Woodford Reserve Distiller’s Select®
«Уудфорд Рeзърв Дистилърс Селект»
- Категория:
Високоалкохолни напитки - Тип/вид напитка:
Американско Уиски - Група/стил:
Бърбън Уиски - Производител:
Brown Forman Corp - Собственик на марката:
Brown Forman Corp - Официален представител:
Браун-Форман Уърлдуайд, Л.Л.С. - Клон София - Официална страница:
www.woodfordreserve.com
- Вид опаковка:
Стъклена бутилка - Размер опаковка:
700 мл - Алк. съдържание:
45.2 об. % алк.
«Craft Bourbon». Две думи, които на практика изчерпват представянето на Woodford Reserve Distiller’s Select. Не само защото е от малкото бърбъни, които се произвеждат ръчно по стар занаятчийски способ, но и защото за тези, които го правят това е като верую. Изключително внимание към всеки детайл. Строг мониторинг на целия процес на създаване. Страст за постигане на нови постижения — от дестилерията до витрината на бара. Това е Woodford Reserve.
Най-известните продукти на Кентъки са бърбън и породисти коне В чест на богата история и уникално си качество днес Woodford Reserve е официалният бърбън на двете купи «Breeder’s Cup» и «Kentucky Derby». По време на надбягванията се приготвят хилади ментови джулепа, а марката всяка година пуска лимитирани бутилки и колекционни чаши.
Препоръки за сервиране
Woodford Reserve Distiller’s Select е уникален бърбън. По надолу в статията ще разберете защо, но най-добре ще го оцените, когато го опитате. Първо правило при дегустация на класни питиета е първият път да е с малко вода, която да намали алкохолното съдържание до около 36 об. % алк., което от своя страна ще освободи ароматите. Сед като го опитате и оцените, може да го пиете както Ви харесва: чисто, с лед или в коктейл. Woodford Reserve Distiller’s Select е официален бърбън на Кентъки Дербито и с него се приготвят хиляди Ментови Джулепа. Ние Ви препоръчваме да опитате в коктейл Олд Фейшън или Манхатън. Важното е да го пиете бавно, с удоволствие и мярка.
Технология на производство на Woodford Reserve
Занаятчийският способ на производство прави Woodford Reserve един от най-комплексните и сложни на аромати бърбъни в света. Всяка глътка съдържа над 200 конгенери, естествен цвят и ароматни компоненти от петте източника на вкуса на бърбъна като цяло. А тези пет източника са зърното, водата, ферментацията, дестилацията и съзряването.
Те съумяват да се съчетаят по безброй начини и да създадат пет основни области на вкус: сладък и ароматен, на подправки, на плодове и цветя, на дърво и на зърно. Ванилия, карамел, мед, ябълка, круша, горски и цитрусови плодове; черен пипер, тютюневи листа, индийско орехче, карамфил, дъб, кедър, бор и орехи са само част от невероятните вкусове и аромати, които ще намерите в продуктите на марката Woodford Reserve. Това е, защото тези, които го правят не само разбират всеки един от тези пет източника, но и са неразривно свързани с тях.
Следващите редове ще ви разкрият тайната на създаване на Woodford Reserve Distiller’s Select. Едно невероятно уиски!
Woodford Reserve Distillery е разположена над богата на подводни езера и варовик земна маса. Варовикът служи като гигантски филтър, който премахва нежелани елементи от водата и я обогатява с калций. Това е важно за производителите на уиски, тъй като калция реагира много благоприятно с маята по време на ферментацията.
Обработка на зърното и ферментация
Раждането на всяка една бутилка Woodford Reserve е дълъг процес, който започва с основната суровина — зърното.
Зърнената каша, от която се дестилира един от най-елитните бърбъни на Америка се състои от царевица (72%), ръж (18%) и ечемичен малц (10%). Царевицата носи сладост, а ръжта пикантност. Зърната се смилат след това се сварява във варовитата вода. По време на готвенето, царевицата и ръжта освобождават нишесте, което след това, благодарение на ензимите в ечемичния малц се превръща в захар.
Спазвайки исторически утвърдената рецепта в дестилерията използват «саур маш» технологията. Към всяка нова партида се добавя от предходната вече ферментирала и обезалкохолена, от първата дестилация, зърнена каша.
Зърнената каша, от която се дестилира един от най-елитните бърбъни на Америка се състои от царевица (72%), ръж (18%) и ечемичен малц (10%).
Както повелява традицията, готовата за ферментация зърнена каша се изпомпва не в стоманени, а в малки дървени цистерни, направени от кипарис. Там се добавя специален щам мая, която преработва захарта в алкохол. След като в продължение на седем дни сладкокиселата смес ферментира се получава така наречената «дестилационна бира». Алкохолното съдържание след този етап е 9 об. % алк.
Дестилация
Дестилацията на Woodford Reserve се извършва в шотландки модел медни казани изработени в известната медникарска работилница на семейство Форсайт от Спейсайд, Шотландия. Това е единствената бърбън дестилерия, която използва изключително медни дестилатори тип казан.
Първият дестилатор е с вместимост 9 500 л. и се нарича «бирен дестилатор». «The low wine» дестилата, получен от него, е с концентрация 20 об. % алк. Той се поставя и редестилира във втория дестилатор, наречен «high wine still». От него се дестилира спирт със сила 50 — 55 об. % алк. Втория дестилат се поставя в третия, т.н. «spirit still», където се извършва последната дестилация. Крайният резултат е тройно дестилирано бяло уиски със 79 об. % алк., което е готово да бъде напълнено в бъчви.
Мастър Дистилъра (главния технолог) Крис Морис е човекът, който следи за качеството на всяка глътка Woodford Reserve
Бъчвите на Woodford Reserve
В дестилерията Woodford Reserve не пълнят ежеседмично умопомрачителни количества бъчви, но пък за сметка на това пълнят качество в качество. Бъчвите играят критична роля за този вече култов бърбън.
И за тази си марка Brown-Forman се доверяват само на бъчви изработени в собствената си бъчварска работилница. Brown-Forman е единствената компания произвеждаща бърбън уиски в света, която произвежда сама своите бъчви. По този начин тя успява да контролира качеството на всяка една от своите марки.
Известни със своя перфекционизъм, те използват само най-добрия американски бял дъб. След шлайфането дъските се огъват само на пара. Никакви пирони, лепило или други пасващи средства не участват в изработката на тези произведения на бъчварското изкуство.
Когато са готови за задънване бъчвите се обгарят от вътре в продължение на 22 минути. Точно толкова е необходимо според технолозите на марката, за да се карамелизират захарите в дървото. През следващите 6 години този сладък ванилов вкус и карамелен аромат бавно ще се предават на дестилата, превръщайки го в един от най-вкусните бърбъни, които сте опитвали.
Преди задънването дървото се подпалва за около 20 секунди, за да се овъгли. Освен че омекотява спирта, с годините въглена спомага за придобиването на богатия кехлибарен цвят на крайния продукт. След тези прецизни обработки бъчвите се задънват и доставят в дестилерията, където биват напълнени с тройно дестилирания спирт, предварително разреден до 55 об. % алк., с деминерализирана вода.
Отлежаването
Woodford Reserve отлежава, не по малко от 6 години по стелажите на 100 годишните каменни складове на дестилерията
Бъчвите се транспортират до 100 годишните каменни складове, търкаляйки се по 150 метровия релсов път. От този момент складовете са техният дом за не по-малко от 6 години.
До тук с участието на човека. Технолозите на марката са направили всичко по силите си, за да постигнат съвършенството, но от тук нататък всичко е в ръцете на природата.
Горещото лято на Кентъки кара спирта в бурето да се разширява и да навлезе в слоевете на изпеченото и обгорено дърво. През зимата студа прави точно обратното и издърпва вече обогатения спирт обратно от слоевете на дъските към бъчвата. Този цикъл се повтаря ежегодно и колкото повече се повтаря, толкова повече вкус, цвят и аромат се придава от дървото на уискито.
По време на съзряването от всяка бъчва се вземат проби. За бутилиране отиват само тези бъчви които са готови. Кои са те? Това е решение, което могат да вземат само Мастър Дистилъра (главния технолог) Крис Морис и мениджъра на дестилерията Дейв Шиурич.
Шотландски медни казани, ирландски модел тройна дестилация, три вида зърно, изпечени и силно обгорени бъчви от американски бял дъб, бавна и постепенна оксидация в 100 годишни построени от камък помещения, сами разбирате, че Woodford Reserve не е обикновен бърбън от Кентъки, а чисто и просто история на уискито.