Означения според годината на реколтата
Много често по етикетите на бутилките с вино са изписани години. Това са така популярните винтажи «Vintage» или реколта, а годината е тази, в която е брано гроздето. Тези вина обикновено се подобряват на вкус с възрастта, и имат колекционна стойност. За винтажните вина се използва най-качествено грозде, за което са положени най-много грижи. Поради това те са по-скъпи от невинтажните. Вината от тази категория са направени в една и съща партида, така, че всяка бутилка би трябвало да има един и същ или подобен вкус. Климатичните фактори през годината, обикновено имат драстично въздействие върху характера на виното до степен, че различните реколти от едно и също лозе може да се различават коренно във вкуса и качеството.
При етикетирането на трапезно вино с географско указание се използват следните специфични традиционни наименования: Премиум (Premium), Резерва (Reserve) и Премиум резерва (Premium Reserve).
Когато имаме индикацията Премиум (Premium), това означава, че виното е произведено от един сорт грозде и се отличава с най-високо качество от цялата реколта като количеството му е не повече от 1/10 от нея. При Резерва (Reserve) имаме вино, произведено от един сорт грозде, което е отлежало най-малко една година, считано от ноември, в годината на реколтата преди предлагането му на пазара. Обозначението Премиум резерва (Premium Reserve) може да се изпише, при условие че виното е произведено от един сорт грозде, от най добрата партида на реколтата и е отлежало най-малко една година. Реализацията на пазара маже да се осъществи само след изчерпване на партидата означена като Премиум (Premium).
Означения според технологията и възрастта
При етикетиране на качествени вина, произведени в определен район могат да се използват допълнителни специфични традиционни наименования като Барик (Barrique) , Премиум оук (Premium Oak) или Първо зареждане в дъбова бъчва (First-fill new oak), Специална резерва (Special Reserve), Специална селекция (Special Selection), Колекционно (Collectable), Розенталер (Rosenthaler).
Индикацията Барик (Barrique, Barrel fermented) може да се впише, при условие че алкохолната ферментация на виното е извършена в дъбово буре тип барик. Означението Премиум оук (Premium Oak) или Първо зареждане в дъбова бъчва (First-fill new oak), означава, че съзряването на виното е извършено в ново дъбово буре с обем до 500 л. Фигурирането на Специална резерва (Special Reserve) на етикета, отразява условието, че виното е произведено от един сорт грозде или е купаж, и е отлежало най-малко една година след изтичането на срока на отлежаване, установен в акта за утвърждаване на качественото вино, произведено в определен район. Специална селекция (Special Selection) може да се впише, при условие че виното е произведено от един сорт грозде или е купаж, и е отлежало най-малко две години след изтичането на срока на отлежаване, установен в акта за утвърждаване на качественото вино, произведено в определен район. Когато имаме индикацията Колекционно (Collectable) виното трябва да отговаря на условията на Специална резерва (Special Reserve) и да е отлежало в бутилки най-малко една година след изчерпване на партидата на последната. Предвиденото количество не трябва да е повече от половината от това за Специална резерва (Special Reserve). Розенталер (Rosenthaler) може да се впише при етикетирането на червено вино, при условие че е получено от препоръчани сортове грозде със захарно съдържание не по-малко от 22 тегловни процента. Младото вино тук е отделено от твърдата фаза при алкохолно съдържание най-малко 11 обемни процента, и окончателният характер на виното е оформен чрез добавяне на гроздова мъст или концентрирана гроздова мъст най-късно 30 дни преди експедицията.
На етикета може да попаднете на индикацията Ново (Nuevo, New)или Младо. Това е гаранция, че виното е произведено изцяло от грозде, получено от една реколта, и е бутилирано до края на годината на беритбата. Вината може да бъдат продавани с индикацията «Ново» до 1 март на следващата година. В този случай на етикетите задължително се вписва и индикацията «срок за продажба — 01.03. ... г.» . След изтичането на тази дата виното не може да се означава и представя като «Ново» и останалите в търговската мрежа количества вино задължително се преетикетират след 31 март на съответната година в съответствие с изискванията на закона.
Означения при етикирането на сладки вина
Беритба при пълна зрялост, се използват, при условие че виното е произведено от грозде със захарно съдържание не по-малко от 19 тегловни процента за белите и розовите вина и 21 тегловни процента за червените вина. Беритба на презряло грозде, е допустимо само когато виното е произведено от грозде със захарно съдържание не по-малко от 21 тегловни процента за белите и розовите вина и 23 тегловни процента за червените вина. Беритба на презряло и ботритизирано грозде се индикира, когато виното е произведено от грозде, по което има развитие на благородно гниене (Botrytis cinerea). Беритба на презряло и стафидирано грозде, е разрешено само когато виното е произведено от грозде, завехнало преди прибирането му, със захарно съдържание не по-малко от 26 тегловни процента. Снежно вино се използва, при условие че виното е произведено от грозде, което се прибира след падане на първия сняг и има захарно съдържание не по-малко от 22 тегловни процента.
Означения за местонахождението на производство
Когато на етикета е обозначено наименования на микрорайон, масив, Замък (Chateau), Стопанство, Манастир, Крепост, Изба, «Гроздето е отгледано от...» и други индикации, които създават представа за лозе и изба то виното трябва да е произведено от грозде, което е изцяло получено точно на това място. Това конкретизиране трябва да гарантира, освен че гроздето, от което е произведено виното, е получено от лозя, които са разположени на тази територията, но и че там са извършени и винификацията и бутилирането.
Означения според сорта на гроздето
Името на сорт грозде или негови синоними могат да бъдат вписани при етикетирането на вино единствено при условие че са класифицирани и утвърдени. При фигуриране на името на определен сорт грозде, това трябва да означава, че той заема най-малко 85% (за България) от състава на виното и е определящ за характера му. Имената на два сорта грозде могат да бъдат вписани, при условие че виното е произведено от тези сортове грозде. Вино, произведено от три и повече сорта грозде, не може да бъде означено с име на сорт или сортове грозде. Особеност при белите вина, е че те могат да бъдат произведени от червени сортове грозде. Обозначението Blanc de Blanc на етикета означава, че вина са получени от бели сортеве грозде, а Blanc de noire от червени.
Според алкохолното съдържание на виното
Важно обозначение по етикетите, е алкохолното съдържание или силата на виното. По него може да разчетете, нивото на зрялост на гроздето при брането. При трапезните вина то варира от 7 до 15 об. % алк., а при десертните от 15 до 22 об. % алк. Алкохолното съдържание е определящо за тялото на виното, както и за неговата трайност.
Обозначаване на партиди
Друг елемент, който фигурира по етикетите е индикацията на производствената партида. Тя се изобразява с латинската буква «L», придружена от цифри и/или букви, включващи поредния номер на произведения продукт, определен от производителя, и кодиращи датата, месеца и годината на бутилиране.
Това са по-важните индикации, които могат да се срещнат по етикетите на бутилките вино. Тук сме се ръководили основно съобразявайки се с изискванията на българското законодателство, но то определено не се различава от световното. В разделите на отделните страни и региони, където има различия и допълнителни означения, те ще бъдат специално упоменати.
На този етап можете спокойно да се впуснете на пътешествие из света на виното и да откриете неговата душа, чар и омая. Преди това обаче не пропускайте, да се запознаете с общите особености при отглеждането на качествено грозде или това което всички наричаме изисквания за тероар. Както винаги пътешествието ще е по-приятно с чаша вино в ръка. Наздраве!