Бирата се произвежда главно от вода и нейното качество и минерално съдържание се отразява директно върху характеристиките й. В някои страни пивоварите дори я наричат с друго име — ликьор (liquor).
Химичните елементи във водата
Водата притежава 6 основни компонента: бикарбонат, натрий, хлорид, калций, магнезий и сулфат. Тяхната комбинация в използваната вода, е от огромно значение за аромата, вкуса и понякога дори и за цвета на бирата. По-големи нива на бикарбонат например биха произвели висококиселинна мъст, която от своя страна ще даде ниско съдържание на захар в малца. Твърде много натрий ще допринесе за остра горчивина в пивото, а магнезият е съществен за действието на маята.
Много пивовари (както и всеки произвеждащ алкохолни напитки) обичат да хвалят качествата на водата, която използват. По етикетите, ще видите изброени стотици известни и напълно безизвестни източници на вода, които са неразделна част от рекламното послание, отправено към потребителите. Разбира се някои производители имат наистина необикновени водоизточници, но етикетите обикновено преувеличават.
Перфектните водоизточници
Добрият водоизточник, е бил ключов елемент при производството на пиво в миналото. По голямата част от градовете, обособили се като големи пивоварни центрове, са разположени около подходящ източник на вода. Град Пилзен в Чешката република, има много мека вода перфектна за приготвянето на популярния стил Пилзенер (Pilsner), който е родом от там. Друг град но във Великобритания — Бъртън ъпон Трент, притежава вода, с може би перфектното минерално съдържание за пивоварството, което го прави изключително известен в индустрията. Производителите в цяла Англия, толкова му завиждат за това преимущество, че някои построяват филиали на своите фабрики там, докато други превозват вода с влакови композиции за своите предприятия. Тази вода извира дълбоко под гипсовите плочи, над които е разположен града и се филтрира бавно и напълно естествено през тях, като поема от гипса калциев сулфат. Поради това, че калцият повишава екстракцията на малца по време на майшуването, днес повечето пивовари по целия свят, които произвеждат светъл ейл (pale ale), «Бъртонизират» тяхната вода като добавят изкуствено гипсови соли.
Добрата вода може да придобие и митични свойства. Повечето ирландци биха се заклели, че произведения в Дъблин Guinness (Гинес), е несравнимо по-добър от този приготвен във филиала на компанията в Лондон. За това, според тях допринася водата от реката Лифи, която преминава през ирландската столица. В интерес на истината от 1868 година пивоварната не взема вода от тази река, а от Гранд Канал, който има друг извор.
Много производители в днешно време са изоставили традиционните си водоизточници и са преминали на вода от градската водоснабдителна система, поради предпазливост от зарази, идващи от земеделските стопанства и ферми. В зависимост от своите нужди те я третират с препарати и й добавят минерали. Това може би не е най-романтичния вариант, но е далеч най-сигурния. Пивоварите имат също така нужда от невероятно голяма количество вода. За всеки литър бира те използват най-малко 5 литра вода, необходими както за съдържание, така и за охлаждане и измиване.