Традиционни начини за сервиране на саке
Саке може да се сервира в голямо разнообразие от чаши като най-популярните са: саказуки (плоска чашоподобна чиния), очоко (малка, цилиндрична чаша), и масу (дървена кутия наподобяваща чаша).
Сакето, също както и виното, разкрива своята същност при различни температури, като разбира се, не бива да пренебрегваме и личните предпочитания. В Япония саке се сервира охладено, при стайна температура, или загрято. Температурата на сервиране варира в зависимост от предпочитанията на хората, качеството на марката, и разбира се годишния сезон. Обикновено, топлото саке е зимна напитка, но високия клас сакета не се пият топли, дори и тогава, защото вкуса и аромата им ще бъдат тотално изгубени. Затоплените сакета, не трябва да се сервират прекалено горещи, а точно над телесната температура или около 40 до 45 °С.
Трябва да се има винаги наум, че маскирането на вкусовете и ароматите при затоплянето на напитката, се използва редовно в някои заведенията, при сервиране на нискокачествени и изветрели сакета.
Саке обикновено се сервира преди хранене. Тъй като то се прави от ориз, японците избягват да го пият, когато и ястието е с ориз, но когато има и други придружаващи блюда това не е проблем. При сервиране на саке като аперитив, е прието да се използва комплект, състоящ се от кана и няколко по-малки чашки, които изглеждат като купички. Комплектите идват в различни форми, и са обикновено керамични, порцеланови или дървени. Малките чаши, се наричат чоко, а керамични кани токури. Плитките чаши наподобяващи малки чинии се наричат саказуки и се използват обикновено на сватби и други официални случаи. В последно време, направени специално за премиум сакета, се появиха и чашки със столчета.
Друга традиционна чаша е масу. Тя представлява дървена кутийка, обикновено изработена от японски кедър или японски кипарис. Материалът се е използвал за измерване на ориз, дълго преди от него да се изработи купичката. В някои японски ресторанти като израз на щедрост, сервитьорът може да сложи чаша чоку в масу или да постави масу с чинийка и да сипва докато сакето прелива и изпълни и двата съда.
Един от най-важните правила на традиционния саке етикет е, че не трябва сервирате на себе си, а всеки човек на масата обслужва един или повече от останалите хора. Сервиращия държи каната с двете си ръце, а човека, на когото сервират сакето държи чашата с една ръка и подкрепя дъното й с другата. В много социални среди, този ритуал се съблюдава само за първия ред (първото разливане), но въпреки това, той добавя един вид интимност и топлина между събраните семейни членове или приятели.
Тържествена (церемониална) употреба на саке
Саке често се консумира като част от пречистващите ритуали на Шинто (също както се използва виното в християнския Евхаристия). Сакето, предлагано на боговете се нарича Омики или Мики (お神酒, 神 酒). Японците пият Омики с боговете, за да общуват с тях и да ги омилостивят за богата реколта през следващата година.
В церемония наричана Кагами бираки, бурета със саке се отварят с дървени чукове по време на празниците Шинто, сватби, откривания на магазини, спортни и изборни победи, и други тържества. Това саке се нарича Оиваи саке (Празнично саке) и се сервира свободно на всички, за благополучие и щастие.
На Нова година много японци пият специално саке, което наричат тосо (屠蘇). Тосо е вид Оиваи саке («Празнично саке»), в което обаче е накисната за една нощ, китайска лечителна билкова смес тососан. В някои региони, първите глътки тосо се правят по старшинство, от най-малкия до най-възрастния. Дори на децата се дава по глътка.
Нетрадиционни начини за сервиране на саке
Съвременните начини контрастират на традициите. Това по никакъв начин не омаловажава труда и усилията на производителите. Кои са тези начини? Това разбира се са коктейлите и миксерите. Барманите по целия свят се надпреварват да изпъкнат с оригинални рецепти, а сакето като алкохолна напитка, е една чудесна съставка, с която нестандартното мислене може да достигне до нови неоткрити висини. Тези коктейли можете да потърсите в рубриката «Коктейли» на BGBARMAN.
Въпреки че съм страстен привърженик на нетрадиционните вкусове и необичайните комбинации, все пак ви съветвам първия път, когато опитвате саке, то да е по традиционния начин.
Съхранение на саке
Саке се продава в обемни единици, кратни на 180 мл. (едно го), което е традиционната японска мярка за една чаша. Обикновено се продават в бутилки от 1.8 л., което е едно шо (едно шо е равно на десет го размера). Често се продават и в 720 мл. (четири го) бутилки.
Като цяло, е най-добре да държите сакето на хладно и тъмно място или в хладилник, тъй като продължително излагане на топлина или директна светлина ще доведе до развалянето му. Саке, съхранявано при стайна температура е най-добре се консумира в рамките на няколко месеца след покупката (не и след отварянето на бутилката).
След отваряне на бутилка сакето, е най-добре да се консумира в рамките на 2 или 3 часа. Възможно е да го съхранявате в хладилника, но се препоръчва да привършвате бутилката в рамките на 2 — 3 дни, защото след като е отворено сакето започва да се окислява и това се отразява на вкуса му. Ако се съхранява в хладилник в продължение на повече от 3 дни, то ще загуби своите «най-добри» вкусови характеристики, което не означава по никакъв начин, че след този период, то трябва да се изхвърли. Като цяло, сакето може да се държи в продължение на седмици в хладилника и все още да има много добър вкус. Колко дълго зависи от самия продукт и разбира се от качеството на тапата.
Ако питате мене въобще не се хабете да пробвате. Изпийте си го още първия път. Какво пък защо да рискувате?
Наздраве!