразява преминаването на сезоните. Тя е сокът на майката земя, от голите изорани ниви на есен, до летните безкрайните морета от натежали златни класове. Както и много други неща от живота, всички ние приемаме бирата за даденост. Ако се вгледате обаче в десетките марки, изложени в супермаркета, менютата на заведенията или снежнобялата шапка от пяна по върха на чашата ви с кехлибарена течност, най-вероятно ще се замислите дали знаете достатъчно за нея. Със сигурност бирата е много по-сложна напитка, от колкото може би сте си мислили.
Бирата е стара като цивилизацията и методите и техниките за производството й, са се променяли многократно с развитието на науката през вековете, но основните съставки и остават същите и до днес: ечемик, вода, хмел и мая.
Малца и хмела, доста често фигурират по етикетите на бирите, под формата на промоционални и рекламни послания. Те обаче определено не дават на потребителя ясна представа за това, какво в същност представляват. Колко от Вас ще разпознаят в изписания сорт хмел какви са ароматните му характеристики? А колко в действителност знаем за малца? Наясно сме, че бирата се прави от зърнени култури и си представяме безкрайните полета с ечемик и пшеница, но дали всеки знае, че зърното преминава през серия от промени като покълване, изпичане, варене и пр. докато се превърне в така желаната и утоляваща жаждата напитка. Има много различни видове малц. Всеки един притежава свой специфичен цвят и захарно съдържание, получени, спазвайки прецизните методи на обработка. Всяка бира има свой собствен стил, благодарение на комбинирането на различни видове малц.
Маята може да се каже е магическата съставка. Нейната роля е критична за така желаната и смятана за мистична през вековете, трансформация на малцовата захар в алкохол. Тук отново има невероятно разнообразие за избор, в зависимост от желаната скорост на действие, аромат, сила на алкохола и количество на въглероден диоксид, които произвеждат.
Като имаме предвид хилядолетната история на бирата, хмелът е сравнително скорошна добавка към списъка с основни съставки. Натуралните масла, които съдържат хмелните шишарки, допринасят за горчивината, която днес е отличителна характеристика на повечето бири, а също така играят и ролята на консервант.
В допълнение на основните съставки, пивоварите понякога правят и някои неочаквани добавки като череши или джинджифил, за да подсилят аромати в рецептата си. Резултата от необятния избор на такива добавки в природата са хилядите апетитни марки бири по света.
Накрая, но в никакъв случай на последно място е водата. От нейната чистота и минерални съставки, изцяло зависи качеството на всяка една марка бира.
За да да опознаете наистина света на бирата е много важно да опознаете всяка една съставка по отделно:
Вода, Малц, Хмел, Мая, Други съставки.