1374054091
Лимонов туист
Лимоновият туист е стандартна гарнитура (украса) към коктейли и смесени напитки, и представлява изрязана лента от цитрусова кора, която освен че допринася за добрия им външен вид е и важна съставка, добавяща вкус и аромат.
Може би поради факта, че Сухото Мартини (Dry Martini) е най-популярният коктейл на всички времена, повечето бармани и миксолози по света са на мнение, че маслините оглавяват върха на класацията на коктейлните гарнитури.
Може би поради факта, че Сухото Мартини (Dry Martini) е най-популярният коктейл на всички времена, повечето бармани и миксолози по света са на мнение, че маслините оглавяват върха на класацията на коктейлните гарнитури.
Днес коктейлните маслини могат да се намерят в десетки варианти. От класическите пълнени с червена чушка до такива с чесън, синьо сирене, черен пипер, аншоа и бахар, белен бадем и много други.
Уговорката ни тук е, че разглеждаме маслините само като коктейлна гарнитура, а не като цяло. Правя това уточнение защото за коктейлните гарнитури почти винаги, за да не кажа винаги, се използват зелени маслини. Разбира се има и коктейли, които се гарнират с черни, но ако това не е упоменато излишно в рецептата, то маслината трябва да е зелена.
Освен че коктейлната маслина е класика при пиенето на коктейла Сухо Мартини (Dry Martini), тя има и своите предимства:
Малката тайна е, че тя добавя солено и кисело към вашия сух коктейл.
Това са съставки, които липсват в най-популярния коктейл на планетата. Както е известно, за да бъде балансиран и вкусен един коктейл, той трябва да даде по нещо за всеки от четирите основни вкусовите рецептори — сладко, горчиво, кисело и солено. Първите две усещания ги има във вермута, но останалите липсват. Използваните в коктейлите маслини обикновено се съхраняват в саламура, която съдържа липсващите ни съставки. Пропитата в маслината марината, доставя липсващите вкусове и магически конвертира простата комбинация в изцяло нова възхитителна напитка.
Препоръчително е винаги да изплаквате коктейлните маслини с вода, преди да ги поставите във вашия коктейл.
Поради начина им на съхранение, те могат да съдържат твърде много марината, която освен солена и кисела, в нашия случай е и мазна. В по-големи дози маслиновата марината може да замърсят коктейла Ви. Може би вече сте се досетили откъде идва името на така популярния коктейл Мръсно Мартини (Dirty Martini)? Точно така маринатата е една от съставките. Също така е важно, винаги да се използват здрави маслини, защото тези с нарушена цялост много вероятно да са вече развалени или на път да станат. Все пак не искате гарнитурата да развали, иначе прекрасно приготвения коктейл.
Както знаете (вж. по-надолу), гарнитурите трябва да са годни за консумация.В случая с маслините те не само се ядат, но направо са си мезе. Затова не се скръндзете и сложете на клечката толкова маслини, колкото тя побере, като оставите съвсем малко, където да се хване.
Избягвайте да нанизвате маслини на пластмасови атлетки, не заради друго, а защото усещането им в устата е неприятно. Ако нямате специални пръчици, използвайте дървени клечки за зъби или при по-големите чаши отрязани бамбукови шишове за барбекю.
Както казах има много и различни видове коктейлни маслини, идващи от всички краища на света. Кои да изберете може да определите само с дегустация. Това е личен избор, но не забравяйте, че някои марки са по-добри от останалите.
Завършвам повечето от статиите с този пасаж, не, защото искам да създам обем на статията, а защото следващите редове са фундаментът, върху който всеки трябва да стъпи преди да хване ножа и да започне да реже своите гарнитури.
Както знаем коктейлите са напитки, обикновено с много добър вкус и аромат, но дали това е достатъчно. Това, което хората виждат първо е как той изглежда. Естетичен вид на вашия коктейл си личи още, когато той напусне работния плот.Изразът, че очите трябва да пият коктейла с вас, не е популизъм, а самата истина. Когато става въпрос за гарниране трябва да дадете свобода на вашата креативност, въображение и усет. Дали обаче това е достатъчно? Гарнитурата не е просто красивото нещо, което клиента оценява, но маха веднага от коктейла си. Освен красиви и свежи, гарнитурите задължително трябва да са годни за консумация и като такива те трябва да бъдат изяждани. Като неписано правило е, че избора на гарнитура започва с цвета и вкуса на коктейла. Веднага след това идват вида, предназначението и съставките му, които също трябва да са в унисон с коктейлната гарнитура. Имайте предвид, че основната цел на гарнитурата е тя да украси и допълни напитката, а не да я заслепи и омаловажи. Винаги помнете, че простите неща са най-красиви (и най-малко пипани с пръсти).
Успех!
Лимонов туист
Лимоновият туист е стандартна гарнитура (украса) към коктейли и смесени напитки, и представлява изрязана лента от цитрусова кора, която освен че допринася за добрия им външен вид е и важна съставка, добавяща вкус и аромат.
Може би поради факта, че Сухото Мартини (Dry Martini) е най-популярният коктейл на всички времена, повечето бармани и миксолози по света са на мнение, че маслините оглавяват върха на класацията на коктейлните гарнитури.
Коктейлната череша е една от най-популярните гарнитури, използвана за украса. С наситен цвят и винаги изящно лъскава тя е завършващия елемент, добавящ щипка класа към всяка напитка, коктейли или десерт.
Може би, защото портокаловият сок е най-често използваната безалкохолна съставка при приготвянето на коктейли, съвсем естествено резените портокал да са най-употребяваната основа за гарнитури, за тяхната украса.
Със своя прекрасен аромат и искряща свежест, резените от лайм са не само подходяща основа за гарниране на коктейли, но и чудесна добавка към почти всеки миксер.
Със слънчевия си цвят и свеж аромат, лимоновите резени, не само изглеждат добре като гарнитура на коктейли, миксирани напитки и десерти, но и ухаят прекрасно. В много от случаите, те са тайна добавка и завършващ елемент на стотици рецепти.
Венецът от сол по ръба на чашата освен, че придава декоративен елемент на самата чаша, допринася и за допълнителното овкусяване на коктейла. Някои коктейли като Маргарита направо си плачат за това.
Под горските плодове обикновено отнасяме всеки малък плод, на който липсват семки и костилки и може да се яде цял. Те са свежи, ароматни, полезни за паметта и много вкусни — чудесен акцент при гарниране на всеки коктейл, миксер или десерт!
Неподправено сладък и с приятна горчивина, сочен, вкусен и много полезен, грейпфрутът е един от най-обичаните цитрусови плодове, а гарнитурите за коктейли приготвени от него, пленяват със искряща утринна свежест.
Обелени, нарязани и набучени на клечка или заедно с яркожълтият си дебел елек, гарнитурите от банани са сред най-често използваните при гарнирането на коктейли и десерти.
Много сочни и с прекрасно усмихнат жълт цвят, гарнитурите от ананас са чудесен избор за всеки тропически коктейл и като запазена марка за, хита на Карибите, Пина Колада.
Тази билка е известна и се използва от незапомнени времена. Винаги е свързваме със свежестта и релакса, но освен това тя ни дава приятен наситено зелен и ароматен контраст при гарниране на коктейли.
Някои смятат, че трите кафени зърна, сервирани като гарнитура на чашата със самбука, са символ на здраве, богатство и щастие.
Ако търсите лесен, ефектен и почти винаги подходящ начин да гарнирате своя коктейл използвайте захар.
Гладък, сладък, изкушаващо вкусен и обичан от всички, шоколадът е винаги подходяща гарнитура към десерти и коктейли.
Ябълката е често използван плод за гарниране на коктейли. Тя е твърда, сочна, с наситени цветове и позволява от нея да се приготвят всякакви красоти.
Някои свързват сметаната с много калории, други с вкусни и съблазняващи десерти, трети имат еротични фантазии, а ние тук ще говорим за декориране на коктейли.
Мъж от Нова Зеландия, ослепял следствие консумация на водка и възвърнал зрението си, след като лекарите му дали уиски.