До преди две десетилетия и то предимно в страните от Стария свят, ударението винаги е било повече върху лозята, отколкото върху винарските изби. Френските винопроизводители, примерно винаги са се определяли като лозаро-винари (viticulteurs), определение, което се доближава повече до отглеждането на гроздето, отколкото да производството на вино. В днешно време, и не само в Новия свят, се появи наименованието винификатори. От самосебеси се разбира, че това название характеризира хората занимаващи се предимно с превръщането на гроздето във вино.
Вековни традиции и съвременни технологии
За много производители на грозде от двата винени свята, задачата наистина спира с обирането на реколтата. Те просто доставят гроздето до местните кооперативи или винени заводи. Но за десетки хиляди представители на малки региони, с и без регистрация за произход, прибирането на гроздето е приключване на една от главите на дебелата книга на винопроизводството. Следват още много страници, включващи процесите, през които ще премине плода на лозата докато божественото питие заискри във вашата чаша.
През 70 — те и 80 — те години на миналия век, традиционно консервативния свят на винопроизводителите е разклатен из основи от пристигането на новите технологии, представени от съоръжения като стоманени контейнери, със затоплящи и охлаждащи системи, преси и филтри, пълен набор от високотехнологично оборудване и компютърни системи, позволяващи човек само да щрака копчетата и да наблюдава производствения процес. Винените специалисти вече не разчитат само на традициите и усета си, а и на химията и биологията. Те разработват и използват специални щамове на ензими и маи, които заменят непредвидимите естествени такива, съдържащи се в люспите на гроздето и идващи от природата. Те вече не се наричат винопроизводители, а енолози. Технологиите и икономическите показатели постепенно заменят старите дъбови кадуси, бъчви, преси и многото емоции свързани с изкуството на винопроизводството в миналото.
Винопроизводството е като готвенето. Ако съставките са пресни и от добро качество и се спазват простите, но определящи правила, то накрая винаги ще имаме хубаво вино. Както обаче всеки добър готвач оставя своя майсторски отпечатък, върху гозбите, така и всеки винопроизводител ще добави нещо от себе си, за да могат вината на избата да се отличават с уникалния му почерк. Температурата при ферментацията, нейната продължителност, избора на дървени кадуси или стоманени контейнери, поредността на използване, големината и вида на бъчвите, времето на отлежаване преди бутилиране и др., са фактори, върху които винопроизводителя има тотален контрол. Решенията, които той взема, за добро или лошо ще се отразят върху характера на завършеното вино.
Какво се случва след гроздобера?
Превръщането на гроздовия сок във вино е напълно натурален процес. За да сме сигурни обаче, че крайния продукт ще бъде, не само годен, но и приятен за консумация, са необходими няколко незначителни подобрения на естествените процеси. Намиращите се в месестата част и люспата на гроздето ензими и бактерии обикновено са доста непредвидими. Те са доставени до гроздето от насекомите или просто от въздуха и са, казано научно, аеробни, т.е. за да са полезни и да работят имат нужда от много кислород. Ако ферментационния процес се остави неподпомогнат и при отворена кислородна среда, дивите ензими, ще заработят трескаво и неуморно, докато тяхната сила не бъде преодоляна от образувалия се алкохол (обикновено около 4 об. % алк.). Това е така наречената «бурна ферментация». Следва «тихата ферменатция», която се поддържа от по-бавните, но продължително действащи ензими. Те действат докато свършат напълно работата си, но след това оставят вече готовото младо вино, изложено на бактериите, които се хранят с алкохол, превръщайки го в оцет. Ясно е, че този процес трябва да бъде предотвратен. Нужно е тези бактерии да бъдат задържани, заедно с някои от естествените ензими, които работят твърде бързо и не са подходящи за доброто на виното. Съществуват два начина за това: единия е да се запечата виното и да се остави без кислород, а другия е да се добави серен диоксид, който се храни с кислород и формира на повърхността на контейнера с гроздова мъст нещо като запечатващо го одеяло.
Голяма част от очарованието при дегустирането на вино, лежи на предположенията върху това какво точно е направено, за да се получи това конкретно вино. Всяка чаша, която сте изпили и ще изпиете за напред е минала през тези процеси. Ако обаче се интересувате как се получават белите, червените, розовите, десертните и пенливите вина ще трябва да продължите разходката из света на виното, отваряйки следващите статии.
Не забравяйте, че пътешествието е по приятно с чаша хубаво вино в ръка. Наздраве!