Арманякът има нещо като скрит коз, тайна карта, която изважда от ръкава си в момент, когато на пазара се търсят напитки на преломна възраст и с изразителен характер. Тъй като производителите от Гаскония отлежават младите си брендита отделно, докато са готови да бъдат блендирани, те винаги биха могли да напълнят бутилките с винтажен Арманяк. Повечето фирми регулярно пускат на пазара определено количество, докато други са се специализирали само в това.
Винтажите
Казват, че дегустирането на винтажен Арманяк от висока година е незабравимо преживяване. Ако успеете да влезете в «светая светих» на избите «Paradis», ще се изумите от планините от дамаджани с малки етикети висящи по гърлата им, отразяващи годината на тяхното производство като 1865 год. например. Това определено е избора и на производителите. Като всеки родител, те предпочитат да освободят своите рожби такива, каквито са, без да ги префасонират и шлайфат. Обикновено винтажните арманяци се бутилират без допълнително разреждане. Тъй като те са произведени със сила малко над 52 об. % алк., след 25 години отлежаване нивото й достига до 46 об. % алк., което прави крайния продукт идеален за директна консумация.
Блендовете
Има много начини да комерсиализираш своя продукт, за да го направиш достъпен и желан от широк кръг почитатели. Все пак някой трябва да плаща сметките. Блендирането е един от тях. Голяма част от къщите са щастливи да оставят този процес на по-големи компании, чието верую е че блендирането е гаранция за постоянно качество. За тях дестилацията е механичен процес, а отлежаването през годините е необходимо време, през което се постига един и същ константен резултат. За сметка на това те възвеличават блендирането на продуктите. Разбира се не е нужно да се съгласяваме с тях, но трябва де се съгласим, че никак не е лесно да се комбинират брендита от различни тероари, дестилерии и години. Нужни са години познания, опит и талант. Нещо, което не можеш да си купиш от магазина, защото или го имаш или го нямаш.
При блендирането крайният продукт обикновено се бутилира със сила от 40 об. % алк. Това става чрез използването на Птиз-о (Petits eaux — малка вода) — микс от Арманяк и вода, отлежали заедно за няколко месеца. Това се прави за да не се допусне отклонение както във вкусовите характеристики на бленда, така и в цвета. Важно е да се знае, че и тук както при останалите блендирани спиртни напитки, етикетът отразява годините на най-младата съставка в микса, като се има предвид, че броенето им спира веднага след напускането на бъчвата.
Винтажен или блендиран, независимо какъв Арманяк ще предпочетете е важно да знаете, че всеки един производител е освободил своя продукт с гордост на жител на Арманяк. Всеки един от тях се стреми да произведе бренди, което да говори за неговия роден край. Затова, когато заровите нос в чашата с Арманяк и вдишате от ароматите на виолетки, сушени сливи, смокини, трюфели и дъб, ще разберете силата на тероара на велика Гаскония.
Наздраве!