Ликьори от цитрусови плодове са се приготвяли, не само в района на Средиземноморието, но благодарение на развитата търговия с колониите и далеч на юг. Холандците започнали да ги използват още през 17 век, когато търговските им флотилии, носели горчиви портокали от Карибите. Те били пионерите на този вид ликьори, благодарение на острова, под тяхно вледения Кюрасао или Кюрасо (Curaçao), където горчивите портокали били в изобилие. Това е причината, този остров да даде името на стил, произвеждан от почти всяка ликьорена компания по-света. Вече сте се досетили, че става дума за онзи ликьор с наситено син цвят донесъл международна популярност на компанията на Лукас Болс.
Метода на производство на Кюрасо е принципно един и същ. Кората на горчиви портокали от едноименния остров и още от Севиля и Хаити се смесват с тази на малък процент от други цитрусови плодове, растения и корени и след това се накисва във вода и алкохол. След това микса се редестилира, за да се извлекат етеричните масла. След тази операция, дестилата се миксира с неутрален алкохол или бренди, разрежда се до необходимите стандарти, оцветява се в зависимост от целта и се бутилира.
Разбира се това не е толкова просто, тъй като както знаете, че и най-малките детайли имат значение. Тук те са много. Ще изброя само някои, за де се убедите във възможностите на производителите да създават различни по качество и характеристики продукти. На първо място това е рецептата и допълнителните и съставки, които никога няма да научим. Следват използването на сухи или пресни цитрусови кори. Възможно е комбинации и между двата вида, което естествено повдига въпроса какво е тяхното съотношение? Дестилацията е процес, както вече знаете, където уменията на експертите се проявяват в най-висша фаза. Няма да навлизам в детайли, тъй като тази тема е разглеждана много пъти при основните високоалкохолни напитки, но е важно да се знае, че при този процес всяка от субстанциите, част от рецептата, се изпаряват по различно време и поради това е доста деликатен момент. Много производители дестилират някои от съставките поотделно и след това ги смесват. Не на последно място трябва да отбележим, че висококачествените марки задължително отлежават, за да могат финалните миксове да се съчетаят по-добре. Това естествено дава и лек цвят на ликьорите.
Популярната версия е, че Кюрасо (Curaçao), и Трипъл сек (Triple sec) са едно и също нещо с различен цвят. Това не е точно така, но само ако навлезем в детайли. При Трипъл сека, се използва и кора от сладки портокали, което прави неговите характеристики, малко по-различни.
Най-популярната марка портокалов ликьор или трипъл сек (Triple sec) е Cointreau (Коантро). Тя е създадена през 1849 година, когато синът на производител на ликьори Едуард Коантро (Edouard Cointreau), пристига на остров Кюрасао, най-вероятно да види какво правят холандските фирми, и незабавно започва да изпраща портокалови кори. Явно е бил много припрян, тъй като първата бутилка излиза на пазара едва през 1870 година. Първоначално напитката била продавана като Трипъл сек (Triple sec) или «бяло кюрасо», но невероятния успех довежда много подражатели и името се променя на Cointreau. Този удивителен Трипъл сек се произвежда от горчиви портокали от Хаити, Бразилия и Испания, сладки портокали от южна Франция и някои други цитрусови съставки. Това е ликьорът, използван в оригиналната рецепта на коктейла Маргарита.
По непознат на широката световна общественост, но определено заслужаващ да бъде споменат на предна позиция е Пончи (Ponche — преведено буквално — пунш). Това е ликьор, чиято родина е Испания и по точно района на Херес. Това е прекрасен пример, как производителите използват местните суровини — в този случай портокали, шери и бренди. Този стил е дело на производителя на шери Хосе де Сото (José de Soto), който дестилирал местни горчиви портокали, бадеми, ванилия и билки, след което миксирал получения концентрат с шери amontillado (амонтилядо) и бренди от Херес. Други производители като Caballero (Кабалеро) и Ruiz (Руиз) имат свои версии на Пончи. Въпреки, че ще намерите тази напитка по рафтовете на всеки бар в Испания, тя е световно неизвестна. За сега.
Същото може да се каже и за естонската напитка Vana Talinn (Вана Талин). Това една от висококачествените алкохолни напитки, произвеждани от Балтийските републики. Ликьорът е микс от етерични масла от портокалови и лимонови кори и екстракти от канела и ванилия. Този бленд се смесва със силно алкохолен ямайски ром.
Тук само ще спомена марки като Grand Marnier, Mandarine Napoleon и Aurum, които са типични представители на този раздел, но поради факта, че са произведени на база на отлежали коняци ще ги разгледаме в при ликьорите, произведени на основата на базови алкохолни напитки.
Портокаловите ликьори са в основата на почти всички известни коктейли. Може би, защото са изключително популярни и можете да ги намерите във всеки един бар или защото дават тази малка но изключително ценна капка баланс между горчиво и сладко.
Каквото и да ви кажа, ще е безполезно, ако не ги опитате и прецените сами. Така че изберете своята марка и я опитайте. Наздраве!