По темата…
Кратка характеристика на анасоновите напитки
1374054090 / twitter: @bgbarman
Късна пролет, навсякъде е свежо и зелено, а бризът носи мирис на море. Следобедното слънце се прокрадва през все още рехавите филизи на асмата и нежно гали кожата ни. На масата върху грубата памучна карирана в бяло и синьо покривка стои купа със студен таратор, с пресни краставици, копър, орехи ... както си му е реда... Не знам как вие бихте допълнили тази картина, но на мен ми липсва само едно, бутилка умряла от студ мастика.
Хроника на грузинското бренди
1345121061 / twitter: @bgbarman
Най-големият регион, който държи около 2/3 от цялото производство на грозде, се намира в югоизточната част на страната. Спуска се от Кавказката планина, по двете плодородни долини, към границата с Азърбейджан. Ето го мястото, където най-вече се подвизава изключително устойчивият сорт Ркацители. Това е един от най-старите сортове грозде в света. От него се приготвят не само леки трапезни вина, но и тежко порто. Същевременно, със своята свежа киселинност и 12 об. % алк., то е база за дестилация на прочутия грузински коняк.
Високоалкохолни напитки от зърнени култури
1346671813 / twitter: @bgbarman
От историята знаем, че култивирането на зърнени култури и получаването от тях на хляб и алкохолни напитки вървят ръка за ръка. През своя хилядолетен път обаче не всички са придобили славата и известността на водката и джина. Наименования като Корн (Korn), Байжиу (Baijiu, 白酒), Сиошу (Shōchū, 焼酎), Сожу (Soju, 燒酒) и разбира се Аквавит (Akvavit, Aquavit или Akevitt), са изключително популярни локално в държавите, където се произвеждат, но в глобален мащаб много малко хора знаят за какво иде реч.