Balvenie спечели завидно място в класацията на Whisky Bible 2012
Четиридесет годишното Balvenie втора партида, е обявено за «Най-добро
Кафето в този постоянно развиващ се регион се отличава с леко и средно тяло, простота и остра киселинност, ярък аромат и свеж завършек.
Кафетата в Централна Америка имат различна съкратено рейтингова система, която определя вида на зърната, както и надморската височина, на които са били отгледани те. Някои типични съкращения са SHB (Strictly Hard Bean), GHB (Good Hard Bean), SHG (Strictly High Grown), HG (High Grown), HGA (High Grown Atlantic). Благодарение на уникалния си стил, кафета от Централна и Южна Америка са уважавани самостоятелно, без да се блендират. Много от тях обаче са част от прекрасни смесени марки.
Кафетата на Южна Америка се отглеждат в планинските райони, които се простират от Колумбия, Боливия и Перу до Бразилия. Тези региони произвеждат голямо разнообразие, което се проявява с ярка и оживена киселинност и чиста гладка повърхност.
В Бразилия се произвежда около една трета от кафето по света. Най-качественото кафе тук е Bourbon Santos (Бърбън Сантос). Дърветата от сорта арабика, от които се произвежда това кафе, са малки и къдрави през първите 3 — 4 години на плодност. През това време кафето се нарича Bourbon Santos. След този период зърната стават по-големи и губят качество и се пренасочват към марката Santos. Обикновено тук се използва сухия процес на обработка на зърната. В Бразилия с производство на кафе се изхранват около 5 милиона души, обработващи около 3 милиарда плантации.
Колумбия се нарежда на второ място след Бразилия по пазарен дял. Тук се произвеждат около 12% от кафето по света. По-голямата част от колумбийското кафе се слави с изключително качество. Селяните отглеждат продукцията си обикновено високо в планините и използват за преработка основно мокрия метод. Три планински вериги насичат Колумбия от север на юг. В централната и източната планински вериги се произвежда най-доброто кафе. Най-известните марки в централната планинска верига са: Medellin (Меделин), Armenia (Армения) и Manizales (Манизалис), наречени за градовете, в които се търгуват. Medellin е най-известният е с тежко тяло, богат аромат и балансирана киселинност. Armenia и Manizales имат по-слабо тяло и киселинност. В източната планинска верига, Bogota (Богота) и Bucaramanga (Бакараманга) са най-известните кафета. Bogota съдържа по-малко киселинност от Medellin и се смята за едно от най-добрите кафета на Колумбия. Bucaramanga има ниско ниво на киселинност, но е с богато тялото и отличен вкус.
Кафето произвеждано в Коста Рика, се отглежда главно около столицата Сан Хосе. Най-популярните са San Marcos di Tarrazu (Сан Маркос ди Терозу), Tres Rios (Трес Риос), Heredia (Ередия), и Alajuela (Алахуела). Тези кафета се произвеждат чрез мокрия метод. Те се отличават с сладост, плътно тяло, богата сърцевина и жива киселинност. Кафета, произведени на надморска височина над 1 200 метра се определят като Hard Bean (HB), а тези между 1 000 и 1 300 като Good Hard Bean (GHB).
Кафето в тези страни се отглеждат при умерена надморска височина и се отличават с пълно тяло, средна киселинност и не особено сложни вкусове. Тези кафета обработени обикновено чрез мокрия метод, се използват най-вече за блендове за еспресо. Cibao (Цибао), Bani (Бани), Ocoa (Окоа), и Barahona (Барахона) са четирите главни марки от Доминиканската република.
Салвадорското кафе е с мек вкус, добър баланс и средно тяло. То има остра киселинност, примесена с лека нотка на сладост. Най доброто кафе тук се отглежда високо в планините. В Ел Салвадор се произвежда чудесно органик кафе под марката Pipil (Пипил). Всички кафета тук се обработват по мокрия метод.
В Еквадор се произвеждат големи количества кафе, но обикновено те са посредствени, с леко до средно тяло и ниска киселинност.
В централните високи планини на Гватемала, се произвеждат някои от най-добрите кафета в света. Най-популярните марки са Antigua (Антигуа), Coban (Кобан) и Huehuetenango (Уеутенанго). Висококачествените кафета на Гватемала се произвеждат по мокрия метод. Те са с висока киселинност и средно тяло, със аромати на пушек, подправки и шоколад. Тук кафетата често се степенуват по качество. Най-доброто качество е Hard Bean (HB), брано по склоновете на планините между 1 200 и 1 300 метра надморска височина.
Хондураското кафе се обработва чрез мокрия метод и обикновено се използва като съставка на евтини блендове. Въпреки това тук се произвеждат някои изключителни реколти, но те се смесват с останалите количества и е много трудно да се намерят в чист вариант.
Ямайка е дом на Ямайската Синя Планина (Blue Mountain), където се произвежда едни от най-противоречивите кафета на света. Това е така поради факта, че веднъж прочули се с едни от най-качествените кафета характерни с висока киселинност и невероятен аромат на ядки и телешки бульон, започва свръхпроизводство и снижаване на качеството. Същевременно спекулата води до неразумна свръх цена на продукцията. Jamaican High Mountain е марката под която се пакетират кафетата с по-ниско качество, отгледани на по-ниска надморска височина, докато най-високото качество са пакетираните под наименованието Jamaican Blue Mountain. Има объркване къде всъщност са границите за отглеждане на това кафе. Често кафета с ниско качество са пакетирани под наименованието Jamaican Blue Mountain. И двете марки се обработват чрез мокрия метод.
Мексико произвежда големи количества не особено забележително кафе, използвано главно за блендове. В нископланинските части на щата Вера Круз (Vera Cruz), се оглеждат по голямото количество от тези кафета със сравнително задоволително качество, но в близост до град Коатепек (Coatepec), се пакетира чудесно кафе под марката Altura Coatepec (Алтура Коатепек). Това високопланинско Altura кафе е с леко тяло, остра киселинност и плътен вкус на ядки и шоколад. Altura Orizaba (Алтура Оризаба) и Altura Huatusco (Алтура Уатуско) са другите качествени кафета, произвеждани във Вера Круз. В щата Оаксака (Oaxaca), в централните планини също се произвеждат някои добри кафета брандирани като Oaxaca или Oaxaca Pluma (Оаксака Плума). В щата Чиапас (Chiapas), в близост до границата с Гватемала, се отглежда кафе, пакетирано под марката Tapachula (Тапачула). То е известно с високите си качества и най-вече с органик произхода си. Всички кафета в Мексико използват мокрия процес на преработка.
Най-известното никарагуанско кафе се произвежда в районите Хинотега (Jinotega) и Матавальпа (Matagalpa). За тях е характерно леко до средно тяло и огнена киселинност. Използва се мокрия метод на преработка.
Кафето произвеждано в Панама е със сладки нотки, леко и балансирано, подобно на това от региона Трес Риос (Tres Rios) в Коста Рика. Тези преработени чрез мокрия метод кафета обикновено се търгуват за блендове.
Поради мекия си характер, перуанското кафе, обикновено се използва в блендове и като база за ароматизирани кафета. Доброкачествено перуанско кафе, се произвежда високо в Андите в Чанчамайо (Chanchamayo) и Урубамба (Urubamba). Северно Перу има репутацията на земя, с изключително добри добиви на сертифицирано органик кафе.
Най-висококачественото венецуелско кафе се произвежда в западните части на страната на границата с Колумбия. Това кафе е известно като Марасиабос (Maraciabos), носещо името на пристанището, от което се търгува. Най известни марки Марасиабос са Cucuta (Кукута), Merida (Мерида), Trujillo (Трохийо) и Tachira (Тачира). Кафето, отглеждано в източните планини е познато като Каракас (Caracas), именувано на столицата на Венецуела. Специфичното за венецуелското кафе, в сравнение с останалите от региона е, че то е с ниска киселинност.
Четиридесет годишното Balvenie втора партида, е обявено за «Най-добро