Brugal Añejo®
«Brugal Añejo Бругал Анехо»
- Категория:
Ром и Кашаса - Тип/вид напитка:
Ром - Страна на произход:
Доминиканска Република - Регион:
Карибски ром - Подрегион:
Ром от Доминиканската Република - Производител:
The Edrington Group Limited - Собственик на марката:
The Edrington Group Limited - Официален представител:
Кока-Кола ХБК България - Официална страница:
www.brugal.es
- Вид опаковка:
Стъклена бутилка - Размер опаковка:
700 мл - Алк. съдържание:
40 об. % алк.
Дегустационни характеристики
Цвят: Светъл кехлибар
Тяло: Плътно
Нос: Балансиран аромат на дъб, шоколад и ванилия
Вкус: Деликатна комбинация от дъб, креб брюле и карамел
Финал: Сух финал
Brugal Añejo (Отлежал ром Бругал) е мек и деликатен доминикански ром. Впечатляваща премиум напитка с нежен и балансиран аромат на дъб, шоколад и ванилия.
Препоръки за сервиране
Brugal Añejo (Бругал Анехо) е премиум карибски ром. Идеален както за миксиране с безалкохолни напитки и традиционни коктейли с ром като мохито и дайкири, така и за чиста консуация. Много добър избор при приготвяне на летни плодови пуншове и затоплящи грогове през зимата.
За Brugal Añejo
Brugal Añejo излиза на пазара през 1952 година. Той е бленд от отлежали между 2 и 5 години дестилати.
Продуктите на Марката Brugal са сред най-продаваните ромове в света. Brugal Añejo е най-продавания продукт на марката в Доминиканската република и носител на редица международни отличия.
Произвоствен процес
Марката Brugal е гордостта на Доминиканската република. Това е 100% Доминикански ром: от събирането на местната захарна тръстика до бутилирането.
В производството на ром Бругал е вложено огромно количество страст и гордост. В Доминиканската република казват, «Ром Бругал ще ви накара да танцувате, да се биете или да правите любов, но тук в Доминиканската република ние не се бием.»
Вече пето поколение наследниците на основателя, Дон Андрес Бругал, стриктно спазват неговата рецепта и страст за създаването на най-добрия ром на Карибите. Майсторите на рома (Maestros Roneros) винаги с гордост спазват всеки детайл на производствения процес и гарантират за качеството на крайния продукт с личните си печати.
Меласата
Меласата е остатъчния продукт от преработката на захарната тръстика в гранулирана захар. Като голям производител на захар, Доминиканската Република изнася огромни количества меласа (melaza) за дестилерии по целия Карибски басейн и извън него.
Меласата пристига в дестилериите на Brugal с танкери. Компанията използва меласа от три захарни рафинерии Barahaia, La Ronana и San Pedro de Macons. Съдържанието на всеки танкер се тества дали отговаря на стандартите за качество на Brugal. Това е от съществено значение, защото съвременните технологии за рафиниране на захар са толкова ефикасни, че на практика меласата може да съдържат по-малко от 50% захар. От Brugal изискват доставената меласа да има минимум 85% по Брикс (60 — 65% захар). Едновременно с това се проверява за ниво на рН и пепел.
Стоманените цистерни за съхранение на меласа имат общ капацитет от 36 млн. литра и магат да осигурят непрекъсната робота на дестилерията за месеци напред.
Ако меласата срещне одобрението на качествения контрол, тя се изпомпва в някой от осемте стоманени резервоара за съхранение. Шест от тях са пригодени да съхраняват 5 милиона литра, а два 3 милиона литра суровина. Този огромен капацитет позволява на дестилерията да произвежда ром през цялата година, дори захарните рафинерии да спрат работа за месеци. Следващият етап е разреждане на меласата с пречистена и деминерализирана вода и преминаване към процеса на ферментация.
Ферментация
За производството на ром Бругал се използва специален щам мая, която се отглежда и поддържа в лабораторията на дестилерията. За стартиране на ферментацията, проба от нея и малко количество от разредената меласа се поставят в съд наречен «разпространител». Дрождите веднага започват да се хранят с глюкозата в меласата, произвеждайки алкохол и въглероден диоксид. По време на процеса те прогресивно се умножават.
Преди да се отправи за дестилация дестилационната бира почива за 8 часа в специален резервоар.
С увеличаване броя на дрождите в «разпространителя» се подава още меласа и на определен етап сместа се премества в по-големи съдове. Когато броят на клетките на маята е достатъчно висок, ферментиращата маса се изпомпва в един от шестте 250 000 литрови ферментационни резервоара.
По време на ферментацията се отделя голямо количество топлина. Много щамове на дрожди, използвани в производството на ром, не могат да издържат на температури над 30 — 33 °С, но специалния щам мая на Brugal продължава да работи дори над 35 °С. За да се гарантира ефективното производство на алкохол по време на ферментацията, течността преминава през топлообменник за регулиране на температурата. Цялата ферментация трае между 40 и 48 часа. На финала, подобната на тъмна бира течност (известен като «vino») има перфектното за дестилация алкохолно съдържание от около 7,5 — 8.5 об. % алк.
Дестилация
В дестилерията в San Pedro de Macaris компанията разполага с три двойни колонни дестилатора, които се експлоатират независимо един от друг. Най-голямата колона е с капацитет от 40 хил. литра алкохол на ден, а другите два съответно 20 и 15 хил. литра на ден. Всеки един трите дестилатора се експлоатират по 24 часа в денонощието, седем дни в седмицата, с почивки само за планирани ремонти по поддръжката и на специални национални празници.
На всеки 24 часа компанията дестилира около 75 000 литра ром (95 об. % алк.).
Първата колона от всяка двойка работи при по-ниско налягане, генерирано от вакуумна помпа. Алкохолът, произведен от тази първа колона, известен като «flema» е със сила 90 об. %. Отпадъчният продукт от изразходваната меласа се нарича «vinaza». Той е с високо съдържание на органично вещество и около 7 об. % алк. Този отпадък преминава през двуетапна обработка. Първо през два анаеробни био реактора и след това се филтрира посредством физикохимични процеси. В резултат се получава, безопасно за околната среда твърдо вещество, които се продава като тор. По време на процеса се произвежда биогаз, който осигурява до 50% от енергията, необходима за подгряване на дестилаторите.
Дестилатът (flema) от първата колона (90 об. % алк.), разреден до 25 об. % алк. се изпраща към втората колона, от където на 95 об. % алк. излиза крайният продукт. От Brugal са изключително фокусирани върху производството на ром с по-леки ароматни характеристики, затова стриктно следят за поддържане на ниски нива на конгенери (безалкохолни елементи, които съпровождат процеса на дестилация на алкохол).
В резултат на прецизната дестилация се получава много чист и сух ром, без обичайното за повечето марки високо ниво на сладост. Ароматните характеристики на този етап могат да се сравнят с аромат на кафе мока и ванилия.
Дестилатът се транспортира до Пуерто Плата, където се намират складовете за отлежаване и блендиращото подразделение.
Отлежаване
В Пуерто Плата дестилатът първо се разрежда с вода до 65 об. % алк. Качеството на водата е от решаващо значение, затова Brugal използват чиста изворна вода от близката планина. Въпреки нейната чистота, тя допълнително се филтрира и обработва за отстраняване на солите и минералите. След обработката водата е леко кисела, но с нивото на рН около 4,5 критично равна на това на алкохола, който ще се хидратира. След разреждане младия ром се пълни в бъчви за стареене.
По силата на закон, Доминиканският ром трябва да отлежи минимум 1 година в дъбови бъчви. Brugal отлежават своите ромове една, две, три, пет или осем години, в зависимост от спецификата на крайния продукт.
Ромовете Brugal отлежават основно в «стандартни» 190 литрови бъчви от американски бял дъб, използвани преди това от американската уиски индустрия (основни доставчици са Jack Daniels и Heaven Hill). През последните години от Brugal започнаха да експериментират и с бъчви от шери.
Преди да се напълни в бъчвите дестилатът първо се разрежда с вода до 65 об. % алк.
Климатичните условия, при които отлежават ромовете на марката се считат за идеални за този вид напитка. Идеални за качествено съзряване, но не и от икономическа гледна точка. Средната температура в складовете е 30 градуса по Целзий, влажността на въздуха 90%. Това означава, че от съдържанието на всяка бъчва с ром се изпарява между 8 и 12% алкохол и вода. За по-нагледно: след осем години в бъчвата остава между 25 и 30% от първоначалното съдържание. Както виждате изключително висок ангелски данък за качество. Поради горещия тропичен климат и високата влажност, от бъчвата се губят приблизително равни нива на вода и алкохол. Затова нивото на алкохол след периода на стареене е много подобно на това в началото. Обикновено само с процент до два под първоначалните 65 об. % алк.
Широко известен факт е, че 1 година на стареене на алкохол в бъчви на Карибите се равнява на 4 години в Шотландия.
Бъчви, в които са отлежавали млади ромове могат да се пълнят отново между 5 и 6 пъти, докато онези, които са съхранявали стари дестилати само 2 до 3 пъти.
Brugal разполагат с 14 склада с общ капацитет от 250 000 бъчви.
От Brugal подреждат своите бъчви по два различни начина. Бъчви с ром, предвиден да отлежи за кратък период от време, се съхраняват във вертикално положение. Те се подреждат в палети. Всеки палет събира по девет бъчви, а самите палети се подреждат един върху друг. Бъчви, съдържащи ром, предназначен за по-продължително съзряване, лежат хоризонтално на стоманени стелажи, подобни на тези в Кентъки и Тенеси.
Преимуществото на вертикалното складиране се изразява единствено в спестяване на пространство, но за мащабите на производство на Бругал то е изключително ценно. Вертикалното складиране, обаче не е никак подходящо за продължително съзряване. При тази температура и влажност на въздуха, ежегодно съдържанието на дестилата прогресивно намалява. Ако бъчвата е складирана във вертикално положение, дъното й в горната половина ще се разсъхне, а съдържанието изчезне. При хоризонтално складиране това не може да се случи.
С цел да се следи колко пъти е използвана всяка бъчва, в дестилерията на Бругал използват специална кодова система. Бъчвите първа употреба те боядисват с червен цвят, втора със син, а трета или повече с жълт.
Блендиране и бутилиране
Всички ромове на марката Brugal са блендове от различни по възраст дестилати. В кои бъчви ромът е готов за блендиране се преценява само от «Майсторите на рома» (Master Roneros), повечето от които са членове на семейство Бругал. След изпразване на бъчвите, отлежалият дестилат се филтрира. Това се прави, за да се отстранят фините парченца въглени паднали от дъгите на обгорелите бъчви.
След блендиране и разреждане с пречистената планинска вода, ромът се оставя да отпочине и съчетае в големи стоманени съдове. Периода на съчетаване се определя в зависимост от възрастта на бленда и варира между 6 и 30 дни. Brugal имат 84 такива съда, с общ капацитет от три милиона литра. Този период на покой хомогенизира сместа, а изпаряването през вентилационните отвори в горната част на резервоара има изглаждащ ефект. Едва след този период на последна почивка «Майстора на рома» може да одобри бленда и да даде разрешение за бутилиране. На финалния етап ромът е подложен на последна корекция на алкохолното съдържание и окончателна филтрация през целулозни хартиени филтри.
Заради опасността от промяна на натуралните вкусови характеристики на рома, продуктите на марката не се подлагат на студена филтрация.
На финалния етап, преди ромът да бъде изпратен към високоскоростната бутилираща линия, за корекция на цвета, може да бъде добавено минимално количество карамел.
Пълненето и етикетирането е напълно автоматизиран процес. Ръчно се поставя само емблематичната за марката мрежичка.
Компанията, която започва своята история през 1888 г., все още се управлява от семейство Бругал. «Майсторите на рома», Фернандо Ортега Бругал и Гилермо Абът Бругал лично опитват и одобряват всяка партида, преди тя да се появи на пазара.
Както винаги, за да се убедите в прочетеното, ще трябва да опитате. Наздраве!
Brugal са фокусирани върху производството на сух ром с по-леки ароматни характеристики.