Произход и история
В новият — стар свят на коктейлите «Маргарита» е коктейл с изключителна популярност. Всъщност той има доста точна история в сравнение с повечето световноизвестни коктейли. Легендата разказва, че е бил създаден за (или от) Маргарита Самес американски член на висшето общество през 1940 — те., която го е сервирала на организираните от нея партита в Акапулко, Мексико. Дамата любезно се съгласява да даде своето име на този изключителен коктейл. За да бъда честен по това време из Мексико са се ширили доста подобни на този коктейл, но което е сигурно, това е първият известен текила коктейл и при това изключителен. Както винаги е най-добре да се запознаем със съставките на първата «Маргарита». Първоначално този коктейл е бил забъркван от текила, Cointreau и сок от прясно изцеден лайм. Добрата «Маргарита» все още се приготвя по тази рецепта.
За рецептата и съставките
И при този коктейл подобно на «Дайкири» веднага след изобретяването на блендера (електрическия миксер) се появяват и десетките вариации на тема «Маргарита». Може би най-разпространена в днешно време, особено по Карибите, е замразената плодова «Маргарита».
Първата и същевременно най-близка до оригинала е прецедената «Маргарита». Приготвя се в шейкър с лед и се прецежда в специална чаша, която се нарича «купе», но е по известна като чаша «Маргарита». Ако не разполагате с такава една «Мартини» (коктейлна) чаша ще ви свърши чудесна работа, а ако нямате и такава, каквато имате. В крайна сметка съдържанието е това, което ни вълнува.
Не трябва да не забравим една от най-важните особености на този коктейл — венецът от сол. Това е един от малкото коктейли, сервирани с венец от сол. (дори в момента се сещам само за два). Венецът от сол не е само украса. Солта по ръба на чашата е част от коктейла, който се пие директно от нея без помощта на сламка. «Маргарита» е аперитивен коктейл, което е още една причина да не си искате сламка от бармана, а да го пиете направо от чашата. Разбира се, ако солта не ви понася или ако имате високо кръвно налягане спокойно може да си го поръчате и без нея, но да знаете, че вкусът няма да е същият. Смятайте се за предупредени.
Вторият вариант е «Маргарита» върху лед. Това е същият коктейл, но приготвен като лонг дринк (или питие за по-продължително пиене). Приготвя се в шейкър и се налива във висока коктейлна чаша заедно с леда. Венецът от сол тук също е задължителен. При този вариант може да използвате сламка за да не ви удрят кубчетата лед по зъбите.
Можете да пиете «Маргарита» по всяко време на деня и нощта, с повод и без. Аз лично го обожавам с мексиканска храна.
По принцип няма нищо сложно за приготвянето на Маргарита. Рецептата може да видите по-горе. Тайната на добрата Маргарита както при всеки един коктейл е в качеството на съставките. На първо място текилата трябва да е текила. В енциклопедията на бгбарман, може да получите необходимата помощ при избора на марка. Най-добрият Трипъл сек, както винаги е Cointreau, но има достатъчно добри марки ликьори, които предлагат отлично качество. Аз лично използвам Marie Brizard. Лайм вече не трудно да се намери, но лимоновият сок е достатъчно добър, стига да е прясно изцеден, а не от концентрат. При използването на пресен лимонов сок е необходимо задължително да се използва малко захарен сироп, за да се избегне прекалено киселият вкус на лимона.
За да се получи един добър коктейл е необходимо да се спазват много точно пропорциите. Има едно златно правило: «Много не означава непременно по-добре». Добрата Маргарита не е толкова силна на алкохолно съдържание, че да ви «издуха чорапите» от краката.
Грешната представа идва от неправилното възприемане, че текилата е изключително силен алкохол. Алкохолното й съдържание е точно толкова колкото на всяка друга високоалкохолна напитка. Ако се вгледате в бутилката ще забележите, че повечето комерсиални марки текила миксто са със сила 35 — 38 об. % алк. Това което е прави алкохол, от който най-бързо се обуват кънките е начинът й на пиене на шотове
Наздраве!
Във видеото и рецептата има продуктово позициониране. Предложените марки не са задължителни, а препоръчителни.