«Highball» glass
1346851365
Може би най-универсалната от всички чаши. Това е чашата, която има не само във всеки бар, но и във всеки дом. Повечето хора, я наричат чаша за вода или чаша за безалкохолно, поради това, че е най-често използвана за тези напитки, но в нея могат да се сервират и всички останали, които имат нужда от лед. Въпреки че на вид е твърде обикновена, тя е стандарт за повечето миксирани напитки и за много коктейли като например Мохито и Харвей Уолбангър. Може да се срещне под различни чудновати дизайни, но винаги без столче и с вместимост между 240 и 330 мл. ( 8 и 12 oz).
«Old Fashioned» Glass
1346851802
Известна още като тумблер, лоубол и рок, тя е най-използваната чаша във всяко едно заведение. В нея се сервират основно алкохолни напитки върху лед. Повечето от клиентите предпочитат да пият миксираните си напитки в такава чаша, отколкото в олд фешън. Най-вероятно името й произлиза от това на световно известния коктейл с бърбън, който се нарича така. Много позната у нас е под наименованието чаша за уиски. Въпреки че е ниска и изглежда малка, нейното съдържание е колкото на стандартен хай бол или около 240 мл. (8 oz.)
«Collins» glass
1346851838
Тази чаша се използва основно за сервиране на дълги питиета и коктейли. Колинс е много подходяща за замразени коктейли и миксери с двойна мярка алкохол. Вместимостта и варира от 330 мл. до 440 мл. (12 — 16 oz.), като по-големите размери чудесно заместват миксиращата барова чаша. Един от най-популярните коктейли, приготвян в нея е Лонг Айлънд айс ти (Long Island Iced Tea).
«Martini» glass
1346851906
Най-емблематичната чаша във всеки бар. Известна е ще с името «коктейлна чаша». Използва се изключително за сервиране на мартини коктейли и други прецедени аперитивни коктейли. В нея никога не се поставя лед, освен този за охлаждането й, който преди наливането на коктейла се изхвърля. Високото й столче предпазва коктейла от затопляне, а формата й за максимално удоволствие при отпиване. Вместимостта и варира надолу и нагоре от стандарта, който 133 мл. (4.5 oz). Смята се за едно от великите изобретения на 20 век.
„Margarita” glass
1346852009
Другото наименование на тази чаша е купе (coupette), но с годините то е почти забравено в неравностойната битка с това на кръстницата — коктейла Маргарита. Какво ли щеше да е класическият мексикански коктейл Маргарита без чашата Маргарита? Вярно е, че той може да се сервира и в много други видове чаши, но точно тя е тази, която го прави разпознаваем от десетки метри и кара устните ни да тръпнат в очакване да докоснат соления й ръб и високооктановата сладко-кисела наслада. При тази чаша определяща е единствено формата, а вместимостта варира от 240 до 440 мл. (8 — 16 oz.).
«Poco-Grande» glass
1346852074
Преведено буквално от испански «Poco-Grandе» означава «малко-голямо». Тази чаша е създадена да пресъздаде перфектното и знойно тяло на латиноамериканката. Туристите по Карибите с право я наричат «sexy glass» и с удоволствие смучат невероятно вкусната Пина Колада, замразени плодови дайкирита и маргарити. Това е перфектната чаша за замразени коктейли, поради средно дългото столче, което позволява напитката да остане възможно по-продължително време ледено студена. Може би благодарение на красивите си форми, та заслужено заема централно място и при сервирането на редица дълги коктейли. Вместимостта и варира от 330 мл. до 400 мл.
«Hurricane» glass
1346852127
Буквално името й се превежда като ураган. Най-вероятно идва от коктейла със същото име, чийто съставки наистина биха предизвикали ураган от емоции. Много близка родственица на чашата «Поко-Гранде», тя перфектно следва изящната й фигура. Единствената разлика е в много ниското столче и по издължената форма. Поради винаги огромното си съдържание, обикновено около 440 мл, тя се използва за много дълги и силни коктейли. Чадърчетата и коктейлните фантифлюшки са много често част от нейната визия.
«Brandy snifter» glass
1346852191
Може да разпознаете тази чаша, в класическите филми, където богати аристократи философски отпиват глътка бренди или от клиповете по MTV, в които рап звезди се черпят охолно със супер скъп коняк. Може би не знаете, че бренди снифтерите са проектирани с цел и формата на балона — малък ствол и широка основа са всичко, което превръща всяка глътка бренди в удоволствие. В действителност, тези чаши са направени по подобен начин на чашите за червено вино. Балона на бренди чашата е кръгла и широка към дъното. Ниското столче позволява лесно полагане на дланта на ръката ни, чиято топлина във всъщност бавно и равномерно затопля съдържанието й. Балона е силно стеснен в горната част, където се събират ароматите на брендито, на които се наслаждаваме при всяка поредна глътка.
«Shot» glass
1346852275
Тази чаша обикновено с вместимост от 30 до 60 мл. (1 — 2 oz.), се използва за сервиране на алкохолни напитки без лед, предназначени за изпиване на един дъх. Този начин на сервиране е широко разпространена практика в САЩ и някои други страни, където стандартната мярка или порция за сервиране е точно вместимостта й или 1.5 oz., а пиенето на шотове съвсем нормално явление в нощните барове и клубове. Големия размер от 2 oz. е прието да се нарича уиски шот или чаша за уиски. Шот чашата не само може, но се използва и като мерителна единица при приготвянето на коктейли. Предвид голямата и популярност тя има и редица други приложения в практиката извън баровете. Най-разпространено е предлагането й с щампа като сувенир.
«Shooter» glass
1346852313
Също както и шот чашата, шутърът е предназначен за сервиране на малки порции алкохол или микс от напитки. Въпреки идентичното си използване те имат съществени разлики изразяващи се основно в по-дългата и изтънена форма на шутъра, както и в често по-голямата им вместимост. Има мнения, че тази чаша би трябвало да се използва само за миксирани шотове, но както разбирате, границата между шутър и шот е доста размита, така че която и да имате от двете, стига вместимостта да ви задоволява, използвайте я.
«Irish Coffee» glass
1346852352
Тази чаша е изработена от температурно-устойчиво стъкло и е предназначена за сервиране на топли и дори горещи напитки като кафе, чай, лате и коктейли. Ирландско кафе е най-сервирания коктейл и поради това тя е и най-популярна под това наименование. Имайки предвид, че стъклото отдава температурата много по-бързо от порцелана и керамиката, наличието на дръжка е задължителен атрибут при тази чаша, която има за цел да предпази консуматора от изгаряне. Ниското й столче от своя страна предпазва от бързото изстиване на напитката при съприкосновение с повърхността на масата, но има и чаши, които нямат такова. Може да се срещне в различни форми и дизайн.
«Cordial» glass
1358541632
Деликатна и нежна, тази чаша е свидетелство за класен сервиз в ресторантите и бистрата от по-високо ниво, където се предлагат като диджестиви скъпи и фини ликьори. В някои източници може да се срещне и под името «Пони». Тази чаша обикновено имитира по форма винените чаши, но в умален вид и почти винаги, но не и задължително има по ниско столче. Обичайната вместимост е от 60 до 120 мл. (2 — 4 oz.), но никога не се пълни до ръба, а само до половината. По ирония думата cordial се използва най-често за сладки безалкохолни напитки, но такива се сервират рядко. Често е с инкрустации и във всякакви цветове, но изчистените са значително по-изтънчени.
Red wine glass
1346852474
Червените вина са характерни с богати и сложни вкусове и аромати. Този по-интензивен вкус, изисква много повече пространство, за да може виното да диша и да изрази пълните си характеристики. Тази е причината, класическата чаша за червено вино да е широк балон с форма на лале, който изтънява леко на върха. Тази форма на чашата позволява на повече въздух да достигне до повърхността на виното и да концентрира ароматите на върха. Ценителите на вино, дори използват различни по форма и размер чаши в зависимост от виното, което консумират.
White wine glass
1346852541
Тъй като белите вина имат по леки и нежни аромати, за да се отключите букета им се изисква по малък балон във формата на лале, в сравнение с червените вина. Ако той е твърде широк, прекалено много кислород ще достигне до виното и при дегустация ще ви се стори скучно и изветряло. Тясната форма на балона при чашите за белите вина, също помага да се поддържа по дълго подходяща температура на сервиране. Белите вина са предназначени да бъдат сервирани при температура от около 4 до 12 °С.
„Flute” glass
1346852603
Дори името на тази чаша звучи елегантно. Тя е изтънчена и фина също като искрящото вино, което традиционно се сервира в нея. Освен стандартната форма (като на снимката), като дизайн може да се срещне и във формата на лале и тромпет. Каквато и форма да изберете, тя отговаря на основното изискване: да бъде тясна и дълга, за да могат мехурчетата на виното да се запазят възможно по-дълго време и удължат удоволствието от него. Високото столче е задължителен атрибут, който не позволява топлината на ръката да стопли перфектно изстуденото вино.
«Sherry» glass
1358541671
Въпреки че по света тя е известна с названието чаша за шери («Sherry» glass), у нас се използва основно за сервиране на аперитив и то най-вече ракия. Затова можем спокойно да я наречем с най-популярното и наименование в България — ракиена чаша. Тя обикновено е с формата на ликьорена (Кордиал) чаша или винен балон, но в елегантно умален вариант. Вместимостта и е от 60 до 120 мл. (2 — 4 oz.) и също като при ликьорените чаши се пълни само до средата. Видно от международното й наименование в нея, освен ракия, се сервират подсилени вина като Шери и Порто, а от формата и размера — ликьори и диджестиви.
«Goblet» glass
1346852710
Ако видите колко много форми на чаши се крият зад това наименование със сигурност ще останете доста объркани. Това разнообразие е разбираемо, поради факта, че това е първообразът на всички видове чаши. Бокалът е универсална чаша със столче и форма на балон. Използването и е изключително разнообразно. В зависимост от конкретната форма (която зависи най-вече от личните предпочитания), в нея могат да се сервира вино, бира, сок и дори сладолед. Столчето е задължителен елемент, но може да варира по дължина в неограничен диапазон. Вместимостта им е без ограничения, но рядко по-малки от 200 мл.
«Champagne goblet» glass
1346852762
Въпреки че тя е една от разновидностите на бокала, има нужда от специално внимание, понеже е с малко по-различна форма и доста по-конкретно предназначение. В миналото, преди да бъде изметена от флейтата, в нея се е сервирало едно единствено нещо — шампанско. Нейната нежно разлята форма, която я прави толкова елегантна и най-вероятната е причината за това нейно предназначение, обаче се превръща в недостатък, защото балончетата на скъпото вино се изнизвали от нея изключително бързо. Въпреки това обаче глътката на искрящото вино от нея определено е по-голяма и то несъмнено е по-вкусно. Днес се използва в коктейл баровете основно за сервиране на кремообразни коктейли със сметана или за по екстравагантните решения на бармана.
«Pilsner» beer glass
1346852867
Подобно на винените чаши и тези за бира са с изключително голямо разнообразие от форми, модели и размери. Най-популярната чаша, наречена на известния стил бира «Пилзенер», е с уникална форма, която също може да варира според видовете пиво и различните предпочитания на консуматорите. Столчето не е задължителен атрибут, но то често е налице, горната част или гърлото на чашата може да се стеснява подобно на винените чаши, да е идеално право, с разлят ръб или цялата чаша да е с конусовидна форма. Много често заради елегантните си форми или поради незнание, се използват като коктейлни чаши.
«English Pub» beer glass
1346852911
Въпреки че е световен стандарт, тази чаша е може би най-използвана в Англия, Шотландия, Ирландия и Уелс. Предназначена е предимно за наливна бира, каквато основно се сервира в тамошните пъбове (кръчми). Вместимостта и е около 600 мл. (20 oz.). Формата може да се срещне и в умален вариант, но пределно това е стандартът. Основно в нея се сервира тъмните Ейл и Стаут, но повечето клиенти пият от тях и лагер. Чашата е много лека и обикновено закалена и устойчива на по-високи температури. Леката извивка в горния край е като мярка от където трябва да започне пяната.
Beer mug
1346852951
Има два основни вида халби за бира: от стъкло и традиционна керамична. Първата е направена от плътно и тежко стъкло и има дръжка, за да се държи по-лесно. Традиционните керамични халби за бира имат капак, който, чрез малко лостче, се отваря с палеца. Капакът се използва за предпазване от насекоми и вредители през годините на чуматата, но все още се използва и днес, защото помага да задържат ароматите на бирата. Някои от традиционните халби са без капак и приличат на чаши, но имат допълнителен израстък към върха на дръжката, за да се симулира лостчето, което е класика. Вместимостта на халбите е обикновено варира от 300 до 500 мл. (10 — 16 oz.), но се срещат и гиганти, с размери от 1 и 2 литра.