Chambord®
Ликьори и диджестиви | Brown Forman Corp
Chambord (Шамбор) е уникална марка под която се произвежда ултра премиум ликьор, с над 300 годишна история, само при чието споменаване, веднага започва да ухае на малини.
История на марката
Замъка Шамбор
Château Chambord, е действителен средновековен замък, разположен в живописната долина на река Лоара във Франция. Изграждането на този прекрасен царски дворец започва през 1519, по времето на крал Франсоа I. Първоначално той е планиран като ловна хижа, но амбициозния, едва 25 годишен крал, бързо променя проекта и започна изграждането на екстравагантен замък с 426 стаи, 282 камини и 77 стълбища. За съжаление той не успява да види замъка си завършен. Строежа продължава по време на сина му, Хенри II, а в последствие и при Луи XIV.
Легендата разказва, че Chambord бил любимият ликьор на Луи XIV.
Легендата за кралския ликьор
През далечната 1685 г., Крал Луи XIV посетил, вече завършения Замък Шамбор (Château Chambord), където му бил сервиран прекрасен ликьор от диви малини и къпини, подсладен със захар и мед и ароматизиран с екзотични подправки. Въпреки, че по това време почти всяко домакинство в провинцията приготвяло домашни плодови ликьори, този буквално струвал теглото си в злато. Само благородниците можели да си позволи толкова луксозна напитка, с коняк и екзотични подправки от далечни земи.
Преоткриване на легендарната рецепта
През лятото на 2010 г. Браун Форман радикално променят дизайна на бутилката. Тя отново е кълбовидна, но видимо вече по нищо не наподобява кралския атрибут, символ на властта. Новата бутилка е елегантна, харизматична и с поглед в бъдещето.
Векове по-късно, в края на 1980 — те, по време на престоя си във Франция, един американски производител и търговец на ликьори, се натъква на рецепта, съвременен вариант на легендарния ликьор, сервиран на Крал Луи XIV. Името на американеца е Нортън Купър, по-известен като Нортън «Скай» Купър.
За да представим човека, зад ликьора ще се върнем малко назад. Баща му Морис Купър, направил богатството си по време на Сухия режим чрез договор за снабдяване на американската армия с безалкохолна бира. Съвременници на Морис разказват, как той произвеждал и продавал стандартна бира, етикетирана като безалкохолна, което определено се харесвало на войниците и бизнеса вървял прекрасно.
След като предусеща отмяната на Сухия режим Морис Купър купува Charles Jacquin et Cie. Основана през 1884 г., тази компания е фактически най-старият производител на ликьори в Америка, която Сухия режим, довежда до фалит. Купър обаче е човек с визия в бъдещето. След забраната той разработва много нови продукти, както и пресъздава част от старите рецепти, на придобитата дестилерия. Един от тези продукти е ликьор, наречен «Забранения плод», който Морис предлага в нестандартна бутилка наподобяваща кълбо с кръст, кралския атрибут, символ на властта. Под неговото ръководство компанията бележи просперитет, но истинската си мощ придобива по времето на неговия син — Нортън «Скай» Купър.
Когато се натъква на ликьора «Chambord», Скай веднага вижда огромна перспектива и без колебание, закупува марката и рецепта. Той използва кълбовидната бутилка, поръчана от баща му за «Забранения плод» и през 1981 г. пуска «Chambord Liqueur Royale de France», новия-стар ликьор на пазара.
Комбинирането на оригиналната «кралска бутилка» с рецепта на Chambord и легендата за кралския ликьор от черни малини е ключът към бързия успех на ликьора. За разлика от повечето маркетингови кампании, на успешни продукти, тази на Шамбор се основава на самата истина. Ликьора в наистина е разработен и се произвежда в долината на Лоара близо до Замъка Шамбор, а вероятността точно той да е сервиран преди повече от 300 години на Крал Луи XIV е много голяма. В действителност маркетинговата кампания има за цел за представи продукта на Негово Величество Клиента, който веднъж опитал, ще реши неговата съдба. Лично аз до момента не съм чувал някой да не е обикнал тази малинова наслада още с първата глътка.
Замъка La Sistiere, в чието землище се намира модерната фабрика на Chambord.
Завладяването на света
С течение на годините и израстването на марката разпознаваемата опаковка претърпява първата незначителна промяна. Оригиналната метална лента се подменя с пластмасов, която се закопчава ръчно на всяка една бутилка. Това решение идва, за да угоди едновременно на всички потребители на ликьора. От една страна красивата, оригинална бутилка се харесвала изключително много на жените, но много бармани намират лентата за досадна пречка в работата им. С новата опаковка, те с лекота можели да премахнат пречещата им лента.
Chambord бързо израства в Америка като супер премиум ликьор, засенчвайки популярните във Франция, но нетипични за Новия свят плодови «crème» ликьори от касис, ягоди, малини и др. Така известния шампански коктейл Кир Роял (ликьор касис и шампанско), например в баровете на Ню Йорк, веднага започва да се приготвя със Chambord и става хит. В момента това питие е познато като Шам-Шам (Cham-Cham). Марката дължи част от своята популярност и на друг хитов коктейл — Френч Мартини (French Martini — водка, Chambord и пресен сок от ананас). Успехът на Френското Мартини, може да се сравни само с този на Космополитан (Cosmopolitan) и Ябълково Мартини (Apple Martini).
През следващите години, подпомогнат от двамата си синове, Джон и Роб, Нортън «Скай» Купър превръщат Chambord в добре позната марка, но само в Америка. Въпреки отличния си търговски нюх, той едва ли е предполагал, при откриването на рецептата, по време на колежанските си години, че за толкова кратко време ще достигне годишни продажби от 1,75 млн. (0.7 л.) бутилки годишно. Скай вижда огромния потенциал на ликьора, но също така осъзнава, че Chambord вече е твърде голяма хапка за тяхната малка компания.
Водка Chambord e най-новото постижение на марката.
През юли 2006 г. Нортън «Скай» Купър продава Chambord на Forman-Brown. Никой не знае за колко той купува марката и рецептата, но 25 години по-късно ги продава за 251 милиона щатски долара. Ако трябва да бъдем честни, от тази сделка не печели само семейство Купър, но и целия свят. Благодарение на глобалния обхват на компания като Brown-Forman, марката и нейния ликьор веднага достига до още 48 страни, включително България.
Около времето на покупката на марката от Браун Форман, Купърс (предишните собственици), са точно към края на тригодишен процес по преместване на производството на ликьора от Huisseau sur Cosson в специално построеното за целта ултра модерна фабрика в землището на La Sistiere, прекрасен замък, сгушен в Cour-Cheverny, на няколко километра по-близо до Château Chambord.
През лятото на 2010 г. Браун Форман радикално променят дизайна на бутилката. Тя отново е кълбовидна, но видимо вече по нищо не наподобява кралския атрибут, символ на властта. Новата бутилка е елегантна, харизматична и с поглед в бъдещето. Дизайнът на бутилката не е единствената иновация на новия собственик на марката. През същата година компанията пуска под марката Chambord и ароматна водка. Тя има елегантен лек розов цвят, нежен аромат на малини и се предлага в абсолютно същата бутилка.
Продукти на марката