Glen Grant®
Шотландско Уиски | Gruppo Campari | Обединено кралство Великобритания
Glen Grant (Глен Грант) е сред петте най-продавани марки сингъл малцово уиски в света и безспорен лидер на пазара в Италия.
Разположение
Джеймс Грант, единият от двамата братя основали дестилерията Глен Грант.
Дестилерията Glen Grant е част от най-продуктивния шотландски регион Спейсайд. Тя се намира в непосредствена близост до град Rothes и е единствената измежду четирите действащи в околността, с посетителски център.
История на Glen Grant
Създаване на компанията
Дестилерията Glen Grant (Глен Грант) е построена през 1823 г. от братята Джон и Джеймс Грант. Град Ротс, в чиято близост е разположена дестилерията е с отлична търговска локация. Всичко необходимо е на една ръка разстояние. В близост се намират пристанищния град Гармут и пълноводната река Спей, а районът се слави с производство на отличен ечемик.
Джон Грант, единият от двамата братя основали дестилерията Глен Грант
Въпреки че единият от братята е адвокат по професия, изкуството на дестилация никак не им е чужда. Те имат солиден опит натрупан в дестилерията Aberlour. Както повечето от половината дестилерии в Шотландия, първите няколко години те работят нелегално. Джон и Джеймс Грант решават да легализират своята дейност и лицензират дестилерията. През 1840 г. дестилерията Glen Grant е открита официално. След получаването на лиценза, бизнесът тръгва стремително нагоре. За разлика от повечето си конкуренти, те използват своето име.
Днес Glen Grant е единствената останала действаща шотландска дестилерия, която носи името на основателите си.
През 1860 — те името на фирмата е променено на J. & J. Grant. През 1872 година, след смъртта и на двамата основатели, контролът е прехвърлен на сина на Джеймс Грант, майор Джеймс Грант. Роден през 1847 г. и с три брака зад гърба си, майор Грант е типичен за времето си плейбой. Независимо от това той винаги е проявявал голям интерес към дестилерията на своя баща и чичо.
Майор Джеймс Грант, пионерът в уиски индустрията, който успява да превърне дестилерията Глен Грант в една от най известните по света.
Майорът е човек, който посреща с ентусиазъм всяка новост. Той е първият в Хайланд, който си купува кола. Журналистът от онова време, Алфред Бернард пише, че благодарение на него Глен Грант е първата дестилерия в Шотландия, която е осветена с електричество (1883 г.) и една от първите оборудвани с барабанни за сушене на малца. През годините като управител на компанията той не престава да доказва своя устрем към нови успехи.
Джеймс Грант младши бил отправил своя поглед в бъдещето. Той знаел, че на потенциалните консуматори извън пределите на Шотландия не би допаднало малцово уиски с тежки характеристики и опушени нотки. Затова той инсталирал казани с високи и тънки шии и «пречиствател». Благодарение на тези иновативни казани и до днес уискито на Glen Grant е известно със своя лек и свеж флорален аромат, без да бъде смесвано с по-евтин зърнен дестилат.
Майор Джеймс Грант също така построява дестилерията Caperdonich. Намираща се в непосредствена близост до Glen Grant, тя става известна като Glen Grant # 2. Под умелото му ръководство, марката на компанията става една от най-известните уискита по света.
Консолидация на бизнеса
Майор Грант умира през 1931 г. Той има три дъщери и поради това няма кой да продължи семейната фамилия. Бизнесът е поет от неговия внук Дъглас Маккессак.
Майор Грант със семейството си в известният със своята красота парк около дестилерията.
През втората половина на 20 век започва консолидацията в уиски индустрията. Независимо от големите за времето си мащаби, за да оцелее в новата бизнес среда, J. & J. Grant трябва да следва течението. През 1952 г. (или 1953) J. & J. Grant се обединява с Glenlivet в «Glenlivet & Glen Grant Distilleries Ltd.» През 1972 г. тази нова компания се слива с други две: Longmorn-Glenlivet Ltd. и Hill Thompson & Co. В сделката са намесени още акционери: Courage Ltd. и Suntory Ltd.
През 1973 г. броят на казаните е увеличен от 4 на 6. Старите дестилатори продължават да се подгряват с въглища, но новите дестилатори са оборудвани с газова инсталация. През 1977 г. са добавени още 4, с което общият брой достига 10.
През 1978 г., най-голямата по това време алкохолна корпорация Seagrams купува Glenlivet & Glen Grant Distilleries Ltd и поставя дестилериите й в групата обслужваща техният премиум бленд Chivas. През 2001 г., Seagrams е застигната от финансов крах и е поделена между Diageo и Pernod Ricard. Aberlour, Longmorn, Glenlivet и Glen Grant остават под контрола на Chivas Group (филиал на Pernod Ricard).
Съвременна история
Освен че Glen Grant е важна съставка на Chivas (Чивас), нейното малцово уиски винаги е било изключително популярно по света и най-вече в Италия. Това не остава незабелязано от Давиде Кампари и скоро след придобиването на дестилерията от Pernod Ricard, десетилетната връзка между Glen Grant и Glenlivet е разкъсана.
През 2006 г., за сумата от €115 млн., Gruppo Campari става собственик на дестилерията и марката Glen Grant.
Година по-късно новите собственици сменят бутилката, репликирайки формата на високите и тънки казани в дестилерията. По същото време е направена още една съществена промяна. До този момент уискито на Glen Grant е известно със светлия си цвят, който напълно отговаря на лекият му и цветист профил. Компанията започва да добавя карамел, променяйки цветът към популярния и стандартен за уискито. Това поставя и края на използваният десетилетия слоган «a pale whisky with a colorful history» (светло уиски с пъстра история). Разбира се подсиления с карамел цвят по никакъв начин не променя характеристиките на продукта (това е стандартна и разрешена добавка, използвана от всички дестилерии). Уискито е със същия лек и свеж профил, заради който е обичано по целия свят.
Дестилерията се гордее с факта, че по време на своето десетилетно съществуване е имала само девет мениджъри на дестилерията и още по-малко, четири, мастър блендери. (с изключение на създателите)
Технологичен процес
Отличитените особености на Glen Grant Single Malt Scotch Whisky
Както всяко малцово уиски, Glen Grant е комбинация от изворна вода, ечемичен малц, мая, опит и всеотдайност. Тогава, кое прави Glen Grant Single Malt Scotch Whisky толкова различно?
Изцяло натурален, усъвършенстван през вековете процес на производство, в който няма място за рекламни трикове. До голяма степен благодарности за това, всеки уиски фен дължи на майор Джеймс Гранд.
Днес дестилерията Glen Grant разполага с 8 казана и има производствен капацитет от 5 900 000 литра чист алкохол годишно.
Преди повече от век наследникът на основателите, инсталира в дестилерията високи казани със специален «пречиствател», които продължават да се използват и днес. Той знаел, че рано или късно консуматорите ще потърсят алтернатива на изразително тежките малцови уискита дестилирани в Хайланд. За разлика от много други производители на уиски, Грант не искал да прави компромис с качеството, като разработи блендирано уиски.
Днес дестилерията разполага с 4 двойки казани (4 Wash stills от по 15 000 литра и 4 Spirit stills от по 10 000 литра) и има производствен капацитет от 5 900 000 литра чист алкохол годишно. Дестилерията Glen Grant е единствената в Шотландия, която използва «пречиствател» едновременно на Wash still и Spirit still. Самата технология е уникална.
След процеса на ферментация, уоша постъпва в по-големите по размер казани (Wash stills). След погряването на уоша алкохолните пари се издигнат, преминават през раменете, шията и главата на казана и достигат до «пречиствателя». «Пречиствателят» действа като малък междинен кондензатор, който втечнява и отвежда неподходящата част от алкохолните пари обратно в казана, за редестилация. Само най-силните и леки на ароматни характеристики алкохолни пари успяват да преодолеят «пречиствателя». Те преминават през основния кондензатор и се събират като слабоалкохолен дестилат (30 об. % алк.) или low wine.
Дестилерията Glen Grant е единствената в Шотландия, която използва «пречиствател».
Слабоалкохолният дестилат се изпомпва към втория дестилатор (Spirit still), който традиционно е с по-малки размери. Тук се повтаря същият процес, но тук концентрацията на алкохолните пари е много по-голяма. За разлика от първата дестилация, при втората дестилата се разделя на три фракции. Първата и третата част, наричани в Шотландия «foreshots» и «feints», се отделят и редистилират при следващата партида заедно с low wine. Това, което е предназначено да бъде напълнено в бъчви и да се превърне в Glen Grant Single Malt Scotch Whisky е само «сърцето» или средната част на дестилата. Той е със сила приблизително 70 об. % алк. и притежава деликатните характеристики, специфични за дестилерията.
Цветът на Glen Grant Single Malt Whisky се развива предимно при отлежаването в дъбови екс-бърбън и шери бъчви. Свежо и плодово уиски с приятен малцов вкус. «Точно такова, каквото трябва да бъде».
Продукти на марката
Стандартното портфолио на дестилерията Glen Grant включва: Glen Grant Major’s Reserve, Glen Grant 10 YO и Glen Grant 16 YO. Вижте повече за всеки един продукт от линковете.
Успоредно с това дестилерията може да се похвали и със супер луксозни лимитирани издания: Glen Grant Distillery Edition 19 YO, Glen Grant 25 YO (само 800 бутилки), Glen Grant 1992 Cellar Reserve, Glen Grant 170th Anniversary, Glen Grant Five Decades и Glen Grant 50 YO.
Glen Grant Five Decades отдава почит на магистър дестилъра Денис Малкълм, който започва работа в дестилерията през 1961, когато е едва
Glen Grant 50 YO излезе през 1914 година и към момента е най-старото уиски бутилирано някога в дестилерията. То е дестилирано през октомври 1963 г. и е отлежало в продължение на половин век в бъчви от шери. От това супер луксозно издание са напълнени само 150 бутилки. Всяка е ръчна изработка от фин кристал (Glencairn Crystal), във формата на уникалните казани на дестилерията. Цената за една бутилка е около €10 000.
Продукти на марката
Джеймс Грант младши обичал сладостите на живота. Той прекарвал дълги часове на риболов по реката Спей, на лов за яребици из шотландските тресавища, както и за едър дивеч в Индия и Африка