Най-популярния мартини коктейл след оригиналното сухо мартини. Светлините на прожекторите се насочват към него, благодарение на хитовия сериал «Сексът и града» («Sex and the city»). Не познавам съвременна жена, която да не е гледала поне една серия от него, както и такава, която не е правила опит да си поръча един истински Cosmo.
Произход и история
В миналото този сравнително нов коктейл е бил наричан «Стелт Мартини», първоначално от Барнаби Конрад ІІІ, автор на «The Martini», а по късно и от многобройните му почитатели. За произхода на името на този коктейл съществуват само догадки. Едно обаче е сигурно рецептата е само една и тя е нещо средно между коктейл Cape Codе (Кейп Код) и шот Камикадзе.
Кейп Код е миксер и като при повечето такива, неговите съставки са две — водка и сок от боровинки. В интерес на истината това е изключително популярна комбинация, но мнозина не знаят, че тя си има име. Разбира това се отнася основно в САЩ, където сока от боровинки е толкова популярен, че можете да си го купите от всеки магазин. Ако добавите към своя Кейп Код малко сок от грейпфрут се получава Sea Breeze (Морски бриз), а със сок от ананас имате Bay Breeze (Бриз от залива). Шот «Камикадзе» е водка, Трипъл сек и сок от лайм. Въпреки, че е шот, спокойно можете да си го поръчате и в мартини вариант като аперитивен коктейл.
Когато комбинираме Cape Codе (Кейп Код) и Камикадзе се получава Космополитън.
За съжаление няма достоверни данни кой е създал първият Космополитан, който много често можете да го срещнете със съкратеното му и гальовно наименование Cosmo. Бях чел някъде, че заслугата се преписва на барман от провинциален град в Масачузетс, САЩ, който забъркал този коктейл някъде през 70 — те, но определено няма нищо документирано. От времето на коктейлния бум през 70 — те, ежедневно се създават толкова много коктейли, че едва ли някой би бил сигурен кой е човекът, приготвил дадената комбинация за първи път.
За рецептата
При приготвянето на Космополитан в наши условия има един проблем. Както посочих една от съставките е сок от боровинки. Това е типичен американски плод и затова производството му у нас е прекалено скъпо, а пазара малък. Също така често срещан трик при производителите е да го миксират с други по евтини плодове като например ябълки. Затова пак Ви предупреждавам четете съдържанието на опаковките преди да направите покупката. Микса със сок от ябълка не бива да ви притеснява, стига той да не преобладава твърде много. В момента най-добър на българския пазар е този на марката Happy Day. Ако въпреки това не може да намерите Това не бива да ви отчайва, защото всяко нещо си има заместител. Вместо сок от боровинки спокойно можете да използвате сок от червен касис, понеже той се доближава до сока от боровинки, не само на цвят, но и на вкус. Ако и той ви е проблем, тогава смело сипвайте стандартен сок от касис. Е, цветът на коктейла, няма да е розов и на вкус ще е по стипчив, но нима заради един сок ще се лишите от най-популярния дамски коктейл в света?
Начинът на приготвяне на Космополитън е в барова чаша. Напълнете баровата чаша с лед и налейте всички съставки. Разбъркайте внимателно с баровата лъжица, така че да не разтрошите леда и прецедете течността в изстудена коктейлна чаша тип мартини. Вместо пресен сок от лайм спокойно може да използвате и сироп, но гледайте да е от качествена марка.
През практиката си съм срещал два начина за гарниране на този коктейл първият е с клинче лайм поставено на ръба на чашата, а вторият е с туист. Аз лично предпочитам туистът, заради етеричното масло, което придава допълнителен финес.
Наздраве!
Във видеото и рецептата има продуктово позициониране. Предложените марки не са задължителни, а препоръчителни.