1346491441
Не всичко, което се отнася до кафето винаги е вярно. От това дали е полезно или вредно до историите за неговия произход, за който се носят легенди, повечето изпълнени с много фантазия и малко истина.
За тези, които обичат кафе, но по някакви си причини (обикновено здравословни), кофеинът в него им пречи да му се наслаждават ежедневно има безкофеиново кафе. Разбира се някои хора смятат, че освен омаята от напитката, смисъла да се пие кафе е в съдържанието му на кофеин. Та нали той придава ободряващия ефект на кафето?
Безкофеиновите кафета са чудесно творение на съвременната наука. Съществува обаче грешно схващане, че те не съдържат изобщо кофеин. Това, може би произлиза от наименованието, но определено не е вярно. Те съдържат кофеин, но в много малки граници, които обикновено варират около 1/40 от това на нормалното кафе.
Друго схващане също тревожи народа и то е, че премахването на кофеина, премахва и ароматите на кафето. Технически погледнато те са прави, но то е в толкова малка степен, че може да се пренебрегне. Много повече, да не кажа ужасно много повече, ще изгубите аромата ако забравите буркана с кафе отворен за през нощта.
Както всяко нещо, в което науката има пръст и тук има недостатъци. Един от тях е трудното изпичане или по-скоро деликатността на процеса. Ако сте пили безкофеиново кафе, което ви се е сторило ужасно, това най-вероятно се дължи на това, че сте попаднали на марка, която определено не може да се справи с този важен етап от обработката на кафето. Предното условие важи само ако сте уверени в способностите на бармана да настройва кафемелачката поред нуждите, пакета с декаф не е отворен миналия месец и смеленото количество не е престояло повече от седмица в едва затворен буркан в шкафа с разни други продукти. Това е най-честата причина за лошото кафе, което пиете по кафенетата.
Основно кофеина се екстрактира от суровото кафе, преди изпичането. За целта има няколко метода като два от тях са най-широко използвани.
Най-стария и най използвания метод е този на използване на разтворители. Той е известен още като «европейски метод» или «традиционен метод». Той действа по следния начин:
Зърната на суровото кафе предварително се обработват с вода и водна пара, за да се повиши водното съдържание до 28%. След това се накисват в разтворители, които се свързват с кофеина в кафето. Извлеченият кофеин, заедно с разтворителите попада в специален изпарител. Остатъците от химическите агенти се премахват с помощта на пара, след което водното съдържание в кафето отново се свежда до 10 — 12%. Процесът по декафеинизация се прекратява, когато остатъчното количество кофеин е по-малко от 0,1 % (официална стойност за повечето европейски страни). След края на процеса, кафето се изсушава и изпича по стандартния за всяка отделна марка метод.
За извличането на кофеина се използват специални разтворители, които отделят кофеина и съхраняват другите полезни вещества. Така поне се твърди. Много хора обаче се тревожат за здравето си и имат съмнения относно безопасността на химикалите.
Някои от разтворителите, които се използват са: трихлоретилен, метилен хлорид и етилацетат. Трихлоретилена през
Другия популярен процес на екстракция на кофеин е т.нар. Швейцарски воден метод. Той е открит през 80 — те години на миналия век от швейцарската фирма Coffex S.A. и използва същата технология като предходния европейски метод, но без разтворителите. Той работи по следния начин:
Зърната се накисват във вода, която е обогатена с активен въглен, който от своя страна, разсъблича кофеина от тях. След отстраняването на кофеина кафените зърна отново абсорбират своите вкусове. Този метод е доста по-скъп, от традиционния. Някои пък смятат, че безкофеиновото кафе, получено чрез него не е толкова добро. Всичко е въпрос на вкус, реклама и конкуренция, бих казал аз.
Сравнително нов е методът на въглеродния диоксид, който е много по-натурален от предходните два. Тук се използва течен въглероден двуокис, който е компресиран около 200 пъти, от стандартното налягане, за да може да извлече кофеина от кафените зърна. Основния му недостатък е, че може да се прилага само за големи количества, което го прави неизползваем за топ марките гурме кафета. Твърде рано е да се каже, дали този метод запазва достатъчно добре вкуса на кафето, но най-вероятно той-ще е бъдещето за безкофеиновото кафе.
Ако ви притеснява, дали безкофеиновото кафе е опасно за вашето здраве, не мога да скрия факта, че повечето от производителите на кафе, които са основно в страни от третия свят, не могат да бъдат контролирани в това какви торове и пестициди използват, за да подържат добри реколти и да предпазят дърветата от болести. В сравнение с това безкофеиновото кафе, обработено по някои от гореспоменатите методи, е като изворна вода от Родопите.
Ако наистина ви е грижа за здравето Ви купувайте кафе, само от реномирани марки, които използват проверени доставчици. Такива са всички в енциклопедията на BGBARMAN, а ако можете да си го позволите се ориентирайте към кафето с гарантиран органик произход, за което може да прочетете в следващата статия.
История и произход на кафето
Не всичко, което се отнася до кафето винаги е вярно. От това дали е полезно или вредно до историите за неговия произход, за който се носят легенди, повечето изпълнени с много фантазия и малко истина.
От плантациите до пазара на сурово кафе
Кафето в същност е семето на плод, подобен на череша, от дърво, което вирее до около 1800 метра височина над морското равнище в екваториалния и субтропичния пояс по целия свят. Оригиналът и прародител на днешното растение е Кофеа (Coffea). Два са сортовете, които се отглеждат масово днес Кофеа Арабика (Coffea Arabica) и Кофеа Робуста (Coffea Robusta).
Изпичане на кафето
Изпичането на кафето е процесът на превръщането на зелените кафени семена в тъмно и благоуханно кафе, подтикващо към грях. Това е най-критичният етап при производството на кафе. Добрия експерт контролиращ този процес, трябва да е едновременно учен и човек на изкуството.
Характеристика на безкофеиновото кафе
За тези, които обичат кафе, но по някакви си причини (обикновено здравословни), кофеинът в него им пречи да му се наслаждават ежедневно има безкофеиново кафе. Разбира се някои хора смятат, че освен омаята от напитката, смисъла да се пие кафе е в съдържанието му на кофеин. Та нали той придава ободряващия ефект на кафето?
Характеристика и история на био (органик) кафето
Органик или Био (Organic или Bio), кафето е това, което е сертифицирано от международни наблюдатели, които следят не само крайния продукт, но и методите на неговото отглеждане и преработка, които трябва да са без конвенционални пестициди, синтетични торове или биоинженерство. Като изключим сертифициращия знак на опаковката, това кафе изглежда точно както всяко друго: черно, ароматно и съблазнително, но без отровите на съвременното общество, или поне трябва да бъде такова.
Характеристика на ароматизираните кафета
Повечето от Вас, най-вероятно ще се учудят на този въпрос, и аз чудесно разбирам защо. Кафето има един единствен аромат и той разбира се е на кафе. Да, но ако не сте забелязали пазарът е пренаситен с какво ли не и особено в по-развитите страни, конкуренцията е жестока, което кара търговците постоянно изстрелват нови предизвикателства, за да привлекат вниманието на потребителите. Ароматизираните кафета са една от тези глезотии.
Произход и история на разтворимото кафе
Надали има някой, който да не е опитвал разтворимо кафе. Особено след всички реклами около комбинациите 3 в 1. Помня, че когато за първи път се появи в България, беше толкова модерно, че се подаряваше като луксозен подарък, основно на хора, които са ти свършили някаква услуга. Тогава го смесвахме със захар и малко вода и бъкахме около 5 минути, докато се получеше гъста пяна, която изчезваше буквално за 1 минута след доливането на гореща вода. Не знам защо, но този ритуал определено много ме кефеше.
Производство на разтворимо кафе
Получаването на разтворимо кафе определено не е някакъв мистериозен процес, който се пази в дълбока тайна. Не и днес. Реално то представлява нормално сварено кафе, на което е отстранена почти всичката вода. Погрешно на много вярвания при неговото поучаване не се използват никакви химически агенти.
Напитките, приготвени от кафе
От козаря, който преди повече от хиляда години, според легендата, танцувал с животните след като опитал от мистериозните червени плодове до днес, когато кафето е неизменна част от ежедневието на хората, неговото приготвяне се е превърнало в изкуство.
Характеристика на Смесените (блендирани) кафета
Блендирането на кафе е изкуството на комбиниране на кафени зърна от различен географски произход сорт и тероар. Въпреки че от по-голямата част от сорта арабика може да получите прекрасно кафе и без да го комбинирате, блендовете доминират пазара на кафе.
Кратък обзор на основните региони произвеждащи кафе
Кафето е една от най-обичаните напитки по света. Въпреки това, не всички видове кафе са еднакви. Както фините вина, бренди и уиски зависят от тероара: почва, климат, местоположение на плантацията, надморска височина, машини и съоръжения, грижи за растенията и обработка на плодовете, така и при кафето комбинацията от тези променливи е решаваща за придобиването на уникален вкус и аромат, нещо което сме свикнали да наричаме характер.
Кафе регион Африка/Арабски полуостров
Исторически погледнато този район е родина на кафето. Като такъв той се характеризира с най-отличителната и сравнително качествена продукция. Кафето тук е богато на цвят и аромати. Характеризира се с винена киселинност, шоколадови и плодови тонове, груби, но интензивни аромати. Поради сушата в някои страни като Кения, кафето има голям диапазон на киселинност.
От Grupo Campari официално представиха холивудската актриса Ева Грийн като звездата на календара на Campari (Кампари) за 2015 г.