Неконвенционалните съставки
Пивоварите по света, в никакъв случай не са ограничени, да използват само основните четири съставки на бирата. Когато към огромното разнообразие, което имаме при малца, хмела, водата и щамовете мая, добавим и останалите възможни съставки, които можем да намерим в природата, ще получим огромен брой индивидуални рецепти, както е и в действителност. Доказателство за това са хилядите марки, дори и от един стил бира. Освен вариации в аромата, цвета и вкуса и създаването на уникална марка има и други причини за използването на допълнителни съставки при производството на пиво като. Основната причина при големите производители винаги е намаляване на разходите на единица продукт. Те се добавят още при смилането на малца. За добавки се използват обикновено неконвенционални за пивоварството зърнени култури като евтин заместител на малца.
Захар
Най-често използваната добавка е захарта, която може да се използва, както на блокове, насипна, така и под формата на сироп. Тя ферментира бързо и лесно и прибавя повече алкохол. Проблема при нея се е, че колкото повече се добавя, толкова по-силно алкохолна става бирата, а тялото й по бедно. Пивоварната захар се нарича «инвертна захар», тъй като е разбита на съставните си глюкоза и фруктоза. Тя идва в различни цветове, в зависимост от изискванията на пивоварната и е етикирана с номер. Нагрята захар или карамел, често се използват за оцветители на по-тъмните евтини бири.
Царевица
Тя се използва обикновено обработена под формата на люспи. В някои американски производства дори заема половината от съдържанието на мъстта. Тя придава много лек вкус и цвят на бирата.
Ориз
Ориза, както царевицата може да бъде сериозен заместител на малца. Най-продаваната бира в света, американския Budweiser (Будвайзър), използва ориз, който й придава свеж вкус. Понеже тя води моя списък «Не опитвай повече», бих казал че има вкус по скоро на п...я, отколкото на бира. Но това е мое мнение, все пак е най-продаваната в света.
Препечена пшеница
Тези «пуканки» се използват главно за да се задържа пяната.
Препечен ечемик
Немалцован изпечен ечемик, се употребява понякога, за цвят при по-тъмните бири. Класическия ирландски стаут Guinness (Гинес), използва малко количество от него, за да получи своя специфичен цвят и горчив вкус.
Ароматизатори и подобрители
Добавянето на допълнителни аромати в бирата е много стара традиция при някои народи. В годините, преди хмелът да започне да се употребява, пивоварите са използвали различни комбинации, които наричани груд (gruit). Рецептата на всеки един била тайна, но повечето обикновено съдържали билки, подправки и плодове като хвойна, равнец, розмарин и блатиста мирта. В някои страни традициите да се добавят такива подобрители отдавна е умряла, но все още се намират такива, които ги спазват. Белгийците са тези, които явно никога няма да оставят своите отлежали плодови бири. Ето и някои от подобрителите на вкуса и аромата:
Мед
Той е един от най старите ароматизатори и подсладител, познат на човека и е неизменна съставка в приготвянето на ястия и напитки.
Чили
Може да не Ви се вярва, но има бири с цели чили чушки в бутилката. Това е сравнително нова мода, предизвикана от лудостта на съвременното презадоволено консуматорско общество. Необикновения вкус се появява за първи път през 1980 година в Мексико.
Билки и Подправки
Джинджифиловата безалкохолна бира е може би най старата реликва оставена ни за спомен от сухите режими по света и на вече в САЩ. Джинджифилът обаче се използва днес и за ароматизиране на алкохолни бири. Добавката на билки, за ароматизиране на бирата, като кориандър например, е антична традиция възродена днес от някои производители.
Плодове
Портокалови и лимонови кори, ябълки, малини, череши, банани и много други плодове са били добавяни към бирата, с различни степени на успех. Някои от по-новите плодово ароматизирани бири са плод на съвременни маркетингови методи за продажби, но има и традиционни рецепти, които ги използват, както за получаването на вторична алкохолна ферментация, така и за аромат.
Примеси
Безскрупулни пивовари, търсещи максимизиране на печалбите си, чрез използването на непозволени съставки, винаги е имало и винаги ще има. Още през 19 век основен проблем на властите било добавянето на сол, която се използвала да увеличи обема, като от една каца се произвеждали 2 или 3. Дори не ми се мисли, какво може да решат да използват днес някои пивовари, имайки предвид нивото на химията и технологиите.