Jura®
Шотландско Уиски | Whyte and Mackay Ltd | Обединено кралство Великобритания
Едва ли някой би си помислил, че един обикновен остров може да крие толкова уникална и жива легенда. The Isle of Jura е шотландска дестилерия, чийто малцови уискита са с едни от дискутираните характеристики. Продуктовото й портфолио може да задоволи всеки вкус, от любителите на леките плодови аромати до маниакално влюбените в силения торфен отпечатък.
…
Независимо, че се намира непосрествено до Айла, стилът на Джуура не се отличава с торфен пушек, а със сладък и сочен плодов вкус. Въпреки това дестилерията произвежда и два продукта, които биха задоволили всеки фен на изтънчения островен торф.
Разположение
Разположен в близост западния бряг на Шотландия, остров Джуура (Jura) е място, обвито в мистерии и древни легенди. Името на местен диалект се произнася Диюра и преведено от старо-келтски означава «Островът на елените». На острова живеят постоянно около 200 жители, много елени и скитащи духове на древни войни. Шестдесет километров магически рай, където чувството за самота е всепроникващо: един път, една кръчма, една общност и... една дестилерия. Това наистина е един свят, където часовникът тече с друга скорост.
Хората населяващи остров Джуура наричат себе си Диюракс (Diurachs). Горди със своята земя те са малко, но задружно общество, а това, което ги обединява е тяхното хубаво уиски.
История на дестилерията
Създаване на дестилерията
Дестилерията Jura е създадена от Лордът на острова, Арчибалд Кембъл през 1810 г. на мястото на стара нелегална пещерна спиртоварна. Това разбира се не означава, че началото е било напълно легално. Първият лиценз е получен едва през 1831. От създаването на дестилерията наемателите се сменят няколко пъти. През 1876 «Джуура» е поета от Джеймс Фъргюсън & Sons, които сключват 34 годишен договор за наем и правят сериозни инвестиции. Фъргюсън построяват много нови сгради и изграждат модерни за времето съоръжения задвижвани от силата на водата, парата и гравитацията.
Първото наименование на дестилерията е «Small Isles Distillery».
За разлика от днес, уискито, произвеждано в самото начало в било със силно изразен торфен характер. Според пътеписите на Алфред Барнард «The Isle of Jura Distillery in the 1880s», капацитетът на дестилерията бил 285 хиляди литри годишно. Тя разполагала с 4 уошбака с вместимост 59 000 литра и три казана съответно от по 30, 10,7 и 5,5 хиляди литри. Наличността на три различни по обем дестилатора ни подсказва, че по това време уискито, произвеждано в «Джуура», било тройно дестилирано и това наистина е било така. Дестилерията разполагала с четири склада за отлежаване, в които се съхранявали около 3 500 бъчви или приблизително 1 милион литра шотландско, високопланинско малцово уиски.
През 1890 отношенията на Фъргюсън с лорд Кемпбъл се обтегнали, което дало началото на края на дестилерията. Въпреки че договорът за наем имал давност до 1910 год., след смъртта на Фъргюсън през 1901 оборудването е премахнато и дестилерията затворена. За да не се плащат повече данъци, покривите на сградите са демонтирани и те са оставени да се рушат. През следващите няколко десетилетия от дестилерията остават само основите.
Възкръсване на дестилерията от Джуура
Някъде около 1950 — те, местни собственици на земя от Джура се събират и решават да възстановят дестилерията. Целта им е създаване на работни места за жителите на острова. Инвеститорите са Робин Флетчър, Тони Райли-Смит и блендировачите и търговци на уиски Charles Mackinlay & Co. Компанията Charles Mackinlay & Co. е в бизнеса с уиски повече от век. Нейният основател Чарлс Маккинали е голямо име в уиски индустрията. Той е един от първите през 19 — ти век създали свои марки блендиран скоч.
Съмишлениците наемат архитекта Уилям Делме Еванс, чието име е в историческите хроники на много шотландски дестилерии. Той е роден в Уелс, но страстта му към пивоварство и дестилация го притегля в Шотландия. Той също е един от основателите на дестилериите Tullibardine (1949) и Glenallachie (1967). Делме Еванс става управляващ директор на новата дестилерия и остава такъв до пенсионирането си през 1975 г.
Възстановяването на Jura започва през 1960 год. и три години по-късно от казаните потича първият малцов дестилат.
Собственост на марката и дестилерията
Уиски индустрията е изключително динамичен бизнес. Марките и дестилериите често менят своите собственици, което разбира се по никакъв начин не променя характеристиките на продуктите им. Съвременната история на Jura е следната:
През 1985 Charles Mackinlay & Co. е купена от Invergordon, която от своя страна през 1993 година е погълната от Whyte & Mackay, която до ден днешен е собственик на марката и дестилерията. Ако навлезем в детайли ще разберем, че през последните години, White & Mackay Distillers Ltd. сменя често своите собственици. През 1990 тя е придобита от American Brands, които през 2001 я преотстъпват на мениджмънта. През 2007 год. United Breweries, компанията на индийския политик и магнат Виджай Маля закупува Whyte & Mackay, заедно с всичките и дестилерии и брандове: Old Fettercairn, Isle of Jura, Tamnavulin и блендиран скоч Whyte & Mackay. През 2013 година, Diageo придоби контролният пакет от United Spirits Limited (USL), филиал на United Breweries и пряк собственик на активите на White & Mackay Distillers Ltd. След придобиването Службата за лоялна търговия (OFT) на Великобритания изказа опасения, че сделката прави Diageo монополист на пазара на скоч и White & Mackay Distillers Ltd. бе обявена за продажба. През 2014 година филипинската група Emperador (Емперадор) закупи White & Mackay Distillers Ltd за £430 милиона.
Символите на Jura
Джуура е остров, обладан от странни суеверия: там никога не секат торф преди май, а сеното се подрежда винаги по посока на часовниковата стрелка. Един от амулетите на The Isle of Jura е кръстът на Анкх, древноегипетския символ на раждането и живота. Наричан заради формата си още кръст с ухо, Анкх е олицетворявал безсмъртието в египетската митология. Кръстът на Анкх е божествен символ, затова попаднал в ръцете на простосмъртни той носи вечност, мъдрост и щастие. Не случайно той е поставен в центъра на някои от бутилките на The Isle of Jura. При всяко наливане от скъпоценната островна напитка кръста се докосва до дланта Ви и носи късмет. Колкото повече наливате, толкова повече късмет ще имате.
Що се отнася до силуета на бутилката, който е непременен през последните десетилетия, нейната история е чисто практична. Формата предполага по лесен захват, а извитите рамене намаляват стреса върху стъклото при удар, което я прави по-малко чуплива.
Уискитата на Jura
Остров Джуура се намира толкова близо до «меката на торфа», Айла, поради което първите очаквания на повечето фенове на малцовите уискита е да усетят силни фенолни аромати. Истината е, че в далечното минало уискито на Jura е било точно такова, но днес стилът на дестилерията е коренно различен. В същност и приятелите на опушеният островен стил шотландски малц има на какво да се порадват. Един месец в годината дестилерията спира стандартната си линия и произвежда няколко торфени партиди.
Технологични особености при производството на The Isle of Jura
Сегашната дестилерията е построен върху руините на старата, но цялото оборудване е с изцяло нов дизайн и технология. Първата разлика между далечното минало и бляскавото настояще са характеристиките на уискито. Неговият вкусов профил е по-малко торфен и се доближава повече до Спейсайд. Опушването е само около 2 ppm (части на милион). По-тежките торфени продукти, Prophecy (35 ppm) и Superstition, се произвеждат в лимитирани серии, в продължение на един месец в годината.
Както повечето от шотландските дестилерии и Jura купуват необходимият за тяхното уиски малц от специализирани производители. Опушването става по точно определена спецификация. Важна особеност е, че за майшуването и ферментацията се използва вода от местни водоизточници, която както се досещате е с прилично висок торфен аромат. Това е една от причините за уникалността на продуктите на тази дестилерия. Ферментацията на майша протича в стоманени съдове.
Дестилационните казани на Jura са сред най-високите в Шотландия.
При възстановяването на дестилерията през 1963 година са били инсталирани два дестилационни казана с дизайн в стил Lantern (Фенер). През 1978 са добавени още два. Вместимостта на първата двойка (Wash Still) е 25 000 литра, а на втората (Spirit Still) e 22 000 литра. И двете двойки дестилатори са високи по 7,6 метра, което ги нарежда сред най-високите в Шотландия (първото място по височина на казаните Jura дели с Bunnahabhain и Glenmorangie). Формата помага за плавността на дестилацията. Тъй като само най-силните алкохолни пари успяват да достигнат до кондензатора, през почти вертикалната шия, дестилатът е мек и с наситени плодови нотки.
Към момента Jura разполага с пет складови помещения, където се съхраняват около 25 000 бъчви. Годишното производство на дестилерията е около 1,7 млн. литра. След отварянето си през 1963 г. дестилерията отделя по-голямата част от уискито за блендовете на компанията собственик, но в момента около една трета от продукцията се бутилира като сингъл малц.
Продукти на марката
Една дестилерия, различни уискита. Продуктите на Джуура могат комфортно да задоволят почитателите както на сладкия и сочен плодов вкус, така и на богатия и изискан торф.
Стандартното портфолио на марката се състои от четири продукта. Десет годишният Jura Origin, шестнадесет годишният Jura Diurachs’ Own, слабо опушеният Jura Superstition и торфеният крал на острова Jura Prophecy.
Вижте повече за всеки продукт на марката, като последвате линковете.
Наздраве!
Продукти на марката