Първите класификации на водата
Плиний Стари (23 — 79), известният естественик, който умира по време на изригването на Везувий, хвали водите на Ferrarelle (Италия) и създава първата класификация на натуралните минерални води. По времето, когато повърхностните води били чисти, на подземните резервоари, пропити с почти свръхестествени свойства, се гледало като на истински подарък от боговете.
При колонизацията на Европа, римляните разпространяват тази псевдо религия от Средиземно море до бреговете на Рейн и Дунав и основават термални курорти във Франция, Белгия, Италия, Великобритания, Германия и България. Те са пионери в термалната терапия, свързана с минералните води.
Систематичен анализ на минерални води започва през 18 век, по времето на Луи XV, когато се прави и първата официална класификация на техните свойства. Тя се приема от Комитет за Минерални Води, създаден с Луи XVI през 1778. Четири са категориите определени в нея: богати на желязо, пенливи, серни и солени води с приложни свойства.
Термалните курорти и първите бутилирани води
През 16 век, натуралните минерални води като тези в: Spa — Белгия, Vichy — Франция, Ferrarelle — Италия и Apollinaris — Германия, са известни в цяла Европа. Повечето от тези вековни спа градове са домакини курорти и се радват на жив интерес и днес. Такъв е случаят с град Бат (Bath) например в Англия, където старите римски термални бани наскоро отварят, като спа курорт.
Произходът на индустрията за бутилирана вода идва от тези спа градове. Нейната традиция е от стотици години и бутилирането като дейност произтича от желанието на посетителите на спа курортите да продължат да се ползват у дома от лечебните свойства на водата. Подобна практика за бутилиране на вода от кладенците започва още в началото на римската епоха, когато скъпоценните натурални минерални води са били пълнени в амфори, за да се лекуват заможните пациенти във всяко кътче на империята.
Тази практика се доразвива през 16 век с керамични бутилки, но започва да се развива сериозно през 19 век, когато се забелязват първите епидемични замърсявания, причинени главно от болестите холера и коремен тиф. Луи Пастьор заявява по това време «Ние пием 90% от нашите заболявания» и насърчава хората да консумират запечатани бутилки с минерални води, подчертавайки тяхната чистота.
Правилата на съвременната индустрия
Първата механична бутилираща машина (запечатваща бутилките с коркови тапи) е изобретена през 1840 година и предприятия започват да никнат едно след друго в цяла Европа. През втората половина на 20-ти век, бутилираната вода започнала да бъде широко разпространявана чрез бакалиите и сервирана в кафенета и ресторантите като напитка.
Европейските законодатели решават да защитят уникални характеристики и природна чистота на натуралните минерални води с приемане на «Директива за експлоатацията и продажбата на натурални минерални води» през 1980 г.
Всяка държава има национална асоциация на фирмите бутилиращи минерални натурални води, която директно или индиректно е член и на Световната асоциация.
Всяка бутилираща фирма спазва дълъг набор от нормативни актове и наредби, както и етичен кодекс. За да сте наясно каква вода консумирате вижте видовете бутилирана вода и изискванията към нея в следващите статии.