1374054091
Лимонов туист
Лимоновият туист е стандартна гарнитура (украса) към коктейли и смесени напитки, и представлява изрязана лента от цитрусова кора, която освен че допринася за добрия им външен вид е и важна съставка, добавяща вкус и аромат.
Коктейлната череша е една от най-популярните гарнитури, използвана за украса. С наситен цвят и винаги изящно лъскава тя е завършващия елемент, добавящ щипка класа към всяка напитка, коктейли или десерт.
Коктейлната череша е една от най-популярните гарнитури, използвана за украса. С наситен цвят и винаги изящно лъскава тя е завършващия елемент, добавящ щипка класа към всяка напитка, коктейли или десерт.
Може да ги намерите в различни забавни цветове и странни вкусове, но класиката, дала израза «черешката на тортата», винаги ще си остане червената, с вкус на «мараскино» череша.
«Коктейлна череша» или «Мараскино череша»? Кое от двете наименования е по-правилно да използваме?В практиката и двете се отнасят за едно и също нещо, но ако вникнем в историята, ще разберем, че това не е точно така.
Пра-пра-пра-пра-пра-бабата на познатите Ви мараскино череши е малък, кисел, почти черен на цвят плод на сорт череша, растяла свободно в областта Далмация, днешна Хърватия.
Преди няколко стотин години, не е имало добър и ефикасен начин за запазване на плодовете освен разбира се превръщането им в плодови брендита и ликьори. Историята разказва как италианците първи започнали да киснат черешите в солената морска вода и след това да ги консервират в ликьор мараскино, приготвен от плода, в едно с костилките и дръжките, на черната мараскино череша. Така се ражда понятието и продукта «мараскино череша». През годините, тези череши привлекли вниманието, на европейската аристокрация като вкусно лакомство. Постепенно сладките пияни череши, достигнали до всички кътчета на вече широкия свят, но понеже се произвеждали само в Италия, те били доста скъпи.
Името на човека създал съвременната мараскино череша е Ърнест Уайгант (Ernest H. Wiegand) професор в Държавния университет на щата Орегон (САЩ). Той посветил 6 години (през 1920 — те и 30 — те години на миналия век) в научни разработки, за да открие начин за консервиране на черешите без добавянето на алкохол. Целта на Уайгант била да подпомогне фермерите да консервират тяхната черешова продукция, и да ги направи конкурентноспособни на разрастващия се пазар на мараскино. Така той разработил процес, в който като начало, плодове се накисвали в саламура съдържаща калциеви соли. Този процес не се различавал много от метода, който използвали италианците, в миналото, затова съвременните коктейлни череши, които използваме днес в напитките си, въпреки че нямат нищо общо с мараскино черешите от миналото, продължават да се наричат така.
Съвременните мараскино череши, обикновено се правят от леко обагрени или бели сладки сортове череши. След постъпване в цеха, черешите се измиват, след което им се отделят костилките, а в повечето случаи и дръжките. Като начало на процеса на преработка те се накисват в саламура, обикновено съдържаща серен диоксид и калциев хлорид, която способства за избелването на плода и премахването на естествените аромати. Следващия етапи включва киснене в продължение на около месец в захарен сироп, оцветяване и ароматизиране. Оцветяването и ароматизирането се постига чрез добавка, на изкуствени оцветители и аромати за храна, директно в сиропа. Червените на цвят коктейлни череши обикновено са ароматизирани с масло от горчиви бадеми или друг подобен аромат (отговарящ на вкусът на оригиналния ликьор мараскино), а зелените с ментова есенция.
Модерната мараскино череша, благодарение на своите изкуствени подсладители и оцветители, е по скоро черешова бонбона и макар и да не добавя много вкус към питието, веднага след последната глътка, клиентите доста често се наслаждават на сладостта й. Затова ако използвате коктейлни череши без дръжки винаги ги пробождайте с коктейлна клечка, за да има как да се поднесат към устата.
Сами разбирате, че съвременните лъскави и ярко оцветени череши са доста химически третирани. Все повече хора, в последно време обаче, се връщат назад и търсят старите мараскино череши, тези получени по естествен път и без изкуствени добавки. Те все още съществуват и се произвеждат. За да сте сигурни, че купувате «естествени череши мараскино», търсете по етикетите надписи от рода на: «без изкуствени оцветители», «без консерванти», или «без червена боя».
Лимонов туист
Лимоновият туист е стандартна гарнитура (украса) към коктейли и смесени напитки, и представлява изрязана лента от цитрусова кора, която освен че допринася за добрия им външен вид е и важна съставка, добавяща вкус и аромат.
Може би поради факта, че Сухото Мартини (Dry Martini) е най-популярният коктейл на всички времена, повечето бармани и миксолози по света са на мнение, че маслините оглавяват върха на класацията на коктейлните гарнитури.
Коктейлната череша е една от най-популярните гарнитури, използвана за украса. С наситен цвят и винаги изящно лъскава тя е завършващия елемент, добавящ щипка класа към всяка напитка, коктейли или десерт.
Може би, защото портокаловият сок е най-често използваната безалкохолна съставка при приготвянето на коктейли, съвсем естествено резените портокал да са най-употребяваната основа за гарнитури, за тяхната украса.
Със своя прекрасен аромат и искряща свежест, резените от лайм са не само подходяща основа за гарниране на коктейли, но и чудесна добавка към почти всеки миксер.
Със слънчевия си цвят и свеж аромат, лимоновите резени, не само изглеждат добре като гарнитура на коктейли, миксирани напитки и десерти, но и ухаят прекрасно. В много от случаите, те са тайна добавка и завършващ елемент на стотици рецепти.
Венецът от сол по ръба на чашата освен, че придава декоративен елемент на самата чаша, допринася и за допълнителното овкусяване на коктейла. Някои коктейли като Маргарита направо си плачат за това.
Под горските плодове обикновено отнасяме всеки малък плод, на който липсват семки и костилки и може да се яде цял. Те са свежи, ароматни, полезни за паметта и много вкусни — чудесен акцент при гарниране на всеки коктейл, миксер или десерт!
Неподправено сладък и с приятна горчивина, сочен, вкусен и много полезен, грейпфрутът е един от най-обичаните цитрусови плодове, а гарнитурите за коктейли приготвени от него, пленяват със искряща утринна свежест.
Обелени, нарязани и набучени на клечка или заедно с яркожълтият си дебел елек, гарнитурите от банани са сред най-често използваните при гарнирането на коктейли и десерти.
Много сочни и с прекрасно усмихнат жълт цвят, гарнитурите от ананас са чудесен избор за всеки тропически коктейл и като запазена марка за, хита на Карибите, Пина Колада.
Тази билка е известна и се използва от незапомнени времена. Винаги е свързваме със свежестта и релакса, но освен това тя ни дава приятен наситено зелен и ароматен контраст при гарниране на коктейли.
Някои смятат, че трите кафени зърна, сервирани като гарнитура на чашата със самбука, са символ на здраве, богатство и щастие.
Ако търсите лесен, ефектен и почти винаги подходящ начин да гарнирате своя коктейл използвайте захар.
Гладък, сладък, изкушаващо вкусен и обичан от всички, шоколадът е винаги подходяща гарнитура към десерти и коктейли.
Ябълката е често използван плод за гарниране на коктейли. Тя е твърда, сочна, с наситени цветове и позволява от нея да се приготвят всякакви красоти.
Някои свързват сметаната с много калории, други с вкусни и съблазняващи десерти, трети имат еротични фантазии, а ние тук ще говорим за декориране на коктейли.