Дали е вредно, или полезно, всеки да решава, сам за себе си. В следващите няколко реда, ще Ви запозная с това, което е важно да знаете за състава и свойствата на какаото, защото то е един от основните продукти, използвани в храните и напитките, на които се наслаждаваме всеки ден.
Какаовото масло
Какаовите зърна съдържат голям процент масло. В състава на какаовото масло влизат глицидите на палматиновата (23 — 25%), стеаринова (31 — 34,5%), олеиновата (39 — 43%) и лионовата (до 2%) киселини. То представлява еднородна сравнително плътна хрупкава маса с жълтеникав цвят. Има слаба миризма и приятен маслен вкус. При температура 30 — 34 °С, се превръща в прозрачна масловидна жълтеникава течност. Притежава особени пластични свойства, които го правят ценно за фармацевтичната промишленост. Трябва да се съхранява в подходяща опаковка, за да се избегне гранясването му.
Голямото съдържание на мазнини, отличава какаовата напитка от всички останали ободрително действащи питиета. Благодарение на тях, то има висока калорична и хранителна стойност. От друга страна това го прави трудно поносимо за хора с чернодробни и храносмилателни проблеми. Понякога се понася зле и от здрави хора, като причинява алергични смущения, като копривна треска, екземи, мигрена, хемороидални кризи и др. Поради тези причини то не трябва да се употребява в големи количества от хора с нарушено здраве.
Как ни въздейства какаото
Стимулиращото и тонизиращо действие на какаото върху организма се дължи главно на съдържанието на двете ксантинови производни — теобромин (1,5 — 2%) и кофеин (0,4 — 0,8%). Преобладаването на теобромина в основни линии определя действието на какаото върху различни функции на организма. За разлика от кофеина теобромина не повишава работоспособността и енергията, но спомага за бързото възстановяване на физическите сили на организма, когато се изисква голямо напрежение (при летци, водолази, спортисти, миньори и др.). Несъмнено това се отнася и за хора заети с усилен умствен труд. Този ефект се дължи не само на високата му калоричност и малките количества кофеин, но преди всичко на стимулиращото въздействие на теобромина, върху централната нервна система.
Една чаша какаова напитка съдържа от 3 до 50 мг. теобромин — количество твърде малко, за да причини забележими странични действия. При употреба в по-големи количества, какаото може да предизвика, раздразване на лигавицата на стомаха изразено по-силно при хора страдащи от гастрит, заболявания на червата, черния дроб и жлъчните пътища.
Доказано е, че 15 гр. какао на прах, разредено в 300 мл вода, причиняват силна секреторна реакция от страна на стомаха. Ако същото какаово питие бъде приготвено с прясно мляко, то напуска по-бавно стомаха, концентрацията на солна киселина е по-малка и дразненето е по-слабо.
Какаовите зърна съдържат полифеноли (близки до тези във виното), които от своя страна имат добри антиоксидантни свойства, полезни за здравето. Тези съединения се наричат флаваноиди и включват катехин, епикатехин и процианидин. Флавоноидите повишават устойчивостта на капилярите, стимулират сърдечната дейност, имат диуретично, противовъзпалително и антибактериално действие, влияят на обмяната на йода и калция в организма.
В зърната на какаото се съдържа също флаванол, който е в състояние значително да подобри кръвообращението в мозъка. Ежедневната консумация на богата на флаваноли напитка може да направи обратими животозастрашаващите увреждания на кръвоносните съдове, свързани с диабета. Какаото помага при хора с депресия или при предменструален синдром.
Предимствата на шоколада
Най-популярното изделие приготвяно от какаото е шоколадът. Когато е произведен изцяло на растителна основа, той не съдържа в състава си холестерол. Белтъчните в състава му са от 10 до 25%, а вторичните растителни вещества действат като антиоксиданти и предотвратяват стареенето на кожата и организма като цяло. Именно затова черният шоколад е по-здравословен от млечния или белия и е способен да повиши настроението въпреки по-малкото количество захар, също така може да ни предпази от атеросклероза и заболявания на сърдечно-съдовата система. Шоколадът спомага за лесното освобождаване на серитонин и допамин от мозъка — хормоните на щастието. Това обяснява и пристрастяването към него.
Шоколадът е отличен източник на енергия. В своя състав той съдържа голям процент въглехидрати, мазнини и белтъци. В сравнение с кафето, шоколадът е с по-ниско съдържание на кофеин и употребата му не води до безсъние и нервна възбуда. Редовната консумация на шоколад, в разумни количества, удължават живота на човек с 6 години.
Качествени категории при какаото
Днес какаото на прах на пазара се предлага в различни форми, опаковки и състав. Най-чисто е черното, горчиво какао, но повечето продукти, предназначени за напитки са смесени с различни видове брашна (соево, жълъдово и др.). В разтворимото сладко какао има добавена захар (царевична, ванилова) и някои подобрители. Наименованията «Какао на прах» или «Какао» се използват за означаване на прахообразен продукт, който е получен чрез смилане на почистени, обелени и печени какаови зърна и който е с водно съдържание не повече от 9% и на какаово масло в сухото вещество не по-малко от 20%. Наименованието «Шоколад на прах» се използва за означаване на продукт, който представлява смес от стрито какао и захари и съдържа не по-малко от 32% какао на прах.
Как да консумирате своята напитка и на коя марка да се доверите зависи изцяло от Вас.